معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 556227
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي
انيشتين سر سفره هفت سين دكتر حسابيدر زمان تدريس در دانشگاه پرينستون دكتر حسابي تصميم مي گيرند سفره ي هفت سيني براي انيشتين و جمعي از بزرگترين دانشمندان دنيا از جمله "بور"، "فرمي"، "شوريندگر" و "ديراگ" و ديگر استادان دانشگاه بچينند و ايشان را براي سال نو دعوت كنند. آقاي دكتر خودشان كارتهاي دعوت را طراحي مي كنند و حاشيه ي آن را با گل هاي نيلوفر كه زير ستون هاي تخت جمشيد هست تزئين مي كنند و منشا و مفهوم اين گلها را هم توضيح مي دهند. چون مي دانستند وقتي ريشه مشخص شود براي طرف مقابل دلدادگي ايجاد مي كند. دكتر مي گفت: " براي همه كارت دعوت فرستادم و چون مي دانستم انيشتين بدون ويالونش جايي نمي رود تاكيد كردم كه سازش را هم با خود بياورد. همه سر وقت آمدند اما انيشتين 20دقيقه ديرتر آمد و گفت چون خواهرم را خيلي دوست دارم خواستم او هم جشن سال نو ايرانيان را ببيند. من فورا يك شمع به شمع هاي روشن اضافه كردم و براي انيشتين توضيح دادم كه ما در آغاز سال نو به تعداد اعضاي خانواده شمع روشن مي كنيم و اين شمع را هم براي خواهر شما اضافه كردم. به هر حال بعد از يك سري صحبت هاي عمومي انيشتين از من خواست كه با دميدن و خاموش كردن شمع ها جشن را شروع كنم. من در پاسخ او گفتم : ايراني ها در طول تمدن 10هزار ساله شان حرمت نور و روشنايي را نگه داشته اند و از آن پاسداري كرده اند. براي ما ايراني ها شمع نماد زندگيست و ما معتقديم كه زندگي در دست خداست و تنها او مي تواند اين شعله را خاموش كند يا روشن نگه دارد."آقاي دكتر مي خواست اتصال به اين تمدن را حفظ كند و مي گفت بعدها انيشتين به من گفت: " وقتي برمي گشتيم به خواهرم گفتم حالا مي فهمم معني يك تمدن 10هزارساله چيست. ما براي كريسمس به جنگل مي رويم درخت قطع مي كن
دسته ها : سفري در زمان 1
چهارشنبه 3 12 1390 1:35 بعد از ظهر

 

شطرنج به چه دليلي اختراع شديكي از كهن‌ترين و در عين حال كامل‌ترين مجموعه‌هاي شطرنج در نيشابور كشف شده و متعلق به سده دوازدهم ميلادي يعني حدود نهصد سال پيش است.

اين مجموعه اكنون در موزه متروپوليتن نيويورك قرار دارد. مهره‌هاي به جا مانده از اين مجموعه شامل هفده مهره فيروزه‌اي و پانزده مهره بنفش رنگ است.

بر اساس منابع ادبي و نيز آثار باستاني يافته شده ريشه شطرنج به سرزمين هند باز مي‌گردد. از سال ٦٠٠ پس از ميلاد رد پاي شطرنج در ايران ديده مي‌شود.

فردوسي در شاهنامه ريشه اختراع شطرنج را سوگواري شهبانويي بيان مي‌كند كه يكي از پسرانش در جنگ با پسر ديگرش كشته شده است و مهره‌هاي شطرنج در دو سو تعبيري از لشكرهاي اين دو فرزند است.

فردوسي همچنين نحوه معرفي بازي شطرنج به ايران را به اين گونه شرح مي‌دهد كه فرمانرواي هند اين بازي را، به عنوان يك چالش و مبارزه طلبي، همراه با نماينده خود به دربار ايران مي‌فرستد و ميزان ماليات خود به ايران را مشروط بر كشف راز و نحوه اين بازي در دربار ايران مي‌كند.دسته ها : سفري در زمان 1
چهارشنبه 3 12 1390 1:27 بعد از ظهر

 

در اين ماهي رو كه الان پيش رو داريم (مهر ماه)، سالروز جشن باستاني ما ايرانيان (جشن مهرگان) است . 
روزي كه با كمك و ياري خداوند متعال ، كاوه آهنگر (پادشاه و پهلوان ايراني) توانست كشور ما (ايران) رو از چنگ ضحاك ستمگر آزاد كند و او را شكست داده و بر تخت پادشاهي حكم براند.
ايرانيان هم به مناسبت اين روز عزيز ، جشني به نام «جشن مهرگان» برپا كردند. 
مهرگان به معني محبت و به هم پيوستن و رها شدن از شرّ ظلم و تباهي است. و ما نيز به مناسبت ايراني بودن خود و افتخار به اين نژاد ، همه ساله اين روز را پاس مي‌داريم.

 

 

 لحظه لحظه هاتون در باد سرد پاييزي    گرم از نور اميد

دسته ها : سفري در زمان 1
چهارشنبه 20 7 1390 7:1 بعد از ظهر
در سال 1264 هجري قمري، نخستين برنامه ‌ي دولت ايران براي واكسيناسيون به فرمان امير كبير آغاز شد. در آن برنامه، كودكان و نوجواناني ايراني را آبله ‌كوبي مي ‌كردند. اما چند روز پس از آغاز آبله ‌كوبي به امير كبير خبر دادند كه مردم از روي ناآگاهي نمي‌ خواهند واكسن بزنند! به ‌ويژه كه چند تن از فالگيرها و دعانويس ‌ها در شهر شايعه كرده بودند كه واكسن زدن باعث راه ‌يافتن جن به خون انسان مي ‌شود هنگامي كه خبر رسيد پنج نفر به علت ابتلا به بيماري آبله جان باخته اند، امير بي‌ درنگ فرمان داد هر كسي كه حاضر نشود آبله بكوبد بايد پنج تومان به صندوق دولت جريمه بپردازد. او تصور مي كرد كه با اين فرمان همه مردم آبله مي ‌كوبند.اما نفوذ سخن دعانويس ‌ها و ناداني مردم بيش از آن بود كه فرمان امير را بپذيرند. شماري كه پول كافي داشتند، پنج تومان را پرداختند و از آبله ‌كوبي سرباز زدند. شماري ديگر هنگام مراجعه مأموران در آب انبار ها پنهان مي ‌شدند يا از شهر بيرون مي ‌رفتند. روز بيست و هشتم ماه ربيع الاول به امير اطلاع دادند كه در همه ‌ي شهر تهران و روستا هاي پيرامون آن فقط سي ‌صد و سي نفر آبله كوبيده اند.در همان روز، پاره دوزي را كه فرزندش از بيماري آبله مرده بود، به نزد او آوردند.امير به جسد كودك نگريست و آنگاه گفت: ما كه براي نجات بچه هايتان آبله ‌كوب فرستاديم.پيرمرد با اندوه فراوان گفت: حضرت امير، به من گفته بودند كه اگر بچه را آبله بكوبيم جن زده مي‌ شود.امير فرياد كشيد: واي از جهل و ناداني، حال، گذشته از اينكه فرزندت را از دست داده اي بايد پنج تومان هم جريمه بدهي.پيرمرد با التماس گفت: باور كنيد كه هيچ ندارم.
دسته ها : سفري در زمان 1
دوشنبه 11 7 1390 12:22 صبح

 

 

بقعه مقوم دزفول
مصلي حضرت علي ابن موسي الرضا عليه السلام در دزفول معروف به مقوم (مقام)
بقعه مقوم در جنوب شهر دزفول واقع شده و قدمگاه امام رضا عليه السلام است. اين بقعه در ميان باغ سبز زيبايي واقع شده و در گذشته يكي از مراكز تفريحي زيارتي دزفول بوده است. در حال حاضر نيز با فضاي سبز و دلنشيني كه دارد ظرفيت هاي بالايي براي استفاده عموم دارد.
در سال 200 هجري امام رضا عليه السلام كه با همراهانشون در مسير حركت از مدينه به سمت خراسان از شهر دزفول عبور مي كنن. 
در مدت اقامت در شهر دزفول در چند جاي مختلف اسكان پيدا مي كنن . يكي از محل هايي كه در مدت اقامت به عنوان محل اصلي و مصلي استفاده مي شده بقعه مقام علي هست. كه متبرك به حضور امام رضا عليه السلام شده.

دسته ها : سفري در زمان 1
يکشنبه 10 7 1390 8:3 بعد از ظهر
اول شهريورماه سالروز تولد ابوعلي حسين بن عبدالله بن سينا معروف به ابن سينا پزشك، فيلسوف و دانشمند بزرگ ايراني است. پدرش از مردم بلخ و مادرش ستاره از اهل افشنه نزديك بخارا بود. او در سال ٣٧٠ هجري قمري در افشنه يا خورمشين متولد شد و در بخارا به كسب علم پرداخت. ادبيات، قرآن، فقه و حساب را نزد پدر آموخت و سپس نزد ابوعبدالله ناتلي منطق، هندسه و نجوم را فرا گرفت، از آن پس به تعقيب علوم طبيعي، مابعدالطبيعه و طب پرداخت. ابن سينا پس از معالجه نوح بن منصور پادشاه ساماني به دربار نوح راه يافت و در سن بيست و يك سالگي شروع به تاليف كتب مختلف نمود و پس از چندي در سراسر ايران شهرت بسزائي يافت. او را به واقع بايد از نوابغ روزگار دانست. ابن سينا عمر خود را در راه كسب علم و دانش و تاليف كتب مختلف صرف كرد و آني از كار علمي فراغت نيافت. تعداد تاليفات او تا يكصد و بيست كتاب  گفته شده كه اغلب آنها به زبان عربي است و از آن جمله كتاب شفا در فلسفه و حكمت، قانون در طب و اشارات شهرت جهاني دارد. معروف‌ترين اثر وي به زبان فارسي، دانشنامه علائي است و بسياري از نوشته‌هاي ابن‌سينا به زبانهاي ديگر ترجمه شده است. وي در سال ٣٧٠ هجري قمري در دهي به نام خورميثن در نزديكي بخارا چشم به جهان گشود. شركت در جلسات بحث اسماعيليان از دوران كودكي، به واسطه پدر كه از پيروان آنها بود، بوعلي را خيلي زود با مباحث و دانش‌هاي مختلف زمان خود آشنا ساخت. استعداد وي در فراگيري علوم، پدر را بر آن داشت تا به توصيه يكي از استادان وي، بوعلي را به جز تعليم و دانش‌اندوزي به كار ديگري مشغول نكند و چنين شد كه وي به دليل نبوغ خود در ابتداي جواني در علوم مختلف زمان خود از جمله طب مهارت يافت. تا آنجا كه پادشاه ب
دسته ها : سفري در زمان 1
يکشنبه 10 7 1390 12:17 صبح
ليست ديوانه‌ترين دانشمندان جهان كه توسط نشريه علمي " لايوساينس" منتشر شده است به معرفي ١٠ نفر از نابغه‌هاي تاريخ بشر مي‌پردازد كه در عين ارائه ابداعاتي كه حيات بشر را متحول كرده‌اند از خصوصيات رفتاري عجيبي نيز برخوردار بوده‌اند. دانشمندان بزرگي كه نام آنها در تاريخ بشر به عنوان بزرگ‌ترين‌ها به ثبت رسيده است در زمان حيات خود نسبت به ديگر افراد به گونه‌اي غيرعادي به شمار مي‌آمده‌اند. اين افراد با هوش بسيار بالاي خود نه تنها طرحي جديد و گاه غيرعادي را به زندگي بشر افزودند، بلكه ديدگاه انسان نسبت به جهان را به طور كل تغيير دادند.   يوهان كونراد ديپل Johann Conrad Dippel  وي در كشور آلمان و در قلعه‌اي به نام فرانكشتاين متولد شده و رشد كرد. در قرن ١٧ ميلادي وي به عنوان يك شيمي‌دان موفق به ابداع رنگدانه آبي پروس يكي از اولين رنگ‌هاي شيميايي تركيبي در جهان شد. اما اصلي‌ترين و بي‌پايان‌ترين تلاش وي كه شهرت زيادي را نيز برايش به ارمغان آورد تلاش براي كشف اكسير حيات يا ناميرايي است. شايعاتي كه درباره آزمايشهاي وي بر روي اجساد انسان‌ها وجود داشته است الهام بخش شكل‌گيري شخصيت افسانه‌اي داستان فرانكشتاين بوده است.   وارنر ون براون Werner Von Braun  وي در سن ١٢ سالگي قطار اسباب بازيش را از ترقه پر كرده و در ميان خياباني شلوغ در آلمان منفجر كرد. اين عمل نشانه از پديده‌اي بود كه در آينده در حال وقوع بود. وي در نهايت به عنوان مغز برنامه‌هاي موشكي V-2 هيتلر به عنوان اسير جنگي به زندان افتاد و سپس راه خود را به سوي فضا و اكتشافات فضايي باز كرد. وي در حالي كه
دسته ها : سفري در زمان 1
چهارشنبه 6 7 1390 2:2 بعد از ظهر
آلفرد در ٢١ اكتبر سال ١٨٣٣ در كشور سوئد به دنيا آمد. او توانست در سن پطرزبورگ تحصيل كند. وي بسيار با استعداد بود. پدرش امانوئل نوبل از جمله مخترعاني بود كه توانست يك مين زيردريايي بسازد. به همين دليل به درخواست دولت روسيه كه مين‌ها را خريداري كرده بود، به سن پطرزبورگ نقل مكان كرد. آلفرد نوبل در سال ١٨٥٠ به آمريكا رفت و در آنجا نزد اريكسن مشغول به تحصيل شد. وي در مدت اقامتش در آمريكا دائم به اين مسئله فكر مي‌كرد كه آيا مي‌شود با اختراع يك ماده منفجر كننده مي‌توان از زحمت و رنج هزاران كارگر كاست يا نه. اين موضوع هميشه فكر او را به خود مشغول مي‌كرد. اين شيميدان بزرگ و ارزشمند سوئدي كه در نهايت در سال ١٨٦٦ توانست ديناميت را كشف كند، نتواست به مردم بگويد كه نبايد از اين ماده براي كشتن و مقاصد جنگي استفاده كرد.   با اين اختراع نوبل در زمان بسيار كمي و اندكي، ميله‌هاي ديناميت جاي تركيبات بسيار خطرناك نيتروگلسيرين را گرفت. او اختراع خود را به ثبت رسانيد و البته با فروش آنها نوانست ثروت بزرگ و هنگفتي بدست بياورد. ديناميت سيما و چهره غرب را دگرگون كرد. از اين ماده منفجره هم در موارد صلح‌جويانه و هم در ضمينه ويران و تخريب تمدن بشري ميشد استفاده نمود. به خاطر كاربرد ناصحيح و غلط اين ماده توسط بعضي كشورها او در بين مردم به عنوان يك مخترع بدشگون و بدخيم شناخته ميشد.   آنها مي‌گفتند كه او معلومات و دانش خود را درجهت كشف وسايل ويرانگر و نابودكننده مورد استفاده قرار داده است. شناخته شدن اين وسيله (ديناميت) و كاربرد نادرست آن در جنگ‌ها و ويرانگري‌ها و كشتن انسان‌ها توسط بعضي كشورها نوبل بشيمان شد و براي آن كه بتواند آن را جبران ك
دسته ها : سفري در زمان 1
چهارشنبه 22 4 1390 1:57 بعد از ظهر
 آيا ميدانيد: اولين سيستم استخدام دولتي به صورت لشگري و كشوري به مدت ۴۰ سال خدمت و سپس بازنشستگي و گرفتن مستمري دائم را كورش كبير در ايران پايه گذاري كرد.    ـ آيا ميدانيد : كمبوجيه فرزند كورش بدليل كشته شدن ۱۲ ايراني در مصر و اينكه فرعون مصر به جاي عذر خواهي از ايرانيان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با ۲۵۰ هزار سرباز ايراني در روز ۴۲ از آغاز بهار ۵۲۵ قبل از ميلاد به مصر حمله كرد و كل مصر را تصرف كرد و بدليل آمدن قحطي در مصر مقداري بسيار زيادي غله وارد مصر كرد . اكنون در مصر يك نقاشي ديواري وجود دارد كه كمبوجيه را در حال احترام به خدايان مصر نشان ميدهد. او به هيچ وجه دين ايران را به آنان تحميل نكرد و بي احترامي به آنان ننمود. ـ آيا ميدانيد : داريوش كبير با شور و مشورت تمام بزرگان ايالتهاي ايران كه در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهي برگزيده شد و در بهار ۵۲۰ قبل از ميلاد تاج شاهنشاهي ايران رابر سر نهاد و براي همين مناسبت ۲ نوع سكه طرح دار با نام داريك ( طلا ) و سيكو ( نقره) را در اختيار مردم قرار داد كه بعدها رايج ترين پولهاي جهان شد    ـ آيا ميدانيد : داريوش كبير طرح تعليمات عمومي و سوادآموزي را اجباري و به صورت كاملا رايگان بنيان گذاشت كه به موجب آن همه مردم مي بايست خواندن و نوشتن بدانند كه به همين مناسبت خط آرامي يا فنيقي را جايگزين خط ميخي كرد كه بعدها خط پهلوي نام گرفت . ـ آيا ميدانيد : داريوش در پايئز و زمستان ۵۱۸ - ۵۱۹ قبل از ميلاد نقشه ساخت پرسپوليس را طراحي كرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با كمك چندين تن از معماران مصري بروي كاغد آورد ـ آيا ميدانيد : كورش بعد از ت
دسته ها : سفري در زمان 1
دوشنبه 20 4 1390 7:43 بعد از ظهر
ازدواج رضاخان با توران، كه مدتي آن را از تاج‌الملوك مخفي نگاه داشته بود، بر اختلافات رضاخان با تاج‌الملوك افزود و چندين بار كار به مشاجره و كتك‌كاري بين آنها كشيد. از اين تاريخ به بعد تاج‌الملوك ديگر حاضر به مصاحبت با شوهرش نشد و به همين دليل ديگر فرزندي از آنان پا به عرصه وجود ننهاد. زن فردا: رضا خان كه در سال ۱۳۰۴ شمسي، با خلع احمدشاه از سلطنت و انقراض قاجاريه به سلطنت رسيد در ده سال نخست سلطنت خود تغيير عمده اي در زندگي زن ايراني به وجود نياورد. زن ايراني در همان شرايط اواخر دوران قاجاريه زندگي مي كرد و رضاشاه نيز با اين كه چنين وانمود مي كرد به جنس زن علاقه چنداني ندارد، علاوه بر تاج الملوك كه مادر وليعهد و ملكه ايران به شمار مي آمد دو زن ديگر گرفت، كه اولي را پس از مدت كوتاهي طلاق داد ولي زن دوم را تا آخر عمر نگاه داشت. رضاشاه در سال دهم سلطنتش (۱۳۱۴) بعد از مسافرت به تركيه و تحت تأثير تلقينات آتاتورك، تصميم گرفت بعضي از كارهاي او را تقليد كند و اولين كاري كه در اين زمينه به نظرش رسيد برداشتن حجاب از سر زنان يا به اصطلاح معروف آن زمان «كشف حجاب» بود. اكثريت مردم ايران كه پاي‌بند معتقدات مذهبي خود بودند در برابر اين تصميم مقاومت كردند و بسياري از زنان براي اين كه مجبور نشوند بدون حجاب در كوچه و خيابان رفت و آمد كنند خود را در خانه‌ها محبوس نمودند. زناني هم كه از اين تصميم حكومت پيروي كردند و حجاب از سر برداشتند، نقشي بيشتر از گذشته در جامعه ايفا ننمودند و حتي مي‌توان گفت كه نقش زنان در دوران سلطنت شانزده ساله رضا شاه، كمرنگ‌تر از دوران قاجاريه بود.     از زناني كه در دوران حكومت و سلطنت رضا شاه نقشي هر چند ناچي
دسته ها : سفري در زمان 1
دوشنبه 20 4 1390 7:24 بعد از ظهر
X