معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 556243
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

موهاي كم پشت
سيگار كشيدن علاوه بر اينكه باعث چروكيده شدن پوست مي شود، موهاي شما را هم كم پشت مي كند. متخصصين معتقدند مواد شيميايي سمي كه در دود سيگار وجود دارد به DNA موجود در فوليكول موها صدمه مي زند و راديكال هاي آزاد را كه به ساختار مو آسيب مي زنند توليد مي كند؛ در نتيجه افراد سيگاري مو هاي كم پشت تري دارند كه زود تر هم سفيد مي شود. يعني اگر مردان سيگاري در اصل مويي در سرشان باشد دوبرابر بيشتر از غير سيگاري ها ممكن است دچار ريزش مو شوند.


ازدست دادن دندان ها
سيگار كشيدن انسان را در معرض انواع مشكلات دهاني اعم از سرطان دهان و بيماري لثه قرار مي دهد. در واقع بر اساس تحقيقي كه در سال 2005 در انگلستان انجام شده افراد سيگاري گاهي تا 6 برابر بيشتر از افراد غير سيگار استعداد ابتلا به بيماري هاي لثه را دارند كه در نهايت ممكن است منجر به از دست دادن دندان ها شود.


از بين رفتن درخشش طبيعي چهره
آيا تا به حال توجه كرده ايد كه پوست افراد سيگاري حالتي تيره و متفاوت دارد؟ در سال 1985 يك تحقيق علمي از عبارتي با عنوان " چهره ي سيگاري" استفاده كرد تا خصوصيات خاص اين چهره ها را تعريف كند؛ خصوصياتي مثل چين و چروك، گود افتادگي و تيرگي پوست چهره كه بخاطر مصرف سيگار ايجاد مي شود. دود سيگار حاوي مونواكسيد كربن است كه جايگزين اكسيژن موجود در پوست شما مي شود علاوه بر اين نيكونين هم دارد كه گردش خون را كم كرده وپوست را خشك و بي روح مي كند. علاوه بر اين مصرف سيگار باعث تخليه ي مواد مغذي مثل ويتامين سي مي شود كه در حفظ و بازسازي پوست نقش مهمي دارند.


بهبودي زخم ها
تحقيقات بسياري نشان داده اند كه زخم افراد سيگاري بعد از انجام اعمال جراحي به سرعت سايرين بهبود حاصل نمي كند. بنابراين اگرتصميم داريد چين و چروك حاصل از سيگار كشيدن را با جراحي زيبايي از بين ببريد بدانيد كه اين كار كمي مشكل خواهد بود. علاوه بر اين جراحان هم تر جيح مي دهند در صورتي شما را عمل كنند كه سيگار كشيدن را ترك كنيد.


سرطان پوست
مصرف سيگار يكي از دلايل اصلي ابتلا به سرطان است؛ از جمله سرطان هاي ريه، گلو، دهان و مري. بنابراين مايه ي تعجب نيست اگر سيگار كشيدن باعث ابتلا به سرطان پوست هم بشود. بر اساس تحقيقي كه در سال 2001 چاپ شده ابتلا به سرطان سلول سنگفرشي كه دومين سرطان شايع پوست است در افراد سيگاري تا 3 برابر بيشتر از افراد غير سيگاري است.ترک خوردن پوست
نیکوتین موجود در سیگار به ساختار و بافت سلولی پوست شما صدمه وارد می کند و باعث می شود که پوست انعطاف خود را از دست بدهد و در اثر افزایش وزن به راحتی ترک خورده و قرمز شود که کمکم رنگ قرمز خود را از دست می دهد. البته این حالت در اثر افزایش ناگهانی وزن اتفاق می افتد که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید اما مصرف سیگار این علایم را تشدید می کند.


زگیل
به دلایل نامعلومی افراد سیگاری به ویروس پاپیلوما مبتلا می شوند این ویروس باعث بروز زگیل و از جمله زگیل بر روی اندام تناسلی می شود. البته این ویروس از راه تماس جنسی منتقل می شود اما مصرف سیگار هم یک نشانه ی خطر است. افراد سیگاری نسبت به کسانی که شرکای جنسی متعددی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.


شکم شل و ول
مصرف سیگار می تواند باعث کم اشتهایی شود و افراد سیگاری معمولاًنسبت به سایرین وزن کمتری دارند اما تحقیقی که در سال 2009 در کشور هلند انجام شده نشان داده است که میزان چربی اندام های داخلی افراد سیگاری بیشتر از غیر سیگاری ها است. این چربی ها که در بین بافت ها و اندام های داخلی وجود دارند در شکم جمع می شوند و کم کم زمینه ساز بیماری های دیگری از جمله دیابت می شوند.


چین و چروک و پیری زود رس
البته که چین و چروک های افراد پیر و مسن قابل احترام و و نشانه ی یک عمر تجربه اند اما این چین و چروک ها اگر در صورت افراد جوان باشند به هیچ وجه نشانه ی حکمت یا دانایی آنها نیستند. متخصصین معتقدند که سیگار کشیدن فرآیند پیر شدن را تسریع می کند و به طور میانگین افراد سیگاری 14 سال پیر تر از غیر سیگاری ها به نظر می رسند. در واقع مصرف سیگار مانع خون رسانی به بافت پوست شده وباعث می شود که پوست شما چروکیده و ناسالم شود.


انگشتان زرد
نیکوتین موجود در دود سیگار باعث تغییر رنگ دندان های شما و حتی دیوار های اتاقتان شده و در عین حال باعث زردی انگشتان و ناخن ها هم می شود. اگر در اینترنت به دنبال راه حلی برای این مشکل بگردید با پیشنهاد هایی مثل استفاده از آبلیمو، مایع سفید کننده وسابیدن با سیم مواجه می شوید اما مسلماً ترک سیگار کم هزینه تر، راحت تر و بی درد تر است.


دسته ها : مجله سلامت 16
يکشنبه 13 11 1392 8:47 بعد از ظهر
X