معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 565411
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

آسپيرين، دارويي قديمي است كه در تمام دنيا شناخته شده است. اين دارو هنوز هم اسرار زيادي را در خود پنهان كرده است.

از يك سو، فوايد مصرف اين دارو در دراز مدت، درميان كساني كه به آسيب‌هاي عروقي دچار شده‌اند تأييد شده است و از سوي ديگر، يك گروه تحقيقاتي در لندن، ثابت كرده است كه خواص ضد التهابي آسپيرين مي‌تواند خطر بروز اين آسيب‌ها را نيز كاهش دهد.

 

روان كننده‌اي كه مانع عود آسيب‌هاي عروقي مي‌شود

مدت زيادي است كه مواد ضد لختگي موجود در آسپيرين به‌عنوان روان كنندۀ خون و مانعي در ايجاد لختۀ خوني شناخته شده است. اين خاصيت مانع بروز آسيب‌هاي عروقي مي‌شود. بنابراين، پزشكان در تجويز اين دارو به بيماران قلبي براي پيشگيري شك نمي‌كنند. اين خواص توسط مطالعه‌اي كه به تازگي انجام شده است تأييد مي‌شود: نه تنها استفاده از آسپيرين در مدت كوتاه براي بيماراني كه دچار سكتۀ قلبي و يا آنژين سينه شده‌اند مفيد است، بلكه در طولاني مدت نيز همان فوايد را دارد.

همچنين كساني كه در مدت طولاني، ٧٥ تا ١٥٠  ميلي‌گرم آسپيرين در روز مصرف مي‌كنند بسيار كمتر در معرض خطر بيماري‌هاي چون آسيب‌هاي عروقي و مغزي، آنفاركتوس (سكتۀ قلبي) و آسيب‌هاي اعضاي پايين‌تر بدن قرار مي‌گيرند.

بنابراين، پديدآورندگان اين تحقيق درمان زود هنگام آسپيرين را براي افرادي كه آسيب‌هاي عروقي در آنان قطعي و يا در حد يك حدس است، توصيه مي‌كنند.

 

يك ضد التهاب كه از سرخرگ‌ها محافظت مي‌كند

آسپيرين به لطف خواص ضدالتهابي‌اش مي‌تواند نگراني‌ها را از عود آسيب‌هاي عروقي از بين ببرد. بنابراين، اين خواص به‌نوعي مي‌توانند مسئول كاهش احتمال عود آسيب‌هاي عروقي باشند.

مي‌دانيم كه التهاب‌ها، هر چند جزئي، تغيير در ديوارۀ رگ‌هاي خوني را به همراه دارند و در پي آن خطر حمله‌هاي قلبي و عروقي را به شدت افزايش مي‌دهند. بنابراين مي‌توانيم اثري محافظتي، يعني خاصيت ضدالتهابي كه بيش از يك قرن است كه شناخته شده ، براي آسپيرين قائل شويم.

براي اثبات اين موضوع، پاتريك والانس و گروهش به طور مصنوعي، يك اثر التهابي عروقي بر روي ١٧ داوطلب ايجاد كردند. همۀ اين افراد مبتلا به تصلب شريان بودند ولي در هيچيك از آنها بيماري قلبي و عروقي پيشرفت نكرده بود. هيچ اثر التهابي در كساني كه آسپيرين دريافت كرده بودند، مشاهده نشد. در عوض، در بقيۀ افراد نشانه‌هايي از سخت شدن عروق ديده شد.

اين مشاهدات و مطالعه‌ها پزشكان را به تجديد نظر در افزايش تجويز آسپيرين وا داشت، خصوصاً براي كساني كه از تصلب شريان رنج مي‌برند ولي هنوز دچار آسيب‌هاي عروقي نشده‌اند.


دسته ها : مجله سلامت 3
پنج شنبه 30 4 1390 8:58 بعد از ظهر
X