معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 619259
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 241
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

موهاي كم پشت
سيگار كشيدن علاوه بر اينكه باعث چروكيده شدن پوست مي شود، موهاي شما را هم كم پشت مي كند. متخصصين معتقدند مواد شيميايي سمي كه در دود سيگار وجود دارد به DNA موجود در فوليكول موها صدمه مي زند و راديكال هاي آزاد را كه به ساختار مو آسيب مي زنند توليد مي كند؛ در نتيجه افراد سيگاري مو هاي كم پشت تري دارند كه زود تر هم سفيد مي شود. يعني اگر مردان سيگاري در اصل مويي در سرشان باشد دوبرابر بيشتر از غير سيگاري ها ممكن است دچار ريزش مو شوند.


ازدست دادن دندان ها
سيگار كشيدن انسان را در معرض انواع مشكلات دهاني اعم از سرطان دهان و بيماري لثه قرار مي دهد. در واقع بر اساس تحقيقي كه در سال 2005 در انگلستان انجام شده افراد سيگاري گاهي تا 6 برابر بيشتر از افراد غير سيگار استعداد ابتلا به بيماري هاي لثه را دارند كه در نهايت ممكن است منجر به از دست دادن دندان ها شود.


از بين رفتن درخشش طبيعي چهره
آيا تا به حال توجه كرده ايد كه پوست افراد سيگاري حالتي تيره و متفاوت دارد؟ در سال 1985 يك تحقيق علمي از عبارتي با عنوان " چهره ي سيگاري" استفاده كرد تا خصوصيات خاص اين چهره ها را تعريف كند؛ خصوصياتي مثل چين و چروك، گود افتادگي و تيرگي پوست چهره كه بخاطر مصرف سيگار ايجاد مي شود. دود سيگار حاوي مونواكسيد كربن است كه جايگزين اكسيژن موجود در پوست شما مي شود علاوه بر اين نيكونين هم دارد كه گردش خون را كم كرده وپوست را خشك و بي روح مي كند. علاوه بر اين مصرف سيگار باعث تخليه ي مواد مغذي مثل ويتامين سي مي شود كه در حفظ و بازسازي پوست نقش مهمي دارند.


بهبودي زخم ها
تحقيقات بسياري نشان داده اند كه زخم افراد سيگاري بعد از انجام اعمال جراحي به سرعت سايرين بهبود حاصل نمي كند. بنابراين اگرتصميم داريد چين و چروك حاصل از سيگار كشيدن را با جراحي زيبايي از بين ببريد بدانيد كه اين كار كمي مشكل خواهد بود. علاوه بر اين جراحان هم تر جيح مي دهند در صورتي شما را عمل كنند كه سيگار كشيدن را ترك كنيد.


سرطان پوست
مصرف سيگار يكي از دلايل اصلي ابتلا به سرطان است؛ از جمله سرطان هاي ريه، گلو، دهان و مري. بنابراين مايه ي تعجب نيست اگر سيگار كشيدن باعث ابتلا به سرطان پوست هم بشود. بر اساس تحقيقي كه در سال 2001 چاپ شده ابتلا به سرطان سلول سنگفرشي كه دومين سرطان شايع پوست است در افراد سيگاري تا 3 برابر بيشتر از افراد غير سيگاري است.

دسته ها : مجله سلامت 16
يکشنبه 13 11 1392 8:47 بعد از ظهر

 

 

آخرين باري كه در يك دوره استرس بوده‌ايد، چه موقع بود؟ آيا مي‌توانيد نحوه واكنش بدنتان را در آن دوره به خاطر بياوريد؟

كارشناسان بهداشتي در اين باره مي‌گويند: استرس مي‌تواند با علائم بسيار عجيبي از فراموشي گرفته تا تهوع يا خارش‌هاي پوستي همراه باشد. آيا بدن شما اكنون در حال درخواست كمك است كه نبايد از آن غفلت كنيد؟ با مطالعه اين مقاله مي‌توانيد دريابيد كه چه مواقعي بدن شما تحت استرس قرار دارد و چگونه مي‌توانيد تاثيرات اين استرس را متوقف سازيد.

علائم عجيبي كه مي‌توانند نشانه استرس باشند،‌عبارتند از:

 

١) تير كشيدن ماهيچه‌ها:

درد پشت گردن كه ممكن است ساعت‌ها هنگام كار با رايانه شما را درگير و كلافه كند در واقع مي‌تواند نشانه‌اي از استرس باشد. استرس قطعا روي سيستم عضلاني اسكلتي بدن تاثير مي‌گذارد و باعث گرفتگي و انقباض و يا اسپاسم ماهيچه‌اي مي‌شود.

دكتر اليزابت لومباردو متخصص و روانپزشك پنسيلوانيا در اين باره مي‌گويد: استرس ما را براي مواجه با خطرهاي ناگهاني آماده مي‌سازد هرچند مثل اجداد نخستين خود واقعا نيازي به چنين واكنشي نداريم. اگر دچار حالت خاص عضلاني مي‌شويد كه معتقديد مربوط به علائم ماهيچه‌اي ناشي از استرس است، اين تمرين را انجام دهيد. ٥ تا ١٠ دقيقه نفس عميق بكشيد و روي آرام سازي قسمت‌هايي از بدن‌تان كه تحت استرس قرار گرفته تمركز كنيد. مثلا مي‌توانيد براي درد عضله گردن از كسي خواهش كنيد كه شانه‌هايتان را ماساژ دهد.

 

٢) تيك چشم:

آيا تا به حال دچار تيك يا حركت غير ارادي چشم شده‌ايد؟ اين اغلب يك حالت موقتي است كه مي‌تواند آزار دهنده و نگران كننده باشد و براي برخي افراد در اثر استرس بروز مي‌كند. محققان مي‌گويند؛ در اين حالت اگر چشم‌هاي خود را ببنديد و شادترين جايي كه تاكنون رفته‌ايد در مقابل چشمان خود تجسم كنيد، مي‌تواند به شما در رفع اين تيك غيرارادي كمك كند. اگر چشم‌هايتان در اثر مشاهده زياد رايانه دچار استرس شده‌اند، به چشم‌هايتان استراحت دهيد، براي اين كار ٢٠ دقيقه از پنجره به يك منظره بزرگ‌تر در دورست نگاه كنيد. اگر تصويري براي ديدن نداريد، چشم‌هايتان را ببنديد و يك منظره را تجسم كنيد.

 

٣) پوست پوست شدن و كنده شدن مكرر پوست دور ناخن:

آيا پوست دور ناخن‌هاي دست‌تان كنده شده و بريده بريده است؟ اين حالت مي‌تواند نتيجه يك عادت عصبي ناشي از استرس باشد. عادت‌هاي عصبي مثل خوردن ناخن نحوه عملكرد ما براي گريز از استرس با پرت كردن حواس‌مان با اين اقدام است. بعلاوه خوردن ناخن يا كندن پوست اطراف آن روشي معمول براي زنان به منظور غلبه بر احساسات، اضطراب و استرس است. براي رهايي از اين اقدام مي‌توانيد مثلا اگر در حال گفت وگوي تلفني با يك مشتري سرسخت هستيد از يك توپ استرس روي ميزكارتان استفاده كنيد تا با استفاده از آن بتوانيد استرس را بدون آسيب رساندن به خود، از بدن‌تان خارج كنيد.

 

٤) پوسيدگي‌هاي دنداني:

كارشناسان مي‌گويند؛ استرس هم مي‌تواند باعث پوسيدگي دندان‌ها شود بويژه وقتي كه فرد به هنگام شب يا در طول روز دندان‌هاي خود را روي هم فشار دهد و يا به اصطلاح دندان قروچه كند. اين عادت بد مي‌تواند به دندان‌ها آسيب برساند و احتمال پوسيدگي را در آنها تشديد كند. متخصصان مي‌گويند در وهله اول مي‌توانيد مشكلات خود را روي يك كاغذ بنويسيد تا آنها را به طور مجزا از هم مشاهده كنيد و سپس چند راه حل براي آن پيدا كنيد. اما اگر ميزان دندان قروچه شديد باشد حتما بايد به دندانپزشك مراجعه شود و از گاردهاي محافظ دندان استفاده شود.

 

٥) خارش پوست:

هر چند ممكن است عجيب به نظر برسد اما پوست مي‌تواند كه دستگاه سنجش مناسب براي اندازه‌گيري سطح استرس باشد. استرس مي‌تواند باعث خارش و معمولا همراه با لكه‌هاي قرمز رنگ روي پوست ناحيه معده، كمر، بازوها و صورت شود. در حالي كه محققان هنوز مكانيسم اين تاثير را نمي‌دانند اما برخي از كارشناسان معتقدند كه اين واكنش در واقع عوارض شديد استرس روي آزاد شدن هيستامين سيستم ايمني بدن است كه سبب بروز كه اين لكه‌هاي خارش دار مي‌شود. محققان مي‌گويند؛ تنفس عميق مي‌تواند خارش پوستي را از بين ببرد. تنفس عميق را به طور دوره‌اي 5 تا 10 دقيقه در روز تكرار كنيد.

 

دسته ها : مجله سلامت 16
دوشنبه 6 8 1392 9:58 بعد از ظهر

اگر مي‌خواهيد با يك تير 3 نشان بزنيد اين مطلب را از دست ندهيد. اگر مي‌خواهيد علاوه بر سلامت چشم‌هاي‌تا ن، زيبايي و جذابيت آنها را چندبرابر كنيد بدون آنكه پول زيادي خرج كنيد، پيشنهاد مي‌كنيم براي يك بار هم كه شده به شيوه كلئوپاترا آخرين امپراتور مصر باستان عمل كنيد و با كمترين هزينه سلامت و زيبايي چشم‌هاي‌تا ن را تضمين كنيد.

مژه ‌هاي بلند و خوش حالت مي‌خواهيد
نسخه كلئوپاترا را تكرار كنيد
براي بسياري از خانم‌ها و دختران جوان مهم است كه مژه‌هايي پرپشت و بلند داشته باشند. براي همين منظور هم دست به دامن انواع و اقسام ريمل‌هاي آرايشي حجم‌دهنده و بلندكننده مژه مي‌شوند تا با كمك آنها زيبايي چشم‌هاي‌شا ن را چند برابر كنند. لوازمي كه اگر با احتياط سراغ‌شان نرويم خود مي‌توانند عاملي براي از دست رفتن زيبايي چشم‌ها باشند. اما نگران نباشيد ما براي شما پيشنهاد ديگري داريم. بياييد به شيوه كلئوپاترا چشم‌هاي‌تا ن را زيبا و جذاب كنيد. تنها كافي است به روش او دست به دامن روغن فندق شويد و با اين روغن مژه‌ها را ماساژ دهيد. تنها كافي است سرانگشتان هر دو دست را به 2قطره از اين روغن آغشته كنيد و مژه‌ها را ماساژ دهيد. اين كار را هر روز انجام دهيد تا نتيجه آن را بعد از يك ماه ببينيد. خواهيد ديد كه اجراي اين روش ساده و مستمر تا چه حد مي‌تواند جذابيت و زيبايي چشم‌هاي‌تا ن را بيشتر كند. تنها اين نكته را به ياد داشته باشيد كه نبايد از روغن فندق بيش‌ از اندازه استفاده كنيد حداكثر 3 تا 4 قطره از روغن فندق براي ماساژ مژه‌ها كفايت مي‌كند و به راحتي جذب مي‌شود.

مي‌خواهيد جلوه چشم‌ها را بيشتر كنيد
از تاثير ابروها غافل نشويد
داشت ن ابروهاي پرپشت و خوش‌حالت را دست كم نگيريد. اگر مي‌خواهيد جذابيت چشم‌هاي شما نمود بيشتري داشته باشد لازم است كه توجه بيشتري به ابروهاي‌تا ن داشته باشيد. به پرپشتي آنها توجه كنيد. اگر ابروهاي كم‌پشتي داريد بهتر است از روغن نارگيل براي ماساژ آنها استفاده كنيد. يكي، دو قطره روغن نارگيل كفايت مي‌كند تا هر شب آن را به آرامي روي تارهاي مو و ريشه‌ موي ابرو بماليد يا صبح ابروها را با روغن نارگيل ماساژ نرم دهيد و ظهر آنها را با آب نيمه ولرم بشوييد و با يك برس چوبي كوچك به خوبي برس بكشيد. برس كشيدن هم يكي از راه‌هايي است كه به رشد بهتر ابروهاي شما كمك مي‌كند. توصيه درمانگران طب سنتي اين است كه از برس چوبي هم براي شانه كردن موها و هم شانه كردن موي ابرو استفاده كنيد چرا كه برس‌هاي پلاستيكي موجب ايجاد جريان الكتريسته مي‌شوند و اين خود مي‌تواند عاملي براي ريزش موي‌ها باشد. روش ديگر براي پرپشتي و خوش‌حالتي ابروها استفاده از يك قاشق‌چاي‌خ وري زرده و سفيده تخم‌مرغ است. اين دو را خوب با هم مخلوط كنيد و آن را روي ابروها بماليدو بعد از نيم‌ساعت آن را با آب نيم ولرم بشوييد و ابروها را برس بكشيد.

مي‌خواهيد خستگي را از چشم‌ها بگيريد 
كمپرس تي‌بگ را حتما تجربه كنيد
اگر زياد به تماشاي تلويزيون مي‌نشينيد، اگر به واسطه كارتان مدت زمان زيادي از روز را مقابل مانيتور كامپيوتر مي‌گذرانيد ، اگر زياد مطالعه مي‌كنيد يا در روزهاي پاياني تابستان تصميم داريد دوباره سراغ ميل بافتني برويد و يك شال يا پليور براي همسرتان ببافيد، بايد مراقب چشم‌هاي‌تا ن باشيد. شايد براي‌تان عجيب باشد اگر بدانيد خستگي چشم‌ و رسيدگي نكردن به آن يكي از دلايلي است كه به مرور زمان مي‌تواند موجب بروز چين و چروك در اطراف چشم شود و زيبايي چشمان‌تان را تحت تاثير خود قرار دهد. توصيه ما براي شما كه در طول روز زياد از چشم‌هاي‌تا ن كار مي‌كشيد اين است كه در طول هفته دو يا سه بار از كمپرس تي‌بگ يا چاي‌كيسه‌ا ي استفاده كنيد. چاي طبيعي و غير‌صنعتي بهترين انتخاب است. بهتر است سراغ تي‌بگ چاي‌هاي گياهي مثل بابونه و چاي سبز برويد. درون 2 نعلبكي كمي آب ولرم بريزيد. 2‌عدد چاي كيسه‌اي را درون آن قرار دهيد تا آب را به خود جذب كند. اجازه دهيد تي‌بگ‌ها كاملا خيس بخورد و گرماي آب از بين برود. سپس دراز بكشيد و تي‌بگ‌ها را به مدت 15 تا 20 دقيقه روي چشم‌هاي‌تا ن قرار دهيد و تمركز كنيد.

از سرخي چشم‌هاي‌تا ن بيزاريد 
خواص اين گياه را دست‌كم نگيريد
سرخ ي و پرخوني چشم يكي ديگر از دلايلي است كه مي‌تواند زيبايي فرد را تحت تاثير خود قرار دهد. مردان و زنان زيادي هستند كه از سرخي چشم شكايت دارند و به دنبال چاره‌اي براي آن هستند. سرخي چشم مي‌تواند دلايل مختلفي داشته باشد اگر مطمئن‌ هستيد كه مبتلا به فشار خون يا بيماري ديگري نيستيد كه احتمال قرمزي چشم‌تان را به همراه دارد. مي‌توانيد با كمك گياهان دارويي براي كاهش ميزان سرخي چشم‌تان اقدام كنيد. براي اين‌كار استفاده از كمپرس سنبل‌الطيب و گشنيز پرفايده است. كافي است سنبل‌الطيب را دم‌كنيد و آن را پس از ولرم شدن با آب گشنيز مخلوط كنيد. سپس يك گلوله از پنبه‌هاي تميز بسازيد و آن را به اين عصاره آغشته كنيد. چشم‌ها را ببنديد و گلوله پنبه را روي چشم‌ها بگذاريد. اين روش كمك مي‌كند به مرور قرمزي و سرخي چشم‌ها كمتر شود و چشمان شما جذاب‌تر از هميشه به نظر برسد.

دسته ها : مجله سلامت 16
جمعه 12 7 1392 1:58 صبح

 

شايد اين ادعاها عجيب به نظر برسد، اما هر كدام از آنها نتيجه بيش از ٢٠ سال تحقيقات دانشمندان ايالات متحده روي بيماري سرطان است. اين دانشمندان متوجه شدند درصد زيادي از سرطان‌ها بر اثر عوامل بسيار ساده‌اي به وجود مي‌آيند كه ما هر روز به راحتي و بدون توجه از كنار آنها مي‌گذريم. اين در حالي است كه اگر بيماراني كه امروز بر تخت‌هاي بيمارستان خوابيده‌اند، اين موارد را مي‌دانستند شايد هيچگاه در طول عمر خود به سرطان دچار نمي‌شدند.

شايد تعجب كنيد اگر بشنويد سرماخوردگي‌هاي مكرر‌ يكي از دلايل ابتلا به سرطان در بين بعضي از مردم به شمار مي‌رود. اگر هر روز در يك ساعت مشخص ناهار بخوريد، احتمال ابتلا به اين بيماري در شما كمتر مي‌شود.

دانشمندان بعد از سال‌ها مطالعه روي فعاليت‌ سلول‌هاي سرطاني در مقياس مولكولي به اين نتيجه رسيدند كه واقعا پيشگيري از ابتلا به اين بيماري، بهترين روش براي پيروزي بر آن است. واقعيت اين است كه ما تقريبا به طور دائم با غذاهايي كه مي‌خوريم و كارهايي كه انجام مي‌دهيم بدن خود را سرطاني مي‌كنيم، يعني ژن‌هاي ما به طور مرتب در معرض رشد غيرعادي سلول‌هاي سرطاني است. اما در يك بدن سالم به سرعت با اين تغييرات مقابله شده و از رشد غيرطبيعي سلول‌هاي سرطاني پيشگيري مي‌شود. مشكل اصلي زماني ظاهر مي‌شود كه مكانيسم دفاعي بدن ما ضعيف شود و در آن زمان است كه سلول‌هاي سرطاني شروع به رشد در بدن ما مي‌كنند. زماني كه ما استرس و فشار زيادي به بدن خود وارد مي‌كنيم، براي مثال برنامه خواب منظمي نداريم، ورزش نمي‌كنيم يا بعضي از داروها را مصرف مي‌كنيم، سيستم ايمني بدن را ضعيف كرده و آن را آماده ابتلا به سرطان مي‌كنيم. در اينجا به بعضي از عوامل سرطان‌زا اشاره مي‌كنيم كه در عين اهميت معمولا بسياري از مردم آنها را نمي‌دانند.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ١) كفش‌هاي پاشنه‌بلند

پوشيدن كفش‌هاي راحت و داراي پاشنه كوتاه مي‌تواند يكي از عوامل ايجاد تورم‌هاي غيرضروري در بدن را برطرف كرده و مانع از ابتلاي ما به سرطان شود. تورم يكي از فرآيندهاي طبيعي بدن براي درمان است و زماني ايجاد مي‌شود كه بدن در برابر يك محرك آزاردهنده مانند باكتري‌ها، آسيب‌ها و جراحت‌ها قرار مي‌گيرد. اما زماني كه اين تورم حالت هميشگي و مزمن به خود بگيرد، بسيار مخرب مي‌شود.

بخشي از اين تورم‌هاي مزمن بر اثر ابتلا به بيماري‌هايي مانند آلزايمر، ديابت، بيماري قلبي و مانند آن به وجود مي‌آيند. براي همين است كه در افراد مبتلا به اين بيماري خطر ابتلا به سرطان بسيار بيشتر از ديگران است. سرطان در اصل زماني به وجود مي‌آيد كه ژن‌هاي بدن دچار نقص يا آسيب مي‌شوند. در بسياري از موارد بعد از وارد شدن اين آسيب‌ها، بدن سعي مي‌كند آنها را ترميم كند، اما زماني كه اين عوامل مانند تورم حالت دائمي به خود بگيرند، بدن مجبور است وقت زيادي را صرف برطرف كردن آن كند و به همين دليل از ترميم ژن‌هاي آسيب‌ديده اجتناب مي‌كند و اين درست زماني است كه ما مستعد ابتلا به سرطان مي‌شويم. متاسفانه پوشيدن كفش‌هاي پاشنه بلند يكي از كارهاي اشتباهي است كه بسياري از زنان هر روز انجام مي‌دهند و بدن خود را مستعد ابتلا به سرطان مي‌كنند. با اين كار مفاصل پا به طور مداوم در معرض آسيب و تورم قرار مي‌گيرند و توجه بدن را به خود جلب مي‌كنند. در اين زمان سيستم ايمني به جاي درمان ژن‌هاي آسيب‌ديده مجبور است بخش زيادي از توجه خود را معطوف به اثرات جانبي كفش‌هاي پاشنه بلند كند.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ٢) سرماخوردگي‌ها

يكي ديگر از روش‌هاي مهم براي پيشگيري از ايجاد تورم در بدن كاهش تعداد ابتلا به سرماخوردگي‌ها و آنفلوآنزاهاست. اين بيماري‌ها نه تنها باعث ايجاد تورم زيادي در بدن مي‌شوند، بلكه آسيب‌هايي را به وجود مي‌آورند كه اثرات آنها تا مدت‌ها باقي مي‌ماند.

براي مثال هنگام ابتلا به سرماخوردگي مقدار زيادي از مواد شيميايي با عنوان سيتوكين‌ها در بدن ترشح مي‌شوند كه به سلول‌ها فرمان مي‌دهند فعاليت طبيعي خود را متوقف كرده و به جاي آن پروتئين‌هاي خاص را توليد كنند. اين فعاليت‌ها مي‌توانند باعث ايجاد نقص‌هايي در سلامت ما شوند كه تا ١٠ سال بعد هم اثرات آن باقي مي‌ماند. اما در سال ٢٠١٠ دانشمندان متوجه شدند افرادي كه هر سال واكسن‌هاي سرماخوردگي و آنفلوآنزا مي‌زنند نه تنها از ابتلا به اين بيماري‌ها پيشگيري مي‌كنند، بلكه احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و سرطان نيز در آنها كاهش پيدا مي‌كند.

جالب است بدانيد اگر سرماخوردگي‌ها و آنفلوآنزاها بيش از ٢ هفته طول بكشند خطر ابتلا به بيماري‌هايي مانند چاقي، حمله قلبي، سكته و سرطان را تا آخر عمر زياد مي‌كنند. بنابراين اگر نمي‌توانيد از واكسن‌هاي سرماخوردگي يا آنفلوآنزا استفاده كنيد بهتر است حتما بهداشت را رعايت كرده و تا حد امكان از افراد مبتلا فاصله بگيريد.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ٣) مكمل‌ها و مولتي‌ويتامين‌ها

فقط افراد مبتلا به كمبود ويتامين و مواد معدني و زنان باردار مجاز به استفاده از مكمل‌ها هستند. در سال ٢٠١٠ آژانس تحقيقات سلامت ايالات‌متحده با بررسي ٦٣ تحقيق گسترده به اين نتيجه رسيد كه استفاده از مولتي‌ويتامين‌ها هيچ تاثيري در پيشگيري از ابتلا به سرطان و بيماري قلبي در بين اكثر مردم جهان ندارند. در عوض استفاده از بعضي از مكمل‌ها مانند ويتامين E، بتا كاروتين و ويتامين C مي‌توانند به سلامت بدن آسيب وارد كرده و خطر ابتلا به بيماري را افزايش دهند. بسياري از مردم معتقدند آنتي‌اكسيدان‌هايي مانند ويتامين E مي‌توانند با راديكال‌هاي آزاد و مضر بدن كه بر اثر عواملي مانند سيگار كشيدن، نور آفتاب و مصرف غذاهاي چرب به وجود مي‌آيند، مبارزه كنند.

حقيقت اين است كه از بين بردن كامل اين راديكال‌هاي آزاد كار درستي نيست. بدن در بعضي موارد اين راديكال‌هاي آزاد را توليد مي‌كند تا با سلول‌هاي مضر از جمله سلول‌هاي سرطاني مبارزه كند. اگر شما با مصرف دائمي ويتامين‌ها اين مكانيسم را متوقف كنيد، بدن توانايي طبيعي كنترل خود را از دست مي‌دهد. بنابراين بهتر است به جاي آنكه پول خود را صرف خريد مكمل‌هاي گران‌قيمت كنيد، غذاهاي سالم و باكيفيت بهتر تهيه كنيد.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ٤) غذا و خواب نامنظم

افرادي كه هر روز در يك ساعت مشخص غذا مي‌خورند، به تختخواب مي‌روند و صبح‌ها از خواب بيدار مي‌شوند، ميزان فشار به بدن خود را به حداقل مي‌رسانند. يكي از مواردي كه بدن‌ ما به شدت به آن نياز دارد، داشتن برنامه منظم و يكنواخت است. براي همين بهتر است برنامه خواب منظمي داشته باشيد و اگر يك شب دير به تختخواب رفتيد، سعي كنيد روز بعد در همان ساعت معمول و هميشگي از خواب بيدار شويد. نداشتن برنامه خواب و غذاي نامنظم مي‌تواند باعث افزايش شديد هورمون استرس به نام كورتيزول در بدن شده كه در درازمدت اثرات آن در سراسر بدن قابل مشاهده است.

 

دسته ها : مجله سلامت 16
چهارشنبه 3 7 1392 1:48 صبح

 

آيا مي‌دانستيد كه؛ گردو با چربي‌هاي ناسالم مي‌جنگد؟


دسته ها : مجله سلامت 16
پنج شنبه 24 5 1392 11:23 بعد از ظهر

 

آيا مي‌دانستيد كه؛ زنان زودتر از مردان يخ مي‌زنند؟


دسته ها : مجله سلامت 16
چهارشنبه 23 5 1392 11:20 بعد از ظهر

 

آيا مي‌دانستيد كه؛ ريحان خاصيت ضد پيري دارد؟


دسته ها : مجله سلامت 16
سه شنبه 22 5 1392 11:16 بعد از ظهر
  10 علت پنهان چاقي را بشناسيداگر افزايش وزن شما ناشي از تجمع مايع در بدن بود، نگران نباشيد زيرا اين افزايش وزن دائمي نيست.اگر غذايتان زياد است و تحرك‌تان كم، نبايد از چاق شدن‌تان تعجب كنيد. اما اگر غذاي چنداني نمي‌خوريد و تحرك‌تان هم چندان كم نيست، حق داريد اگر از افزايش وزن‌تان يكه بخوريد...پزشكان مي‌گويند به‌جز تغذيه، توارث و تحرك، علل ديگري نيز مي‌توانند در افزايش وزن ما نقش داشته باشند. در اين مطلب نگاهي انداخته‌ايم به برخي از مهم‌ترين علل پنهان چاقي.كم‌خوابياگر تا دير وقت بيدار بمانيد، احتمال بيشتري وجود دارد كه آخر شب به غذا خوردن روي بياوريد و به اين ترتيب ميزان كالري دريافتي‌تان افزايش مي‌يابد. از طرفي تغييرات در ميزان هورمون‌ها در اين وضعيت باعث افزايش احساس گرسنگي و اشتها مي‌شود و ديرتر احساس سيري خواهيد كرد.يائسگيبيشتر زنان نزديك به زمان يائسگي مقداري وزن اضافه مي‌كنند، اما احتمالا كاهش هورمون‌‌هاي جنسي علت اين افزايش وزن نيست بلكه با بالا رفتن سن، سوخت‌وساز در بدن كند مي‌شود و كالري كمتري مي‌سوزد. از طرفي تغييرات در شيوه زندگي (مانند تحرك كمتر) نيز ممكن است در اين افزايش وزن دخيل باشد اما جايي كه در آن چربي در بدن تجمع پيدا مي‌‌كند، ممكن است به يائسگي مربوط باشد. در يائسگي، چربي بيشتر اطراف كمر جمع مي‌شود، نه در ران‌ها و لگن.تخمدان پلي‌كيستيكنشانگان تخمدان پلي‌كيستيك يك مشكل هورموني رايج در زنان در سنين باروري است. در بيشتر زنان دچار اين نشانگان، كيست‌هاي كوچك بسيار در تخمدان‌ها رشد مي‌كند. اين عارضه باعث ا
دسته ها : مجله سلامت 16
دوشنبه 21 5 1392 10:54 بعد از ظهر
با كودك بد زبانمچطور رفتار كنموقتي كودكان شروع به بد زباني، تمسخر، پرخاش، استفاده از كلمات نامطلوب و گاه فحش دادن مي‌كنند، ما به شكلي غمناك، متوجه قدرت شگفت آور كودك در تقليد كلمات خوب و بد خودمان و اطرافيان مي‌شويم. بد زباني،‌ تنها از راه آموختن و مواجه شدن با كلمات نا مناسب به وجود مي‌آيد، بنابراين بايد موقعيت‌هايي را كه طي آن ممكن است كودك اين كلمات نامطلوب را بشنود، محدود كنيد. يعني مواظب برنامه‌هاي تلويزيوني كه كودك مي‌بيند، دوستاني كه با آنها رفت و آمد داريد و طرز صحبت خود باشيد تا بتوانيد اين كلمات را از مجموعه لغاتي كه كودك به كار مي‌برد حذف كنيد. توصيه‌هاي زير به شما كمك مي‌كند در تربيت كودك خود تأثيرگذار وموفق تر باشيد.   ١) بد زباني كودك را ناديده بگيريد: اگر به طور اتفاقي،‌ كودك‌تان واژه ناشايستي را به كار برد، سعي كنيد به بد زباني او، بي‌توجهي نشان دهيد. وانمود كنيد كه آن را هرگز نشنيده‌ايد، بنابراين هر گونه تأثير آن را بر خودتان از بين برده و بازي او را به يك بازي يك نفره تبديل كنيد، چيزي كه اصلاً براي كودكان جالب نيست.   ٢) از خوش زباني كودك تعريف و تمجيد كنيد: بگذاريد كودك بداند چه نوع گفتاري را مي‌پسنديد. هر بار كه بد زباني نمي‌كند به اين امر اشاره كنيد. براي مثال بگوييد "خوشم مي‌آيد وقتي سؤالي از تو مي‌پرسم آرام جواب مي‌دهي." در عمل به او نشان دهيد كه كدام گفتار وي، بد زباني شمرده مي‌شود.   ٣) خودتان هم بد زباني نكنيد: از آن جا كه مي‌دانيد بد زباني شيوه‌اي است كه كودك براي اعمال كنترل بر شما به كار مي‌گيرد، پس خودتان بد زباني
دسته ها : مجله سلامت 16
دوشنبه 21 5 1392 9:53 بعد از ظهر

 

مصرف نوشابه‌هاي رژيمي مي‌تواند باعث ميگرن، سرگيجه، كاهش توان حافظه، پوكي استخوان، اختلال ذهني، پوسيدگي دندان و بيش‌فعالي شود.

مصرف نوشابه مي‌تواند در سيستم عصبي تأثيرگذار باشد علاوه بر آن يك وعده غذاي آماده همراه با يك ليوان نوشابه حدود ٢ هزار كالري انرژي دارد. مي‌توان همراه فست‌ فودها از آب پرتقال استفاده كرد، چون ويتامين C موجود در آب پرتقال تركيبات نيتروزاميني غذاهاي آماده را از بين مي‌برد.

نوشابه سرشار از اسيدفسفريك، اسيدسيتريك، كافئين و شكر است، كه كافئين موجود در آن بر اعصاب سيستم مركزي و قلب تأثير مي‌گذارد؛ و موجب بروز اضطراب، حساسيت،‌ ناراحتي‌هاي دستگاه گوارش و اختلالات خواب مي‌شود.

همچنين كافئين موجود در نوشابه اعتيادآور است و ٥٠ درصد از افرادي كه مدام نوشابه مصرف مي‌كنند، نوعي اعتياد نسبت به نوشابه پيدا مي‌كنند كه در صورت عدم استفاده، دچار سردرد مي‌‌شوند.

نوشابه فاقد مواد معدني، فيبر،‌ ويتامين‌ها و ساير مواد مغذي است، در نوشابه‌هاي رژيمي قند آسپارتام وجود دارد كه اين قند اشتهاآور است و موجب بروز ميگرن، سرگيجه، كاهش توان حافظه، پوكي استخوان، اختلال ذهني، پوسيدگي دندان و بيش‌فعالي مي‌شود.

دي‌اكسيد كربن موجود در نوشابه‌ باعث ايجاد اسيديته و اختلال در هضم مواد غذايي مي‌شود همچنين كلسيم موجود در استخوان‌ها را از بين برده و مشكلات استخواني ايجاد مي‌كند.

 


به نقل از "مرتضي صفوي"؛ متخصص تغذيه

دسته ها : مجله سلامت 16
چهارشنبه 7 1 1392 11:57 بعد از ظهر
X