معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 565009
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

كلمه Universe (به معناي جهان) كه در زبان انگليسي براي توصيف بي‌نهايت و فضاي لايتناهي به كار مي‌رود، از دو جزء Uni (به معني يك، واحد) و Verse به معني آواز ساخته شده است؛ جهان يعني يك آواز.

به تازگي دانشمندان علم ستاره‌ شناسي، بعد از تحقيقات وسيع و طولاني، به اين نتيجه رسيده‌اند كه آفرينش نه با يك انفجار عظيم (به نام بيگ بنگ) كه با نوايي آرام آغاز شده است. نوايي كه به تدريج منتشر شده و اكنون در تمام فضا جريان دارد.

محققان در دانشگاه كمبريج نيز دريافته‌اند كه خورشيد كهكشان پرسيوس آوازي خاص و ريتميك مي‌خواند.

اصوات و نواها نه تنها در اعماق فضا، بلكه در مولكول‌ها و اتم‌ها نيز يافت شده‌اند. دكتر ديويد ديمر، زيست شناس و سزوان ژاندر موسيقي‌دان، سراغ شگفت‌انگيزترين مولكول حيات يعني DNA رفته‌اند. اين ايده كه DNA و موسيقي ممكن است با يكديگر مرتبط باشند براي اولين بار توسط دكتر سوسومواوهنو مطرح شد. DNA نردباني مارپيچ است كه از يكسري رمز تكرار شونده تشكيل شده است. رمزهايي كه با ترجمه بخش اندكي از آن، پروتئين‌ها و در نهايت موجودات زنده شكل مي‌گيرند. DNA زبان رمز مشترك در بين تمامي موجودات زنده روي كره زمين مي‌باشد، در آغاز حيات تاكنون، و راستي اين زبان مشترك چه مي‌گويد؟

دكتر ديمر و ژاندر، در طي آزمايشات علمي و با ثبت ارتعاشات مولكول DNA به وسيله اسپكترومتر مادون قرمز و تبديل فركانس‌ها به نت موسيقي، سعي كردند اين زبان مشترك را به صوت ترجمه كنند و حالا سؤال اين است: آيا اين اصوات و نتها، ملوديك و آهنگين هستند و يا DNA تنها مجموعه‌اي نامنظم و تصادفي از صدا و فركانس‌هاست؟

آنها فركانس‌هاي DNA يك سلول را به نت ترجمه كرده و شروع به نواختن كردند. نتيجه شگفت‌انگيز بود، يك موسيقي بسيار زيبا!

ژاندر در اين رابطه مي‌گويد: برخي از اين تركيبات فركانس‌ها، بسيار حيرت‌انگيز بودند. با شنيدن آنها من به موسيقي زندگي خودم گوش مي‌دادم.

 

بسياري از افرادي كه به موسيقي DNA گوش دادند، كاملاً هيپنوتيزم و مسحور شده‌اند و بسياري ديگر نيز ساعت‌ها گريسته‌اند. برخي ديگر اذعان كرده‌اند كه اين موسيقي نوايي از درون آنهاست و آنهايي كه با موسيقي كلاسيك آشنايي داشتند به شباهت موسيقي DNA با آثار نوابغي چون باخ، برامز، شوپن و ..... اشاره كرده‌اند.

دكتر اوهنو در اين باره مي‌نويسد: ملودي‌هاي DNA با عظمت و الهام بخش مي足باشند. بسياري از افرادي كه براي اولين بار اين موسيقي را مي‌شنوند، شروع به گريه مي‌كنند. آنها نمي‌توانند باور كنند كه بدنشان (كه تا حالا اعتقاد داشتند فقط تجمعي از مواد شيميايي است) شامل چنين هارموني‌هاي معنوي و الهام بخشي باشد.

نه تنها مي‌توان با DNA موسيقي ساخت، بلكه حتي امكان معكوس كردن فرآيند نيز ممكن است. به بيان ديگر شما يك بخش از موسيقي را برداشته و نت‌ها را به واحدهاي سازنده DNA (نوكلئوتيدها) بر مي‌گردانيد. در پايان نتيجه شبيه يك رشته از DNA مي‌شود. اوهنو تلاش كرد تا با قطعه شوپن اين كار را انجام دهد. در پايان نتيجه شبيه يك ژن سرطاني شد!

دانشمندان از نتايج اين يافته‌ها در تحقيقات پزشكي نيز استفاده كرده‌اند. اگر شما هم اهميت دنبال كردن اين آواها را بدانيد ممكن است به اين نتيجه برسيد كه با بررسي DNA در تريليون‌ها سلول بدن و دانستن نوسانات آنها شايد راهي براي بيش از پنج ميليون نفري كه از سال ١٩٩٠ مبتلا به سرطان تشخيص داده شده‌اند، پيدا شود. فابين مامن يك متخصص بيوانرژي است كه با كمك هلن گريمال بيولوژيست و موسيقي‌دان، بيش از يك و نيم سال بر روي افكت‌هاي سلول‌هاي سرطاني در مركز ملي فرانسه كه يك مركز معتبر تحقيقات‌اند است كار كرده‌اند. آنها به اين نتيجه رسيده‌اند كه سلول‌هاي بافت‌هاي سرطاني صداهاي مغشوش و ناهنجاري توليد مي‌كنند.

و علاوه بر اين در آزمايشات بسياري ثابت شد كه قرار گرفتن سلول‌هاي سرطاني در معرض صداها و امواج صوتي، تغييراتي اساسي در آنها ايجاد مي‌كند، صداهايي كه آوا درماني را به عنوان يك پتانسيل قوي درماني براي اين نوع بيماري‌ها و موارد بسيار ديگري مطرح مي‌كند. مامن همچنين تحقيقاتي را بر روي دو بيمار مبتلا به سرطان سينه دنبال كرده است. هر خانم به مدت سه ساعت در روز در طول دوره يك ماهه تحت "آوا درماني" (موسيقي درماني) قرار گرفتند. پس از اتمام دوره درمان، تومور يكي از آنها كاملا ناپديد شد، اما بيمار دوم مجبور شد تومور را جراحي كند. جراح او گزارش مي‌دهد كه اندازه تومور كاملا كوچك شده بود و تا حد بسيار زيادي هم تحليل رفته بود.

ازاين يافته‌ها به اين نتيجه مي‌رسيم كه وقتي اندام‌هايمان بصورت هماهنگ آواز مي‌خوانند، ما سلامت هستيم و وقتي كه آنها خارج از تنظيم‌شان آواز مي‌خوانند ما احساس بيماري مي‌كنيم.

و اين داستان شگفت‌انگيزتر مي‌شود اگر بدانيم كه تمام سلول‌هاي بدن يك موجود زنده، داراي يك نوع DNA منحصر به فرد هستند و DNA هر موجود (با وجود زبان و ساختار مشترك)، با DNA ديگري متفاوت است و اين بدين معناست كه در هر موجود زنده آهنگي ويژه نوشته شده است و در تمام هستي، همه مشغول نواختن آهنگي منحصر‌‌به‌فرد هستند.


دسته ها : مجله سلامت 3
چهارشنبه 5 5 1390 3:49 بعد از ظهر
X