معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 556237
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

شير را زياد نجوشانيديك محقق در زمينه بررسي كيفيت شير مي‌گويد: جوشاندن مستقيم شير به مدت طولاني موجب كاهش شديد ارزش غذايي آن مي‌شود.

شير سرشار از انرژي، كربوهيدرات، پروتئين، چربي، ويتامين و مواد معدني است كه براي رشد، قوت و داشتن بدني سالم ضروري است.شير به داشتن استخوان‌ها و دندان‌هاي قوي كمك مي‌كند همچنين باعث افزايش تراكم و رشد استخوان، رشد و پرورش جسمي و ذهني مي‌شود.

كلسيم براي رشد استخوان‌ها و دندان‌ها بسيار ضروري است، مقدار نياز بدن به كلسيم در سنين مختلف تغيير مي‌كند و شير بهترين منبع براي تأمين نياز روزانه بدن به كلسيم است همچنين مصرف ٢ تا ٤ ليوان شير در هر روز، ٨٠٠ ميلي‌گرم از كلسيم مورد نياز بدن انسان را فراهم مي‌كند.

جوشاندن مستقيم شير به مدت طولاني موجب كاهش ارزش غذايي آن تا اندازه زيادي مي‌شود همچنين رسوب و پوسته سطحي تشكيل شده در ته ظرف غالباً بدون مصرف باقي مي‌ماند و مقداري از مواد غذايي شير از بين مي‌رود.

جوشاندن مستقيم شير به دليل كاهش ليزين موجود در پروتئين آن، به ارزش غذايي آن صدمه وارد مي‌كند و بررسي‌هاي انجام‌شده نشان مي‌دهد كه بر اثر جوشاندن مستقيم شير حدود ٣٠ درصد پروتئين و ١٤ درصد كلسيم آن از بين مي‌رود و تركيبات حساس شير مثل ويتامين‌ها تحت تأثير حرارت، به تدريج و بسته به مدت زمان جوشيدن از بين مي‌رود.دسته ها : مجله سلامت 7
پنج شنبه 27 11 1390 10:30 بعد از ظهر


علاج پرخوري‌هاي شبانه در چيستبه گفته متخصصان، پر شدن بيش از حد معده با غذا‌هاي چرب و سنگين در ساعات پاياني شب عمل هضم را دشوار مي‌كند و به اين ترتيب افراد نمي‌توانند به راحتي بخوابند. هر چند توجه به تناسب اندام موجب شده كه خيلي‌ها وعده شام را حذف كرده يا آن را با خوردني‌هاي سبك جايگزين كنند اما گاهي پيش مي‌آيد كه در ميهماني‌ها يك وعده شام مفصل نوش جان مي‌شود و اين شام سنگين، خواب شبانه را با مشكل روبرو مي‌كند.

اين متخصصان توصيه مي‌كنند در صورت پرخوري شبانه، افراد پيش از رفتن به رختخواب ٣٠ دقيقه به طور آرام در فضاي باز پياده‌روي كنند. اين اقدام به هضم سريع‌تر غذا كمك مي‌كند و بدن را آرام مي‌كند.

توجه داشته باشيد كه دراز كشيدن پس از صرف يك وعده غذايي سنگين به خصوص در شب، هضم غذا را مشكل مي‌كند و ممكن است دل‌درد شديدي به وجود آورد و از سوي ديگر امكان بازگشت اسيد معده به سمت دهان را افزايش مي‌دهد.دسته ها : مجله سلامت 7
پنج شنبه 27 11 1390 3:59 بعد از ظهر
اثرات ورزش نكردنروي شكل صورتورزش نكردن تاثير زيادي روي ظاهر انسان‌ها دارد و باعث سرعت گرفتن روند پير شدن در صورت انسان‌ها مي‌شود. دانشمندان تصاويري را منتشر كرده‌اند كه تاثير ورزش نكردن را روي صورت انسان‌ها نشان مي‌دهد. اين محققان تصاويري از انسان‌ها را منتشر كرده‌اند كه نشان مي‌دهد در صورتي كه آنها حداقل ٥ بار در هفته به مدت ٣٠ دقيقه ورزش نكنند، ظرف مدت ٥، ١٠ و ٢٠ سال آينده چه ظاهري خواهند داشت. آنها هم‌چنين تصاويري را ارائه كردند كه نشان مي‌داد افرادي كه به مقدار توصيه شده ورزش مي‌كردند ظرف ٥، ١٠ و ٢٠ سال آينده چه تغييرات مثبتي در ظاهر آنها صورت مي‌گيرد. محققان در دانشگاه سنت آندرو هم‌چنين ميزان اضافه وزني را كه افراد با گذشت زمان و در اثر ورزش نكردن پيدا مي‌كردند حساب كردند تا دقيق‌تر بتوانند ظاهر هر فرد را شبيه سازي كنند. اين تحقيقات با هدف تشويق كردن مردم اسكاتلند به ورزش كردن انجام شده است.راس وايت هد در اين باره گفت: هدف اين تحقيقات پررنگ كردن نقش زندگي فعال و پر تحرك در داشتن سلامت و هم‌چنين ظاهر زيباتر است. ما با در نظر گرفتن فاكتورهايي مانند قد و وزن داوطلبان، و اين كه آيا آنها ورزش مي‌كنند يا نمي‌كنند سعي كرديم شكل ظاهري افراد را در سال‌هاي آينده تخمين بزنيم. براي انجام اين كار، محققان سعي كردند از نرم‌افزارهاي كامپيوتري استفاده كنند. استفاده از اين برنامه كامپيوتري نشان داد افرادي كه تحرك بدني ندارند بعد از چند سال پوست افتاده‌اي پيدا مي‌كنند و زيبايي پوست آنها شديدا كاهش پيدا مي‌كند. هم‌چنين چين و چروك‌هاي زياد و انباشته شدن چربي
دسته ها : مجله سلامت 7
پنج شنبه 27 11 1390 3:57 بعد از ظهر
آشنايي با 7 ماده غذايي مفيد براي چشمبا بالا رفتن سن و ضعيف شدن قدرت بينايي لازم است مواد غذايي مفيد به رژيم غذايي اضافه شود...در اين مطلب به نقل از «Prevention»، به ۷ نوع ماده غذايي كه خطر بروز بيماري‌هاي چشمي را كاهش مي‌دهد، اشاره شده است كه اميدواريم مفيد واقع شود.پرتقالميوه‌هاي سرشار از ويتامين C مانند پرتقال، هلو، توت‌فرنگي، گوجه‌فرنگي و فلفل دلمه‌اي قرمزي از سرخرگ‌هاي موجود در چشم حمايت مي‌كنند و خطر بروز بيماري آب‌مرواريد را كاهش مي‌دهند.بادام زمينيمنبع عالي ويتامين E است كه از چشم در برابر آسيب راديكال آزاد محافظت مي كند. ويتامين E از پيشرفت آب‌مرواريد و دژنراسيون ماكولار تباهي لكه زرد پيش گيري مي كند.بادام، دانه آفتابگردان، فندق همه منبع عالي ويتامين E است.لوبيا قرمزمنبع عالي روي است كه براي سلامت چشم ضروري است و به بدن كمك مي كند تا ويتامين A را از كبد بگيرد و به شبكيه چشم انتقال دهد تا ملانين كه براي محافظت چشم مهم است، توليدشود. مصرف روي از شب كوري و بروز آب مرواريد پيشگيري مي‌كند. گوشت گاو، غذاهاي دريايي، گوشت طيور و دانه كدو حلوايي منبع عالي روي است.ماهي سالمونماهي سالمون حاوي 2نوع اسيد چرب امگا 3 است كه نقش مهمي در پيشگيري از بيماري هاي چشم دارد. كمبود امگا3 سبب سندروم خشكي چشم مي‌شود. منبع عالي ديگر آن ماهي تن، ساردين، گردو و دانه كتان است.غلات سبوس‌دارنتايج بررسي‌هاي اخير نشان مي‌دهد، رژيم غذايي با شاخص پايين گليسمي احتمال بروز دژنراسيون ماكولار(تباهي لكه زرد) را ۸۰ درصد كاهش مي‌دهد. براي كاهش سريع شاخص گليسمي غذا، غلات سبوس‌دار را جايگزين نشاسته‌هاي ت
دسته ها : مجله سلامت 7
شنبه 15 11 1390 7:24 بعد از ظهر

 

قند موجود در خوراكي ها به روايت تصاوير

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته ها : مجله سلامت 7
چهارشنبه 12 11 1390 7:38 بعد از ظهر

خواص ميوه‌هاي شب يلدا


مصرف هندوانه از بروز حملات آسم، سرطان كولون و حتي آرتروز جلوگيري كرده و به علت خواص آنتي اكسيداني مانع بروز برخي از انواع سرطان مي‌شود.

انگور نيز كه به همراه انار و هندوانه ميل مي‌شود، كاهش دهنده فشار خون است و به دليل وجود آنتي اكسيدان‌هاي بسيار قوي از پيشرفت بيماري آرتروز جلوگيري مي‌نمايد.

پسته: در پسته مقادير زيادي آهن و كلسيم است كه براي افراد دچار كم خوني مي‌تواند موثر باشد.

انار: انار نيز مانند هندوانه بايد در شب يلدا خورده شود. اين ميوه زمستاني داراي خواص بسيار است به نحوي كه مصرف يك انار حدود ١٥ درصد از نياز افراد را به ويتامين C و ٢ درصد از نياز روزانه به آهن را بر طرف مي‌كند.

بادام: اين مغز از نظر تغذيه‌اي ارزش غذايي بسياري دارد به طوري كه هر ١٠٠ گرم از آن حاوي ٢١ گرم پروتئين بوده و بيشتر از بادام زميني به عنوان منبع مناسبي از پروتئين محسوب مي‌گردد. به علاوه در اين مغز در حدود ٢٤٠ ميلي‌گرم كلسيم وجود دارد كه مي‌تواند توسط افرادي كه در معرض پوكي استخوان هستند و قادر به مصرف شير نيستند، استفاده شود.

فندق: مصرف اين مغز براي افراد مستعد به بيماري‌هاي قلبي و پوكي استخوان بسيار مناسب است. به طور كلي، متخصصان تغذيه مصرف مخلوط اين مغزها را در حجم كم توصيه مي‌نمايند تا يك وعده غذاي كامل به بدن برسد.

توت و انجير: توت يكي از خشكبارهاي مناسب به خصوص براي افرادي است كه در حال كاهش وزن هستند.دسته ها : مجله سلامت 7
سه شنبه 29 9 1390 10:46 بعد از ظهر

شانه سرتان را هر روز صبح نگاه كنيد

 

اگر احساس ميكنيد كه ريزش موي سرتان زياد شده از پزشك بخواهيد كه يك آزمايش خون تجويز كرده و ميزان آهن خون تان را چك كند. جالب است بدانيد كه كمبود آهن ميتواند يكي از عوامل ريزش مو باشد كم كاري تيروييد هم از جمله ديگر دلايل آن است .

دسته ها : مجله سلامت 7
شنبه 12 9 1390 11:54 صبح

نارنگي ميوه ضد چاقي


 

محققان دانشگاه اونتاريو ماده‌اي در نارنگي كشف كرده‌اند كه مانع بروز چاقي در افراد مي‌شود.

به گزارش برنا، همانطور كه مصرف يك سيب در روز بيماري را از شما دور مي‌كند مصرف يك نارنگي در روز هم منافع زيادي براي سلامتي انسان به همراه دارد.

محققان دانشگاه اونتاريو در لندن ماده‌اي در ميوه نارنگي به نام nobiletin ( نوبيلتين) كشف كرده كه در آزمايش بر روي موش‌ها دريافتند از چاقي پيشگيري و سبب حفاظت بدن در مقابل ديابت نوع دوم مي‌شود. هم چنين انها دريافتند اين ميوه سبب مقاوم‌سازي سيستم بدن در مقابل حملات قلبي مي‌شود.

به گفته محققان اين ماده مانع تشكيل چربي در كبد مي‌شود، دو سال گذشته نيز محققان موفق به كشف ماده‌اي به نام naringenin در گريپ‌فروت شدند با اثر مشابه نوبيلتين در نارنگي شدند.

اما آنچه كه اهميت دارد آن است كه ماده nobiletin در نارنگي ده برابر naringenin در گريپ فروت در پيشگيري از چاقي كمك مي‌كند. محققان اميدوارند نتايج آزمايشات انجام شده بر موش‌ها در مورد انسانها نيز صدق كند.

دسته ها : مجله سلامت 7
سه شنبه 8 9 1390 6:41 بعد از ظهر

براي تسكين خستگي چشم ناشي از كار با رايانه، چه بايد كرد؟

 

بسياري از كاربران رايانه‌اي به اندازه كافي پلك نمي‌زنند و اين امر منجر به خشك شدن چشم و مشكلات ديگري مي‌شود.

 مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: ممكن است خستگي چشم ناشي از كار با رايانه تاثير دايمي بر روي بينايي نداشته باشد، اما بدون شك مخرب و كاملا نامطلوب و ناخوشايند است و براي جلوگيري از اين امر افراد بايد در طول روز با تمركز بر روي هر چيز ديگري به جز صفحه رايانه چشم‌ها را در حالت استراحت و آرامش قرار دهند.

كاربران بايد سعي كنند محل خود را تغيير داده و هر دو ساعت يك بار از جاي خود برخاسته و كمي راه بروند و چنانچه امكان دارد براي چند لحظه به صندلي تكيه داده و چشم‌هايشان را ببندند.

براساس اين گزارش، استفاده از عينك مناسب يكي ديگر از راهكارهاي مقابله با خستگي چشم ناشي از كار با رايانه است و اگر از عينك يا لنز استفاده مي‌كنند نيز بايد مطمئن شوند كه عدسي آن براي كار با رايانه مناسب باشد.

دسته ها : مجله سلامت 7
سه شنبه 8 9 1390 6:37 بعد از ظهر
خواص رب اناروقتي صحبت از رب انار به ميان مي‌آيد، اشاره به خواص همان انار مطرح مي‌شود، فقط با اين تفاوت كه .......... در كل، انار سرشار از تركيباتي به نام "پلي‌فنول"ها است كه باعث پايين آمدن كلسترول بد خون يعني LDL شده و اجازه نمي‌دهد صفحات چربي در عروق توليد شوند. فراموش نكنيد كه انار، مواد مغذي بسياري دارد؛ يعني در هر ١٠٠  گرم از اين ميوه ٢٤٠  ميلي‌گرم پتاسيم، ٣  گرم فيبر، ١٣  ميلي‌گرم ويتامين C، ٨٠  درصد آب و ٥٠  كيلوكالري انرژي يافت مي‌شود. در ضمن، مقداري آهن دارد ولي به عنوان منبع آهن نمي‌توان روي آن حساب كرد. ميزان قندش نيز به حدي است كه باعث منع مصرف بيماران ديابتي نمي‌شود. درباره پلي‌فنول‌ها بايد بگوييم كه آنها تركيباتي هستند كه در اكثر ميوه‌ها و سبزي‌ها به خصوص شا‌توت و انگور قرمز وجود دارند و البته در انار بيشتر به چشم مي‌خورند. در ضمن، اسيد آلارژيك يكي از مهم‌ترين تركيباتي است كه در ميوه‌هاي ديگر كمتر ديده شده اما ويژگي انار و رب آن مربوط به وجود همين اسيد است. بعضي‌ها نسبت به خوردن اين ميوه و رب آن در طعم‌هاي مختلف حساسيت نشان مي‌دهند ولي بهتر است بدانيد كه معده خود اسيدكلريدريك ترشح مي‌كند. افراد معدودي هستند كه با مصرف انار ترش يا رب انار ترش، معده‌شان دچار مشكل مي‌شود زيرا ترشحات معده هر فرد نسبت به ترشي يك نوع عكس‌العمل نشان مي‌دهد. اسيد معده فرآيند هضم غذا را به عهده دارد حال مصرف ميوه‌هاي ترش زماني مانع هضم غذا مي‌شوند كه فرد خود اين علت را درك كند، يعني مصرف رب انار ترش
دسته ها : مجله سلامت 7
دوشنبه 7 9 1390 3:32 بعد از ظهر
X