معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 580144
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

عقايد غلط و البته جالب
انسان‌ها
 درباره حيوانات


هنوز هم افسانه‌ها و عقايد بسيار زيادي در رابطه با حيوانات وجود دارد. در اين مطلب سعي كرده‌ايم تا شما را با چند اشتباه بزرگ انسان‌ها درباره حيوانات آشنا كنيم.

 

خرگوش‌ها هويج و موش‌ها پنير دوست دارند

 

بسياري از ما تصور مي‌كنيم كه هويج غذاي مورد علاقه خرگوش است و همچنين اين مسئله كه غذاي مورد علاقه موش پنير است. بسيار ما تصوري از خرگوش و غذاي مورد علاقه آن را با نگاهي به كارتون معروف باگزباني داريم. اين در حالي است كه اگر سري به سايت‌هاي مربوط به خرگوش‌ها بزنيد با اين نكته رو به رو مي‌شويد: هرگز به خرگوش‌ها هويچ ندهيد!

در حقيقت اين به مانند اين است كه به يك انسان آبنبات كتاني بدهيم. غذاي اصلي خرگوش علف‌هاي خشك و سبزيجات برگ دار مثل كاهو هستند. نكته جالب درباره موش‌ها نيز اين است كه اين موجودات داراي شامه قوي بوده و از مواد غذايي با بو و طعم تند مثل پنير خوشش نمي‌آيد. در عوض موش كشش عجيبي به مواد غذايي شيرين مثل شكلات و يا حتي ميوه‌ها دارند.

اما در مورد اين مسئله كه اين داستان از كجا آغاز شد بايستي گفت كه سازندگان كارتون باگزباني با الگو برداري از يك كمدي رمانتيك محبوب دهه ٣٠ ميلادي با نام"يك شب اتفاق مي‌افتد" كه در آن كاركتر اصلي هويج را دست خود حركت مي‌داد و مي‌خورد الهام گرفتند.

در مورد داستان موش و پنير نيز بايد گفت كه بر اساس داستان‌ها در زمان قرون وسطي در انبارهاي غذا در بسياري از موارد ديده ميشد كه موش‌ها در حال خوردن پنير هستند. البته به دليل اين كه ساير مواد غذايي از دسترس آنها به دور بوده است.

 

تحريك شدن گاو‌ها با رنگ قرمز


براي بسياري از ما تصوير يك گاو باز اسپانيايي كه در وسط ميداني ايستاده است و با تكان دادن يك پارچه قرمز گاو را تحريك كرده و به سمت خود مي‌كشاند يك تصوير آشنا است.

بسياري از ما تصور مي‌كنيم كه علت عصباني شدن گاوها رنگ قرمز به كار رفته در پارچه مي‌باشد ولي در حقيقت بر اساس تحقيقات به عمل آمده گاوها به طور كامل كور رنگ هستند. اين حركت دادن پارچه است كه باعث تحريك و عصباني شدن گاو‌ها مي‌شود.

اما اين افسانه و يا به عبارتي باور از كجا آمده است؟ در حقيقت اين نمايش ٣ مرحله دارد كه در دو مرحله اول گاو باز با استفاده از يك پارچه، كه معمولا زرد رنگ است گاو را به آستانه خشم خود مي‌رساند. در مرحله آخر نيز با استفاده از شنل قرمز گاو را تحريك و وادار به حمله مي‌كند. در حقيقت در اين مرحله گاو به وسيله حركات شنل تحريك شده و رنگ شنل هر چه باشد براي گاو تفاوتي ندارد. گاو مي‌خواهد كه به آن حمله كند.

 

ذخيره آب در كوهان شتر


همه ما در زمان كودكي در خانه يا مدرسه وقتي از والدين خود در رابطه با دو كوهان روي كمر شتر سوال مي‌كرديم به ما پاسخ مي‌دادند كه اين كوهان محل ذخيره آب شتر است و به همين دليل است كه شتر مي‌تواند مسافت‌هاي طولاني را در كوير طي كند. اما حقيقت اين است كه كوهان شتر به هيچ وجه آب ذخيره نمي كند و در  كوهان خود تنها چربي ذخيره مي‌كند.

فراموش نكنيد كه غذا نيز در كوير به راحتي يافت نمي شود. چربي ذخيره شده در بدن شتر تجزيه شده و علاوه بر توليد انرژي لازم براي شتر آب مورد نياز شتر را نيز تامين مي‌كند. البته اين آب در بدن شتر استفاده شده و براي خنك كردن شتر به كار نمي‌رود.

شايد اين سوال براي شما اين سوال پيش آيد كه آيا شتر‌ها بي‌نياز آب هستند؟ البته كه خير، آنها نيز به آب نياز دارند اما اصولا بدن شترها از بدن انسان متفاوت است.

بدن شتر مي‌تواند براي مدت زماني طولاني و بدون مشكلي، شتر را خنك نگاه دارد. در ضمن سلول‌هاي خاصي در بدن شتر وجود دارد كه اجازه نمي‌دهد فشار خون شتر در زمان كاهش وزن كاهش يابد.

ريشه اين باور به زمان روم باستان در زمان متخصص تغذيه و فليسوف رومي پلني بر مي‌گردد كه اعتقاد داشت كه اين دو كوهان دو شكم شتر هستند كه در يكي آب و در ديگري غذا قرار مي‌گيرد.

 

يك كرم خاكي را نصف كنيد و دو كرم جديد داشته باشيد


بسياري از ما تصور مي‌كنيم كه در صورتي كه يك كرم خاكي را از وسط نصف كنيم دو كرم جديد خواهيم داشت و هر كدام از بخش‌هاي كرم مجددا رشد خواهد كرد. اما اين تصور اشتباه است.

كرم يك موجود كامل مثل ساير موجودات است كه داراي سر، دم، قلب و سيستم تنفسي و تغذيه است. علت اين تصور غلط اين است كه در بسياري از موارد ما مي‌بينيم كه پس از جدا شدن يك كرم از وسط دو بخش همچنان حركت مي‌كند، اما بايستي بدانيم كه اين واكنش اين كرم به درد است. پس فراموش نكنيم كه هيچ وقت يك كرم خاكي را نصف نكنيم.

 

زماني يك پرنده مادر، فرزند خود را رها مي‌كند


بسياري بر اين عقيده اند كه در صورتي كه شما به يك پرنده كوچك كه از لانه خود بيرون افتاده است دست بزنيد و آن را به لانه بازگردانيدن باعث مي‌شويد تا مادر اين پرنده با احساس كردن بوي انسان‌ها فرزند خود را طرد كند. البته اين نظر بنا بر دلايلي غلط مي‌باشد.

ابتدا بايستي گفت كه در پرنده‌ها خيلي از حس بويايي خود استفاده نمي‌كنند و خيلي بعيد است كه بتوانند به اين مسئله پي ببرند. در عين حال پرنده‌ها خيلي درباره لمس فرزندانشان توسط انسان‌ها حساس نيستند و همچنان به مراقبت از فرزندان خود مي‌پردازند.

اما در توضيح اين نظريه و منشاء آن بايد گفت كه گروهاي طرفدار پرندگان در گذشته سعي داشتند با القاي اين مسئله جلوي انسان‌هايي كه سعي مي‌كردند به پرنده‌هاي كوچك كمك كنند را بگيرند، چون در اين سن پرنده در حال آموزش است و بايد سعي كند با شيوه والدين خود آموزش ببيند.
دسته ها : بينديشيم 2
جمعه 11 1 1391 4:45 بعد از ظهر
X