معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 556226
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

 

آخرين باري كه در يك دوره استرس بوده‌ايد، چه موقع بود؟ آيا مي‌توانيد نحوه واكنش بدنتان را در آن دوره به خاطر بياوريد؟

كارشناسان بهداشتي در اين باره مي‌گويند: استرس مي‌تواند با علائم بسيار عجيبي از فراموشي گرفته تا تهوع يا خارش‌هاي پوستي همراه باشد. آيا بدن شما اكنون در حال درخواست كمك است كه نبايد از آن غفلت كنيد؟ با مطالعه اين مقاله مي‌توانيد دريابيد كه چه مواقعي بدن شما تحت استرس قرار دارد و چگونه مي‌توانيد تاثيرات اين استرس را متوقف سازيد.

علائم عجيبي كه مي‌توانند نشانه استرس باشند،‌عبارتند از:

 

١) تير كشيدن ماهيچه‌ها:

درد پشت گردن كه ممكن است ساعت‌ها هنگام كار با رايانه شما را درگير و كلافه كند در واقع مي‌تواند نشانه‌اي از استرس باشد. استرس قطعا روي سيستم عضلاني اسكلتي بدن تاثير مي‌گذارد و باعث گرفتگي و انقباض و يا اسپاسم ماهيچه‌اي مي‌شود.

دكتر اليزابت لومباردو متخصص و روانپزشك پنسيلوانيا در اين باره مي‌گويد: استرس ما را براي مواجه با خطرهاي ناگهاني آماده مي‌سازد هرچند مثل اجداد نخستين خود واقعا نيازي به چنين واكنشي نداريم. اگر دچار حالت خاص عضلاني مي‌شويد كه معتقديد مربوط به علائم ماهيچه‌اي ناشي از استرس است، اين تمرين را انجام دهيد. ٥ تا ١٠ دقيقه نفس عميق بكشيد و روي آرام سازي قسمت‌هايي از بدن‌تان كه تحت استرس قرار گرفته تمركز كنيد. مثلا مي‌توانيد براي درد عضله گردن از كسي خواهش كنيد كه شانه‌هايتان را ماساژ دهد.

 

٢) تيك چشم:

آيا تا به حال دچار تيك يا حركت غير ارادي چشم شده‌ايد؟ اين اغلب يك حالت موقتي است كه مي‌تواند آزار دهنده و نگران كننده باشد و براي برخي افراد در اثر استرس بروز مي‌كند. محققان مي‌گويند؛ در اين حالت اگر چشم‌هاي خود را ببنديد و شادترين جايي كه تاكنون رفته‌ايد در مقابل چشمان خود تجسم كنيد، مي‌تواند به شما در رفع اين تيك غيرارادي كمك كند. اگر چشم‌هايتان در اثر مشاهده زياد رايانه دچار استرس شده‌اند، به چشم‌هايتان استراحت دهيد، براي اين كار ٢٠ دقيقه از پنجره به يك منظره بزرگ‌تر در دورست نگاه كنيد. اگر تصويري براي ديدن نداريد، چشم‌هايتان را ببنديد و يك منظره را تجسم كنيد.

 

٣) پوست پوست شدن و كنده شدن مكرر پوست دور ناخن:

آيا پوست دور ناخن‌هاي دست‌تان كنده شده و بريده بريده است؟ اين حالت مي‌تواند نتيجه يك عادت عصبي ناشي از استرس باشد. عادت‌هاي عصبي مثل خوردن ناخن نحوه عملكرد ما براي گريز از استرس با پرت كردن حواس‌مان با اين اقدام است. بعلاوه خوردن ناخن يا كندن پوست اطراف آن روشي معمول براي زنان به منظور غلبه بر احساسات، اضطراب و استرس است. براي رهايي از اين اقدام مي‌توانيد مثلا اگر در حال گفت وگوي تلفني با يك مشتري سرسخت هستيد از يك توپ استرس روي ميزكارتان استفاده كنيد تا با استفاده از آن بتوانيد استرس را بدون آسيب رساندن به خود، از بدن‌تان خارج كنيد.

 

٤) پوسيدگي‌هاي دنداني:

كارشناسان مي‌گويند؛ استرس هم مي‌تواند باعث پوسيدگي دندان‌ها شود بويژه وقتي كه فرد به هنگام شب يا در طول روز دندان‌هاي خود را روي هم فشار دهد و يا به اصطلاح دندان قروچه كند. اين عادت بد مي‌تواند به دندان‌ها آسيب برساند و احتمال پوسيدگي را در آنها تشديد كند. متخصصان مي‌گويند در وهله اول مي‌توانيد مشكلات خود را روي يك كاغذ بنويسيد تا آنها را به طور مجزا از هم مشاهده كنيد و سپس چند راه حل براي آن پيدا كنيد. اما اگر ميزان دندان قروچه شديد باشد حتما بايد به دندانپزشك مراجعه شود و از گاردهاي محافظ دندان استفاده شود.

 

٥) خارش پوست:

هر چند ممكن است عجيب به نظر برسد اما پوست مي‌تواند كه دستگاه سنجش مناسب براي اندازه‌گيري سطح استرس باشد. استرس مي‌تواند باعث خارش و معمولا همراه با لكه‌هاي قرمز رنگ روي پوست ناحيه معده، كمر، بازوها و صورت شود. در حالي كه محققان هنوز مكانيسم اين تاثير را نمي‌دانند اما برخي از كارشناسان معتقدند كه اين واكنش در واقع عوارض شديد استرس روي آزاد شدن هيستامين سيستم ايمني بدن است كه سبب بروز كه اين لكه‌هاي خارش دار مي‌شود. محققان مي‌گويند؛ تنفس عميق مي‌تواند خارش پوستي را از بين ببرد. تنفس عميق را به طور دوره‌اي 5 تا 10 دقيقه در روز تكرار كنيد.

 


٦) حالت تهوع:

آیا تا به حال پیش آمده که از وضعیت سلامت کسی که دوستش دارید، نگران باشید و در حالی که به این موضوع فکر می‌کنید، ناگهان احساس تهوع کنید؟ استرس می‌تواند باعث دل بهم خوردگی شود و حالت تهوع می‌تواند پیامد نگرانی باشد. نگرانی از سلامتی خود یا محبوبات امری طبیعی است اما اگر این نگرانی تبدیل به وسواس فکری آزار دهنده شود، نشانه عدم سلامت و بیماری است. اگر اضطراب شما باعث حالت تهوع شد، می‌توانید از این ترفند استفاده کنید. اجازه دهید آب ولرم از روی انگشت‌تان عبور کند، این کار باعث دور شدن تهوع ناشی از استرس می‌شود.

 

٧) خواب آلودگی:

آیا احساس وارفتگی و تنبلی دارید؟ این حالت هم می‌تواند نتیجه استرس باشد. هورمون‌های استرس باعث افزایش آدرنالین در بدن می‌شود که حاصل آن ایجاد خواب آلودگی است. استرس هم چنین کیفیت خواب را تحریک می‌کند بنابراین خسته و تحریک پذیر از خواب بیدار می‌شوید. برای حل این مشکل متخصصان توصیه می‌کنند که زودتر به رختخواب بروید. یا در میان روز ٣٠ دقیقه چرت بزنید و از این کار احساس گناه نکنید. در استراحت، ثمره زیادی کسب خواهید کرد از جمله این که قدرت تمرکزتان افزایش پیدا می‌کند.

 

٨) فراموشی:

تحقیقات نشان می‌دهد که استرس مزمن می‌تواند واقعا اندازه هیپوکامپ را در مغز کاهش دهد و این بخش از مغز در برخی از عملکردهای حافظه نقش دارد. خوشبختانه وقتی که سطح استرس کاهش یابد دوباره این عنصر به اندازه اولیه باز می‌گردد. برای این که عملکرد مغز را به شرایط مطلوب بازگردانید، می‌توانید با ورزش کردن علائم اولیه استرس را برطرف کرده، پیاده روی کنید یا از پله‌ها عبور کنید. ورزش مغز را هوشیار نگه می‌دارد و شما را برای لحظه‌های استرس زا در آینده آماده می‌سازد.

 

٩) سردرگمی:

زمانی که شما نمی‌توانید تصمیم بگیرید شام چه چیزی بخورید، چه لباسی بپوشید و یا چه کاری انجام دهید، درگیر استرس هستید. استرس سبب آشفتگی و فقدان تمرکز می‌شود. هورمون‌های استرس مدت طولانی در مغز باقی می‌مانند. برای بازگرداندن تمرکز پیاده روی کنید. در نور روز پیاده روی کنید تا ریتم طبیعی بدن خود را دوباره بدست آورید و استرس را از خود برانید. نور خورشید سبب آزاد شدن هورمون سروتونین شده که حاصل آن افزایش خلق و بهبود روحیه است و در نتیجه تماس با نور خورشید ویتامین D هم در بدن تولید می‌شود که در نتیجه سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود.

دسته ها : مجله سلامت 16
دوشنبه 6 8 1392 9:58 بعد از ظهر
X