معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 556224
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

 

اگر چه درهاي رحمت خداوند هيچ گاه به روي بندگانش بسته نخواهد شد، اما برخي از ايام از اهميت ويژه اي برخوردار هستند كه از جمله آنها مي توان به روز عرفه اشاره كرد، چرا كه عرفه، روز بازگشت است؛ بازگشت به آغوش مهربان خدا، عرفه، روزي است كه نااميدي از درگاه خدا رخت برمي بندد و درهاي رحمت ويژه خداوند به روي بندگان باز خواهد شد،چنانچه امام سجاد در صحيفه سجاديه مي فرمايد:

«بار خدايا، امروز روز عرفه‏ است. روزى است كه آن را شريف و گرامى داشته‏اى و تعظيم و تجليل كرده‏اى. در اين روز رحمت خود پراكنده‏اى و بر مردمان به عفو خود منّت نهاده‏اى و عطاى خود در حق ايشان افزوده‏اى و بر بندگانت تفضّل فرموده‏اى.»

و چه آرزويي براي مسافران سرزمين وحي كه عرفه را در كنار امام معصوم عليه السلام به عبادت و راز و نياز با خداوند متعال بپردازند، چه سعادتي بالاتر از آن كه نفس هاي تو همراه با نفس هاي امام معصوم به سوي خداوند بالا رود، و براي ما كه سال هاست دستمان از صحراي عرفات دور است و آرزوي آن را بر سينه داريم، چه سعادتي بهتر از اينكه عرفه امسال را مهمان خان با كرامت امام سجاد عليه السلام باشيم و همراه با اين امام همام به راز و نياز با خداوند متعال بپردازيم و زيباترين درس هاي زندگي را از همنشيني با زينت عبادت كنندگان بياموزيم، درس هايي كه هر كدام مي تواند ما را به قله هاي موفقيت و خوشبختي برساند و زندگي را براي ما لذت بخش كند:


سكانس اول: حمد و سپاس خداوند

حمد باد تو را، حمدى كه تا نعمتت جاودانه است جاودانه ماند. حمد باد تو را، حمدى در برابر احسانت، حمدى كه به خشنوديت بيفزايد. حمد باد تو را، حمدى كه تنها تو را سزد و بدان جز به تو تقرب نتوان جست. حمدى كه دوام نعمت پيشين را سبب شود و نعمتهاى تازه را دوام بخشد. حمدى كه به پاس كرم تو بر نعمتها بيفزايد و تو به پاس احسانت پى در پى بر آن بيفزايى.سكانس دوم: اعتراف به گناهان در پيشگاه خداوند متعال

اى خداوند، من آن بنده توأم كه هم پيش از آفريدن او، او را از نعمت خود برخوردار ساختى و هم پس از آن. سپس فرمانش دادى و او فرمان نبرد، منع اش كردى و به منع تو وقعى ننهاد، از معصيت خود نهي اش كردى فرمان تو خلاف كرد و مرتكب همان اعمالى شد كه از آن نهي اش كرده بودى، اما نه از روى عناد و گردنكشى، بلكه هواى نفسش او را به اعمالى فرا خواند كه تو از آن دورش خواسته بودى و از آتش ترسانده بودى.
بار خدايا، شبم را آباد دار: به بيدار ماندنم براى عبادت تو و شب- زنده‏داريم در تنهايى براى تو و بريدن از همگان و آرامش يافتن تنها به تو و آوردن حوايج به درگاه تو و اصرار در طلب براى رهاييم از آتش جهنم و زنهار دادنم از عذابى كه گنهكاران در آن گرفتارند

اى خداوند، اين منم كه در برابر تو ايستاده‏ام، خوار و ذليل و خاضع و خاشع و خائف و معترف به گناهان بزرگى كه بارش را بر دوش مى‏كشم و خطاهاى عظيمى كه مرتكب شده‏ام.


سكانس سوم: طلب بخشش گناهان

بار خدايا، اكنون كه به درگاهت روى نهاده‏ام، تو نيز آن پرده كه بر گنهكاران مى‏كشى بر من نيز بكش و بر من ببخشاى آن بخشايش خود را كه به كسى ارزانى مى‏دارى كه خود را تسليم تو مى‏كند.

اى خداوند، دست سۆال پيش تو دراز كرده‏ام، همانند موجود حقير ذليل بينواى فقير ترسانى، زنهار خواه، همراه با ترس و تضرع و پناه آوردن به تو و التجا به ذيل جلال تو، نه از سر گردنكشى و چون متكبران به تكبر، نه از روى اعتلا آن سان كه عبادت كننده را دلير سازد و نه از روى اتكا به شفاعت شافعان.


....سکانس چهارم: سوگند دادن خداوند به بهترین برگزیده اش

بار خدایا، تو را سوگند مى‏دهم به آن که از میان خلق او را برگزیده‏اى، به آن که او را براى خود پسندیده‏اى، به آن که از میان آفریدگانت او را اختیار کرده‏اى، به آن که او را براى خود برگزیده‏اى، به آن که طاعت او را به طاعت خود پیوسته‏اى و معصیت او را معصیت خود دانسته‏اى و دوستى‏اش به دوستى خود قرین ساخته‏اى و دشمنى‏اش را دشمنى خود شمرده‏اى، در این روز مرا چونان کسانى که از گناه بیزارى جسته‏اند و به تو پناه آورده‏اند و توبه کرده و به آمرزش تو پیوسته‏اند خلعت عفو و رحمت خود بپوشان.سکانس پنجم: دعایی کامل و جامع در روزعرفه

بار خدایا، از هر چه پرستندگان و مقربان خود را نصیب مى‏دهى، مرا نیز نصیب ده. مرا خاص خود گردان، بدان گونه که وفا کنندگان به عهد خود را و آنان را که در عبادت تو خویشتن به رنج افکنده و در خشنودى تو کوشیده‏اند، خاص خود مى‏گردانى. 

بار خدایا، مرا از هر چه از درگاه تو دور مى‏دارد، یا میان من و فیضى که از سوى تو به من مى‏رسد حایل مى‏گردد، یا از هر قصد که نزد تو کنم باز مى‏دارد، در پناه خود دار.
عرفه

سکانس ششم: پرهیز از همنشینی با گمراهان


مرا همراه کسانى که وعده عذاب تو را سهل مى‏انگارند تباه مکن و با آنان که آماج انتقام تو هستند هلاک منماى و با آن گروه که از طریق تو منحرف مى‏شوند خرد و شکسته مکن. مرا از گردابهاى فتنه رهایى بخش و از تنگناهاى بلا وارهان و آن سان مهلتم مده که به غفلت گرفتار آیم.

اى خداوند، میان من و دشمنى که گمراهم سازد و هواى نفسى که هلاکم گرداند و زیانى که مرا فرو گیرد، حایل شو. از من همانند آن کس که بر او خشم گرفته‏اى و از او خشنود نگردیده‏اى، رویگردان مشو. مرا از خود مأیوس مساز. آن سان که نومیدى از رحمتت بر من غلبه یابد.سکانس هفتم: درخواست نفرت از گناهان از خداوند متعال

بار خدایا، شعار قلب من ساز انزجار از زشتیهاى گناهان و رسواییهاى معاصى را. مرا از کارهاى اخروى که تو را خشنود مى‏گرداند به کارهاى دنیوى که جز به مدد تو بدان دست نمى‏یابم مشغول منماى. بار خدایا، مرا از آلودگى معصیت و شوخگنى گناهان پاکیزه ساز و جامه عافیت و تندرستى بر من افکن .


سکانس هشتم: آرزوی خوشبختی در زندگی

اى خداوند، مرا به حیاتى خوش و پاکیزه زنده بدار که به هر چه خواهم برسد و به آنچه دوست مى‏دارم پایان یابد، چندان که دست به کارى نزنم که تواش خوش نداشته باشى یا مرتکب کارى نشوم که تو از آن نهى فرموده‏اى. از تو خواهم که بمیرانى مرا همانند آن کسان که روشنایى‏شان در برابرشان و در سمت راستشان حرکت مى‏کند.
بار خدایا، خنکى عفوت را، حلاوت رحمتت را، روح و ریحان و بهشت پر نعمتت را ارزانى من دار و از فضل خویش به من بچشان طعم فراغت را در گزاردن آنچه تو دوست مى‏دارى و طعم مجاهدت را در آنچه موجب تقرب به درگاه توست و مرا تحفه‏اى کرامند عطا کن

سکانس نهم: رمزی مهم برای موفقیت

بار خدایا، شبم را آباد دار: به بیدار ماندنم براى عبادت تو و شب - زنده‏داریم در تنهایى براى تو و بریدن از همگان و آرامش یافتن تنها به تو و آوردن حوایج به درگاه تو و اصرار در طلب براى رهاییم از آتش جهنم و زنهار دادنم از عذابى که گنهکاران در آن گرفتارند.


سکانس دهم: ارتباط موثر با دوستان

بیخ کینه مۆمنان از سینه من بر کن. قلبم را با مردمان فروتن مهربان گردان. با من چنان باش که با صالحان هستى. به زیور پرهیزگارانم بیاراى. نام نیک من بر زبان آیندگان جارى گردان آوازه من در میان معاصران به نیکى بلند نماى و در روز رستاخیز مرا در زمره آنان که با پیامبر تو مهاجرت کردند در آور.

این ده سکانس به خوبی هرچه تمام تر، زیباترین و بهترین برکات روز عرفه را به تصویر کشیده اند، سکانس هایی که هر یک می تواند زندگی ما را با تحولی شگرف روبرو کند و ما را به بندگانی تبدیل کند که خداوند متعال در آیات الهی به آنها عشق ورزیده ای.

در پایان از خداوند متعال مسئلت می داریم:

بار خدایا، خنکى عفوت را، حلاوت رحمتت را، روح و ریحان و بهشت پر نعمتت را ارزانى من دار و از فضل خویش به من بچشان طعم فراغت را در گزاردن آنچه تو دوست مى‏دارى و طعم مجاهدت را در آنچه موجب تقرب به درگاه توست و مرا تحفه‏اى کرامند عطا کن.[برگرفته از نیایش چهل و هفتم امام سجاد در صحیفه سجادیه ] 

امین ادریسی 

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

دسته ها : متفرقه 4
چهارشنبه 24 7 1392 11:49 صبح
X