معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 556236
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

شايد اين ادعاها عجيب به نظر برسد، اما هر كدام از آنها نتيجه بيش از ٢٠ سال تحقيقات دانشمندان ايالات متحده روي بيماري سرطان است. اين دانشمندان متوجه شدند درصد زيادي از سرطان‌ها بر اثر عوامل بسيار ساده‌اي به وجود مي‌آيند كه ما هر روز به راحتي و بدون توجه از كنار آنها مي‌گذريم. اين در حالي است كه اگر بيماراني كه امروز بر تخت‌هاي بيمارستان خوابيده‌اند، اين موارد را مي‌دانستند شايد هيچگاه در طول عمر خود به سرطان دچار نمي‌شدند.

شايد تعجب كنيد اگر بشنويد سرماخوردگي‌هاي مكرر‌ يكي از دلايل ابتلا به سرطان در بين بعضي از مردم به شمار مي‌رود. اگر هر روز در يك ساعت مشخص ناهار بخوريد، احتمال ابتلا به اين بيماري در شما كمتر مي‌شود.

دانشمندان بعد از سال‌ها مطالعه روي فعاليت‌ سلول‌هاي سرطاني در مقياس مولكولي به اين نتيجه رسيدند كه واقعا پيشگيري از ابتلا به اين بيماري، بهترين روش براي پيروزي بر آن است. واقعيت اين است كه ما تقريبا به طور دائم با غذاهايي كه مي‌خوريم و كارهايي كه انجام مي‌دهيم بدن خود را سرطاني مي‌كنيم، يعني ژن‌هاي ما به طور مرتب در معرض رشد غيرعادي سلول‌هاي سرطاني است. اما در يك بدن سالم به سرعت با اين تغييرات مقابله شده و از رشد غيرطبيعي سلول‌هاي سرطاني پيشگيري مي‌شود. مشكل اصلي زماني ظاهر مي‌شود كه مكانيسم دفاعي بدن ما ضعيف شود و در آن زمان است كه سلول‌هاي سرطاني شروع به رشد در بدن ما مي‌كنند. زماني كه ما استرس و فشار زيادي به بدن خود وارد مي‌كنيم، براي مثال برنامه خواب منظمي نداريم، ورزش نمي‌كنيم يا بعضي از داروها را مصرف مي‌كنيم، سيستم ايمني بدن را ضعيف كرده و آن را آماده ابتلا به سرطان مي‌كنيم. در اينجا به بعضي از عوامل سرطان‌زا اشاره مي‌كنيم كه در عين اهميت معمولا بسياري از مردم آنها را نمي‌دانند.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ١) كفش‌هاي پاشنه‌بلند

پوشيدن كفش‌هاي راحت و داراي پاشنه كوتاه مي‌تواند يكي از عوامل ايجاد تورم‌هاي غيرضروري در بدن را برطرف كرده و مانع از ابتلاي ما به سرطان شود. تورم يكي از فرآيندهاي طبيعي بدن براي درمان است و زماني ايجاد مي‌شود كه بدن در برابر يك محرك آزاردهنده مانند باكتري‌ها، آسيب‌ها و جراحت‌ها قرار مي‌گيرد. اما زماني كه اين تورم حالت هميشگي و مزمن به خود بگيرد، بسيار مخرب مي‌شود.

بخشي از اين تورم‌هاي مزمن بر اثر ابتلا به بيماري‌هايي مانند آلزايمر، ديابت، بيماري قلبي و مانند آن به وجود مي‌آيند. براي همين است كه در افراد مبتلا به اين بيماري خطر ابتلا به سرطان بسيار بيشتر از ديگران است. سرطان در اصل زماني به وجود مي‌آيد كه ژن‌هاي بدن دچار نقص يا آسيب مي‌شوند. در بسياري از موارد بعد از وارد شدن اين آسيب‌ها، بدن سعي مي‌كند آنها را ترميم كند، اما زماني كه اين عوامل مانند تورم حالت دائمي به خود بگيرند، بدن مجبور است وقت زيادي را صرف برطرف كردن آن كند و به همين دليل از ترميم ژن‌هاي آسيب‌ديده اجتناب مي‌كند و اين درست زماني است كه ما مستعد ابتلا به سرطان مي‌شويم. متاسفانه پوشيدن كفش‌هاي پاشنه بلند يكي از كارهاي اشتباهي است كه بسياري از زنان هر روز انجام مي‌دهند و بدن خود را مستعد ابتلا به سرطان مي‌كنند. با اين كار مفاصل پا به طور مداوم در معرض آسيب و تورم قرار مي‌گيرند و توجه بدن را به خود جلب مي‌كنند. در اين زمان سيستم ايمني به جاي درمان ژن‌هاي آسيب‌ديده مجبور است بخش زيادي از توجه خود را معطوف به اثرات جانبي كفش‌هاي پاشنه بلند كند.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ٢) سرماخوردگي‌ها

يكي ديگر از روش‌هاي مهم براي پيشگيري از ايجاد تورم در بدن كاهش تعداد ابتلا به سرماخوردگي‌ها و آنفلوآنزاهاست. اين بيماري‌ها نه تنها باعث ايجاد تورم زيادي در بدن مي‌شوند، بلكه آسيب‌هايي را به وجود مي‌آورند كه اثرات آنها تا مدت‌ها باقي مي‌ماند.

براي مثال هنگام ابتلا به سرماخوردگي مقدار زيادي از مواد شيميايي با عنوان سيتوكين‌ها در بدن ترشح مي‌شوند كه به سلول‌ها فرمان مي‌دهند فعاليت طبيعي خود را متوقف كرده و به جاي آن پروتئين‌هاي خاص را توليد كنند. اين فعاليت‌ها مي‌توانند باعث ايجاد نقص‌هايي در سلامت ما شوند كه تا ١٠ سال بعد هم اثرات آن باقي مي‌ماند. اما در سال ٢٠١٠ دانشمندان متوجه شدند افرادي كه هر سال واكسن‌هاي سرماخوردگي و آنفلوآنزا مي‌زنند نه تنها از ابتلا به اين بيماري‌ها پيشگيري مي‌كنند، بلكه احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و سرطان نيز در آنها كاهش پيدا مي‌كند.

جالب است بدانيد اگر سرماخوردگي‌ها و آنفلوآنزاها بيش از ٢ هفته طول بكشند خطر ابتلا به بيماري‌هايي مانند چاقي، حمله قلبي، سكته و سرطان را تا آخر عمر زياد مي‌كنند. بنابراين اگر نمي‌توانيد از واكسن‌هاي سرماخوردگي يا آنفلوآنزا استفاده كنيد بهتر است حتما بهداشت را رعايت كرده و تا حد امكان از افراد مبتلا فاصله بگيريد.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ٣) مكمل‌ها و مولتي‌ويتامين‌ها

فقط افراد مبتلا به كمبود ويتامين و مواد معدني و زنان باردار مجاز به استفاده از مكمل‌ها هستند. در سال ٢٠١٠ آژانس تحقيقات سلامت ايالات‌متحده با بررسي ٦٣ تحقيق گسترده به اين نتيجه رسيد كه استفاده از مولتي‌ويتامين‌ها هيچ تاثيري در پيشگيري از ابتلا به سرطان و بيماري قلبي در بين اكثر مردم جهان ندارند. در عوض استفاده از بعضي از مكمل‌ها مانند ويتامين E، بتا كاروتين و ويتامين C مي‌توانند به سلامت بدن آسيب وارد كرده و خطر ابتلا به بيماري را افزايش دهند. بسياري از مردم معتقدند آنتي‌اكسيدان‌هايي مانند ويتامين E مي‌توانند با راديكال‌هاي آزاد و مضر بدن كه بر اثر عواملي مانند سيگار كشيدن، نور آفتاب و مصرف غذاهاي چرب به وجود مي‌آيند، مبارزه كنند.

حقيقت اين است كه از بين بردن كامل اين راديكال‌هاي آزاد كار درستي نيست. بدن در بعضي موارد اين راديكال‌هاي آزاد را توليد مي‌كند تا با سلول‌هاي مضر از جمله سلول‌هاي سرطاني مبارزه كند. اگر شما با مصرف دائمي ويتامين‌ها اين مكانيسم را متوقف كنيد، بدن توانايي طبيعي كنترل خود را از دست مي‌دهد. بنابراين بهتر است به جاي آنكه پول خود را صرف خريد مكمل‌هاي گران‌قيمت كنيد، غذاهاي سالم و باكيفيت بهتر تهيه كنيد.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ٤) غذا و خواب نامنظم

افرادي كه هر روز در يك ساعت مشخص غذا مي‌خورند، به تختخواب مي‌روند و صبح‌ها از خواب بيدار مي‌شوند، ميزان فشار به بدن خود را به حداقل مي‌رسانند. يكي از مواردي كه بدن‌ ما به شدت به آن نياز دارد، داشتن برنامه منظم و يكنواخت است. براي همين بهتر است برنامه خواب منظمي داشته باشيد و اگر يك شب دير به تختخواب رفتيد، سعي كنيد روز بعد در همان ساعت معمول و هميشگي از خواب بيدار شويد. نداشتن برنامه خواب و غذاي نامنظم مي‌تواند باعث افزايش شديد هورمون استرس به نام كورتيزول در بدن شده كه در درازمدت اثرات آن در سراسر بدن قابل مشاهده است.

 


 

 

عامل سرطان‌زای شماره ٥) اجتناب از مصرف بعضی از داروهای خاص

استاتین‌ها که پایین‌آورنده کلسترول خون هستند، به افرادی تجویز می‌شوند که در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. انجام بعضی از تحقیقات نشان داده استفاده از این داروها نقش بسیار مهمی در پایین آوردن میزان تورم بدن دارند و می‌توانند احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش دهند. به همین دلیل همه افراد بالای ٤٠ سال که یکی از ریسک‌های خطر برای ابتلا به بیماری قلبی مانند چاقی، سابقه خانوادگی و فشار خون بالا را دارند باید با مشورت پزشک خود استفاده از این داروها را آغاز کنند.

مطالعات بیشتر نشان داده که استفاده از این داروها نه تنها خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد، بلکه احتمال خطر مرگ در اثر بیماری‌های غیرقلبی مانند عفونت‌ها و بیماری‌های تنفسی را هم کم می‌کند. همچنین افراد بالای ٥٠ سال باید با پزشک خود در مورد استفاده دائمی از آسپیرین مشورت کنند، حتی اگر دچار بیماری قلبی نیستند. تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می‌دهد این دارو می‌تواند خطر ابتلا به همه سرطان‌ها را کاهش دهد.

 

عامل سرطان‌زای شماره ٦) دهان‌شویه‌ها

مطالعاتی که از اواخر دهه ٧٠ میلادی انجام شده، نشان می‌دهد دهان‌شویه‌هایی که حاوی اتانول هستند، خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می‌دهند. به نظر می‌رسد این ترکیب باعث آسیب‌پذیر شدن بافت‌های دهان در برابر عوامل سرطان‌زا مانند دود سیگار می‌شود. هر قدر میزان الکل موجود در این مواد بیشتر باشد، به همان اندازه خطر سرطان‌زا بودن آنها هم بیشتر است. اگر برای استفاده از این محصولات اصرار دارید، بهتر است آنها را همان‌طوری مصرف کنید که روی بسته‌شان ذکر شده و به هیچ وجه دهان‌شویه‌ها را قورت ندهید. افراد سیگاری و اشخاصی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان دهان هستند، بهتر است حتما نمونه‌های بدون الکل این نوع محصولات را خریداری کنند.

 

عامل سرطان‌زای شماره ٧) استفاده از رنگ موها

زنانی که به طور دائمی از رنگ‌ مو استفاده می‌کنند بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند. این اولین بار است که دانشمندان متوجه تعداد دفعات استفاده از این محصولات و ارتباط آن با ایجاد سرطان شده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که حداقل یک بار در ماه موهای خود را رنگ می‌کنند با احتمال ٢ برابر بیشتر از زنان دیگر ممکن است سرطان مثانه را تجربه کنند. اگر استفاده از این محصولات بیش از ١٥ سال است که ادامه دارد، باید گفت احتمال ابتلا به سرطان تا ٣ برابر بیشتر می‌شود. حتی آرایشگرانی که خودشان از این محصولات استفاده ‌نمی‌کنند، اما در معرض آنها قرار دارند با احتمال ٥٠ درصد بیشتر ممکن است به سرطان مثانه دچار شوند. البته هر‌چه این رنگ‌ها تیره‌تر باشد، میزان مواد شیمیایی سرطان‌زای موجود در آنها بیشتر از نمونه‌های روشن‌تر است.

 

عامل سرطان‌زای شماره ٨) شبکه‌های اجتماعی

استفاده از سایت‌های اجتماعی باعث کاهش میزان ارتباطات چهره به چهره شده و در عوض احتمال ابتلا به بیماری‌های بسیار جدی را افزایش می‌دهد. دانشمندان معتقدند فرستادن ایمیل به دیگران به جای ارتباطات رودررو اثرات بیولوژیک بسیار زیادی روی بدن دارد. منزوی شدن انسان‌ها باعث تغییر شیوه کار ژن‌های بدن، سیستم ایمنی و حتی رگ‌های خونی می‌شود و عملکرد مغز را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این عوامل می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های خطرناک مانند سرطان، سکته، بیماری قلبی و آلزایمر را افزایش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد از ٣٠ سال پیش به بعد، مردم زمان کمتری را برای ملاقات‌های رودررو صرف می‌کنند که دلیل اصلی آن هم افزایش استفاده از تکنولوژی‌های جدید در جامعه است. این کار باعث کاهش ترشح هورمون اکسی‌توسین یا هورمون علاقه می‌شود و فعالیت‌ بعضی از ژن‌های بدن را که در سیستم ایمنی و محافظت از بدن تاثیر دارند، تغییر می‌دهد. در طول ٢٠ سال گذشته تعداد افرادی که معتقدند کسی را ندارند که بتوانند با آنها در مورد موضوعات مهم بحث کنند، بیش از ٣ برابر شده است. امروزه والدین زمان کمتری را در مقایسه با ١٠ سال پیش با فرزندان خود سپری می‌کنند و همسران هم بخش زیادی از ساعات شبانه‌روز در کنار هم نیستند.

 

عامل سرطان‌زای شماره ٩) نشستن مداوم

شاید عجیب به نظر برسد، اما علت ابتلای درصد زیادی از افراد به بیماری سرطان، نشستن طولانی‌مدت بوده است. نشستن طولانی مدت میزان تری‌گلیسرید، کلسترول، فشار و قند خون را افزایش داده و ترشح هورمون اشتها را بیشتر می‌کند. تحقیقات انجام شده توسط جامعه سرطان ایالات‌متحده در سال ٢٠١٠ نشان داد، نشستن بیش از ٦ ساعت در روز درست به اندازه سیگار کشیدن و حتی بیشتر از آن می‌تواند به سلامت انسان‌ها آسیب وارد کند. البته زنان بیشتر از مردان بر اثر نشستن‌های طولانی‌مدت آسیب می‌بینند که دلیل احتمالی آن هم فعالیت هورمون‌های زنانه مانند استروژن است. برای مثال زنانی که عادت به نشستن طولانی‌مدت دارند با احتمال ٣٧ درصد بیشتر از زنانی که کمتر از ٣ ساعت در روز می‌نشینند، ممکن است ظرف ١٣ سال آینده به سرطان دچار شوند. این آمار برای مردان حدود ١٨ درصد است که نشان می‌دهد میزان خطر برای آنها کمتر است.

 

عامل سرطان‌زای شماره ١٠) آبمیوه‌ها

قبلا تصور میشد نوشیدن یک لیوان آبمیوه بهترین روش برای شروع روز است. اما دانشمندان معتقدند مصرف بعضی از آبمیوه‌ها نه تنها مفید نیستند، بلکه خطر مبتلا شدن به سرطان را هم افزایش می‌دهند. آبمیوه‌های صنعتی به قدری شکر دارند که بدن را برای جذب و حتی دفع این مقدار با مشکل مواجه می‌کنند.

در حقیقت طی روند تولید و بسته‌بندی آبمیوه‌ها، بخش زیادی از ترکیبات ضدسرطان آنها از بین می‌رود. دانشمندان استرالیایی تصمیم گرفتند تاثیر مصرف میوه‌ها، سبزیجات و انواع مختلفی از آبمیوه‌ها را در پیشگیری از سرطان بررسی کنند. بعد از انجام تحقیقات روی ٢٢٠٠، آنها متوجه شدند خوردن میوه‌هایی مانند سیب و گلابی و سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و گل کلم احتمال ابتلا به سرطان را کاهش داده و در عوض نوشیدن آبمیوه‌های صنعتی این احتمال را افزایش می‌دهد. این تحقیقات همچنین نشان داد افرادی که بیش از ٣ لیوان در روز از این آبمیوه‌ها مصرف می‌کنند با احتمال بیشتری به یکی از انواع سرطان‌های روده دچار می‌شوند. در هنگام تولید آبمیوه‌های صنعتی بخش مهمی از مواد ضدسرطان مانند فیبر، ویتامین C و مواد شیمیایی موسوم به آنتی‌اکسیدان‌ها از بین می‌روند. در عوض شکر زیادی در این نوع آبمیوه‌ها مصرف می‌شود که ممکن است به رشد تومورهای سرطانی کمک کند. البته آبمیوه‌های کاملا طبیعی هم شکر زیادی دارند، اما به دلیل داشتن مواد ضدسرطان استفاده از آنها به انواع صنعتی و دیگر نوشابه‌ها ارجحیت دارد.

دسته ها : مجله سلامت 16
چهارشنبه 3 7 1392 1:48 صبح
X