معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 632480
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 241
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

همانطور كه مي‌بينيد اسمي از اينترنت اكسپلورر در مثال‌هايمان نياورديم. اين كار عمدي بود زيرا اينترنت اكسپلورر براي امنيت كامپيوترتان تاحدي تهديد محسوب مي‌شود.

همه زندگيتان در يك صفحه روشن و درخشان روي ميز كارتان است. اسناد، شماره‌هاي حساب، پسوردها، فيش‌ها، اطلاعات مالي و … همه آنها به صورت ديجيتال در كامپيوترتان ذخيره شده‌اند.
تنها مشكل اين اطلاعات مهم و محرمانه در كامپيوترتان اين است كه بفهميد چطور مي‌توانيد امنيت آنها را حفظ كنيد. اينجا به ۶ راه براي امن نگه داشتن همه اطلاعاتي كه برايتان مهم است اشاره مي‌كنيم. ديگر نيازي به مشاوره با خدمات فناوري اطلاعات نداريد.

1 - از رمز عبور استفاده كنيد
گزينه حفاظت رمز عبور را روي كامپيوترتان فعال كنيد. به اين طريق، وقتي بخواهيد لحظاتي كامپيوترتان را ترك كنيد، براي دسترسي دوباره به آن، مي‌بايست دوباره رمز عبور را وارد كنيد. اين كمك مي‌كند از اطلاعاتي كه روي كامپيوترتان است دربرابر كسان ديگري كه نبايد به آنها دسترسي داشته باشند، محافظت شود.

مرتباً رمز عبورتان را تغيير دهيد، نه فقط رمز وارد شدن و دسترسي به كامپيوتر بلكه رمز وارد شدن به هركدام از حساب‌هاي آنلاينتان. اگر به طور اتفاقي يك نفر رمز عبورتان را ببيند، مي‌تواند دسترسي نامحدودي به كامپيوتر يا حساب‌هاي آنلاين شما داشته باشد. با تغيير مرتب و مداوم از اين خطر جلوگيري مي‌كنيد. 

از يك رمز عبور براي دو حساب مجزا استفاده نكنيد. همانطور كه ذكر كرديم، ايجاد تغيير مداوم براي رمز عبورتان به محافظت از تمامي حساب‌هايتان كمك مي‌كند. وقتي يك نفر يكي از رمزهايتان را بداند، آخر دنيا نيست. اما اگر آن رمزعبور را براي حساب‌هاي ديگرتان هم استفاده كرده باشيد، ديگر دچار مشكل شده‌ايد. 

رمز عبور مي‌تواند راه قابل‌اعتمادي براي محافظت از كامپيوترتان باشد، اما نبايد تنها راه شما باشد. آنها خيلي زود دچار مشكل مي‌شوند و راه‌هايي هم براي پيدا كردن آنها وجود دارد. پس دقت كنيد كه مراحل احتياطي زير را هم براي محافظت از كامپيوتر و حساب‌هايتان به كار گيريد، و تنها به رمز عبور بسنده نكنيد.

2 - يك مرورگر اينترنت متفاوت انتخاب كنيد
امروزه براي انتخاب مرورگر اينترنت گزينه‌هاي مختلفي پيش روي شماست. مَك مرورگر سافاري را در خود دارد، ويندوز اينترنت اكسپلورر را و گوگل مرورگر كروم، موزيلا، فايرفاكس را دارد و اين ليست همينطور ادامه پيدا مي‌كند. استفاده از يك مرورگر متفاوت براي يك هدف متفاوت ايده بدي براي محافظت از اطلاعاتتان نيست. ممكن است به تماشاي ويدئو علاقه داشته باشيد، اين كار را مثلاً با كروم انجام دهيد. شايد دوست داشته باشيد كتاب‌هاي آنلاين را مطالعه كنيد، اين كار را با سافاري انجام دهيد. براي وب‌گردي‌هاي روزمره‌تان هم از فايرفاكس استفاده كنيد.

همانطور كه مي‌بينيد اسمي از اينترنت اكسپلورر در مثال‌هايمان نياورديم. اين كار عمدي بود زيرا اينترنت اكسپلورر براي امنيت كامپيوترتان تاحدي تهديد محسوب مي‌شود. اگر ويروسي از طريق اينترنت اكسپلورر وارد كامپيوترتان شود، ممكن است تخريب عمومي براي كل سيستمتان به همراه داشته باشد. با استفاده از ساير مرورگرها، اطلاعاتتان را امن‌تر نگه خواهيد داشت.3 - نرم‌افزار آنتی‌ویروس نصب کنید
این کار را باید به محض خرید کامپیوترتان انجام دهید. سعی کنید ایمن‌ترین نرم‌افزار آنتی‌ویروس موجود را تهیه کرده و آن را روی سیستمتان نصب کنید. 

نرم‌افزار آنتی‌ویروس را باید به‌روز نگه دارید. وقتی جدیدترین نسخه نرم‌افزار را داشته باشید، بهترین محافظت از حافظه کامپیوتر و ایمیل‌تان انجام خواهد گرفت. ویروس‌ها راحت‌تر به این دو جا وارد می‌شوند.

اگر نمی‌دانید ویروس چیست، اجازه بدهید برایتان توضیح دهید. ویروس هر چیزی است که برای خراب کردن عملکردهای طبیعی کامپیوترتان به آن فرستاده می‌شود یا باعث می‌شود هکرها به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. ویروس‌ها هر کاری از خاموش کردن کامپیوتر تا به طور کل از بین بردن حافظه کامپیوترتان می‌توانند انجام دهند تا به همه اطلاعات شخصی و مالی که در کامپیوترتان ذخیره شده است، دسترسی پیدا کنند.

بهترین حمله شما درمقابل یک ویروس: قبل از اینکه اصلاً بتوانند وارد کامپیوترتان شوند، یک آنتی‌ویروس روی سیستمتان نصب کنید. دومین حمله: قبل از باز کردن هر ایمیل، حتماً بگذارید آنتی‌ویروس آن را چک کند. قبل از باز کردن یا دانلود هر ایمیل بگذارید آنتی‌ویروس محتوای آن را چک کند.

4 - یک فایروال نصب کنید
این یک اقدام طبیعی بعد از نصب نرم‌افزار آنتی‌ویروس است. فایروال به عنوان یک سد عمل می‌کند تا هر نیروی مخرب (بالاخص ویروس‌ها) را از کامپیوترتان دور کند. وقتی ویروسی وارد کامپیوترتان می‌شود، فایروال از انتشار آن جلوگیری کرده و نمی‌گذارد صدمه‌ای به دیگر بخش‌های سیستم وارد کند.

مهمتر از همه اینکه یک فایروال همه محتوایی که وقتی الاین هستید، از شبکه وارد کامپیوتر شما می‌شوند را فیلتر می‌کنند. به هر اطلاعاتی که فایروال آن را مخرب فرض کند، اجازه ورود داده نمی‌شود. همچنین محتوای ایمیل‌هایی که به شما داده می‌شود را نیز بلاک می‌کند.

5 - مرتباً از اطلاعاتتان نسخه پشتیبان تهیه کنید
اگر اطلاعات مهمی را روی کامپیوترتان ذخیره می‌‌کنید، به طور مرتب از آن پشتیبان بگیرید. بسیاری از سیستم‌های عامل، برنامه‌های داخلی برای پشتیبانی اطلاعات دارند که از اطلاعاتتان به طور روزانه پشتیبان می‌گیرند.

برای گرفتن پشتیبان یک ابزار ایمن انتخاب کنید. یک حافظه خارجی با رابط فایروایر بهترین انتخاب شماست. فایروایر ایمن‌تر از USB است اما همه کامپیوترها فایروایر را پشتیبانی نمی‌کنند. این ابزار خارجی را در محلی ایمن نگهداری کنید، مثلاً یک کمد یا کشوی قفل‌دار. اطلاعات شخصی‌تان را باید کاملاً شخصی نگه دارید و از آن مثل ارزشمند‌ترین دارایی‌تان محافظت کنید.

6 - آماده باشید
شاید عملی‌ترین این راهکارها، آماده‌سازی خودتان برای یک تخریب شبکه‌ای یا حمله ویروسی باشد. لیستی از خدمات پشتیبان، متخصصین فناوری اطلاعات و برنامه‌های ریکاوری اطلاعات در دست داشته باشید تا اگر اتفاق بدی افتاد از آنها استفاده کنید. این اطلاعات را روی کامپیوتر ذخیره نکنید--چون در واقع اورژانسی به آنها نیاز پیدا خواهید کرد.

اگر اتفاقی افتاد، اقداماتی که برای درست کردن آن انجام داده‌اید را و اینکه موثر بوده‌اند یا نه به خاطر داشته باشید و یادداشت کنید. این اسناد در صورت بروز دوباره مشکلی دیگر کمکتان خواهد کرد.

اگر اتفاق بدی برای کامپیوترتان افتاد نترسید. متخصصین کامپیوتر به همین درد می‌خورند و می‌توانند مشکلتان را حل کنند. و تا زمانیکه نسخه پشتیبان از همه اطلاعاتتان داشته باشید، جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

اینکه بدانید چطور اطلاعاتتان را امن نگه دارید اولین قدم در امنیت تکنولوژی و یک راهکار شبکه‌ای کوچک است. اگر اطلاعاتی برایتان مهم است، مطمئناً نمی‌خواهید کسی از آن مطلع شود و به آن دسترسی داشته باشد. پس از نکات این مقاله برای محافظت از اطلاعاتتان استفاده کنید!

دسته ها : آموزشي 2
چهارشنبه 7 1 1392 11:25 بعد از ظهر
X