معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 556242
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي


و چه لذتي است در تنهايي 

باور نداري از خدا بپرس....دسته ها : دل نوشته 4
سه شنبه 30 7 1392 1:53 صبح

 

 

بر عيد غدير عيد اكبر صلوات / بر چهره ي نوراني حيدر صلوات
بر فاطمه اين عيد هزاران تبريك  / بر يك يك اهل بيت كوثر صلوات  . . .
عيد غدير بر شما مبارك

 

 

 

 

 

غافل مشو از عيد غدير و بركات  / امروز خدا گشوده است باب نجات
جبريل و ملائك همه با امر خدا  / سر داده ز گل دسته ي هستي صلوات

 

 

 

 

 

 

 

 

در عيد غديرخم بسي مسرورم  / از نور جمال مرتضي مسحورم
اميد كه در حشر به ذكر صلوات  / با حب علي خدا كند محشورم

 

 

 

 

 

 

 

 

يارب به حق غدير و مولاي غدير  / با دست علي ومرتضي دستم گير
تا همره قدسيان فرستم صلوات  / فرياد زنم ز فرط شادي تكبير

 

 

 

 

 

 

 

 

اميد خدا به ما نويدي بدهد  / در عيد غدير اجر مزيدي بدهد
از بركت ذكر ياعلي و صلوات  / حق با فرجش بر همه عيدي بدهد

 

 

 

 

 

 

 

 

الحق كه تو آن علي ولي اللهي
از اسرار خداوند جهان آگاهي
آغاز ولايتت فرستم صلوات
دانم ز عنايتت غمم مي كاهي

 

 

 

 

بالاي كجاوه ها بر آن خم غدير  / گلواژه ي اكملت لكم شد تفسير

بر دست يداللهي حيدر صلوات  / در بيعت ياعلي به پا شد تكبير

 

 

 

 

 

امروز به شكرانه ي اين عيد غدير  / كز يمن ولايتش جهان شد تطهير
پيوسته فرست بر محمد صلوات  / كن بيعت ديگري به مولا و امير

 

 

 

منبع : سايت ميعادگاه

دسته ها : متفرقه 4
سه شنبه 30 7 1392 1:9 صبح


شبي ساكت و دلگيرخودم بودم

و قلبي كه ز غم بسته به زنجير 

و هنگام اذان بود

كه پيچيد در آفاق 

همه نغنه تكبير نوشتند

كه هنگام اذان دست به دامان خدا باش

و مشغول دعا باش 

و گفتم به خدا بين دعايم 

كه دلتنگ اذان حرم كرب و بلايم


با تشكر از خانم عباسيان

دسته ها : دل نوشته 4
دوشنبه 29 7 1392 1:17 صبح

 

 

اگر چه درهاي رحمت خداوند هيچ گاه به روي بندگانش بسته نخواهد شد، اما برخي از ايام از اهميت ويژه اي برخوردار هستند كه از جمله آنها مي توان به روز عرفه اشاره كرد، چرا كه عرفه، روز بازگشت است؛ بازگشت به آغوش مهربان خدا، عرفه، روزي است كه نااميدي از درگاه خدا رخت برمي بندد و درهاي رحمت ويژه خداوند به روي بندگان باز خواهد شد،چنانچه امام سجاد در صحيفه سجاديه مي فرمايد:

«بار خدايا، امروز روز عرفه‏ است. روزى است كه آن را شريف و گرامى داشته‏اى و تعظيم و تجليل كرده‏اى. در اين روز رحمت خود پراكنده‏اى و بر مردمان به عفو خود منّت نهاده‏اى و عطاى خود در حق ايشان افزوده‏اى و بر بندگانت تفضّل فرموده‏اى.»

و چه آرزويي براي مسافران سرزمين وحي كه عرفه را در كنار امام معصوم عليه السلام به عبادت و راز و نياز با خداوند متعال بپردازند، چه سعادتي بالاتر از آن كه نفس هاي تو همراه با نفس هاي امام معصوم به سوي خداوند بالا رود، و براي ما كه سال هاست دستمان از صحراي عرفات دور است و آرزوي آن را بر سينه داريم، چه سعادتي بهتر از اينكه عرفه امسال را مهمان خان با كرامت امام سجاد عليه السلام باشيم و همراه با اين امام همام به راز و نياز با خداوند متعال بپردازيم و زيباترين درس هاي زندگي را از همنشيني با زينت عبادت كنندگان بياموزيم، درس هايي كه هر كدام مي تواند ما را به قله هاي موفقيت و خوشبختي برساند و زندگي را براي ما لذت بخش كند:


سكانس اول: حمد و سپاس خداوند

حمد باد تو را، حمدى كه تا نعمتت جاودانه است جاودانه ماند. حمد باد تو را، حمدى در برابر احسانت، حمدى كه به خشنوديت بيفزايد. حمد باد تو را، حمدى كه تنها تو را سزد و بدان جز به تو تقرب نتوان جست. حمدى كه دوام نعمت پيشين را سبب شود و نعمتهاى تازه را دوام بخشد. حمدى كه به پاس كرم تو بر نعمتها بيفزايد و تو به پاس احسانت پى در پى بر آن بيفزايى.سكانس دوم: اعتراف به گناهان در پيشگاه خداوند متعال

اى خداوند، من آن بنده توأم كه هم پيش از آفريدن او، او را از نعمت خود برخوردار ساختى و هم پس از آن. سپس فرمانش دادى و او فرمان نبرد، منع اش كردى و به منع تو وقعى ننهاد، از معصيت خود نهي اش كردى فرمان تو خلاف كرد و مرتكب همان اعمالى شد كه از آن نهي اش كرده بودى، اما نه از روى عناد و گردنكشى، بلكه هواى نفسش او را به اعمالى فرا خواند كه تو از آن دورش خواسته بودى و از آتش ترسانده بودى.
بار خدايا، شبم را آباد دار: به بيدار ماندنم براى عبادت تو و شب- زنده‏داريم در تنهايى براى تو و بريدن از همگان و آرامش يافتن تنها به تو و آوردن حوايج به درگاه تو و اصرار در طلب براى رهاييم از آتش جهنم و زنهار دادنم از عذابى كه گنهكاران در آن گرفتارند

اى خداوند، اين منم كه در برابر تو ايستاده‏ام، خوار و ذليل و خاضع و خاشع و خائف و معترف به گناهان بزرگى كه بارش را بر دوش مى‏كشم و خطاهاى عظيمى كه مرتكب شده‏ام.


سكانس سوم: طلب بخشش گناهان

بار خدايا، اكنون كه به درگاهت روى نهاده‏ام، تو نيز آن پرده كه بر گنهكاران مى‏كشى بر من نيز بكش و بر من ببخشاى آن بخشايش خود را كه به كسى ارزانى مى‏دارى كه خود را تسليم تو مى‏كند.

اى خداوند، دست سۆال پيش تو دراز كرده‏ام، همانند موجود حقير ذليل بينواى فقير ترسانى، زنهار خواه، همراه با ترس و تضرع و پناه آوردن به تو و التجا به ذيل جلال تو، نه از سر گردنكشى و چون متكبران به تكبر، نه از روى اعتلا آن سان كه عبادت كننده را دلير سازد و نه از روى اتكا به شفاعت شافعان.


....

دسته ها : متفرقه 4
چهارشنبه 24 7 1392 11:49 صبح

 

 

 

 

دسته ها : عكس 4
سه شنبه 23 7 1392 11:29 بعد از ظهر

 

 طرز تهيه غذاي رژيمي براي لاغر شدن


چگونه با يك غذاي رژيمي خوشمزه لاغر شويم

 

طرز تهيه غذاي رژيمي براي لاغر شدن


مواد لازم براي تهيه غذاي رژيمي لاغري 2 نفر :

 عدس يك سوم پيمانه
 آب  2 پيمانه
بلغور يك سوم پيمانه
روغن زيتون  3 قاشق غذاخوري
 پياز خردشده  يك دوم بزرگ يا يك عدد متوسط
زيره سبز يك دوم قاشق چايخوري
جعفري خردشده 3 قاشق غذاخوري
نمك و فلفل به مقدار لازم
موسير و آبليمو به مقدار دلخواه

 
دسته ها : مجله آشپزي 2
دوشنبه 22 7 1392 1:50 صبح


خوب است كه تفاوت قناعت

و

رضايت را بدانيم


دسته ها : بينديشيم 7
يکشنبه 21 7 1392 8:37 بعد از ظهر

 

 

 

دسته ها : عكس 4
يکشنبه 21 7 1392 8:25 بعد از ظهر

اگر مي‌خواهيد با يك تير 3 نشان بزنيد اين مطلب را از دست ندهيد. اگر مي‌خواهيد علاوه بر سلامت چشم‌هاي‌تا ن، زيبايي و جذابيت آنها را چندبرابر كنيد بدون آنكه پول زيادي خرج كنيد، پيشنهاد مي‌كنيم براي يك بار هم كه شده به شيوه كلئوپاترا آخرين امپراتور مصر باستان عمل كنيد و با كمترين هزينه سلامت و زيبايي چشم‌هاي‌تا ن را تضمين كنيد.

مژه ‌هاي بلند و خوش حالت مي‌خواهيد
نسخه كلئوپاترا را تكرار كنيد
براي بسياري از خانم‌ها و دختران جوان مهم است كه مژه‌هايي پرپشت و بلند داشته باشند. براي همين منظور هم دست به دامن انواع و اقسام ريمل‌هاي آرايشي حجم‌دهنده و بلندكننده مژه مي‌شوند تا با كمك آنها زيبايي چشم‌هاي‌شا ن را چند برابر كنند. لوازمي كه اگر با احتياط سراغ‌شان نرويم خود مي‌توانند عاملي براي از دست رفتن زيبايي چشم‌ها باشند. اما نگران نباشيد ما براي شما پيشنهاد ديگري داريم. بياييد به شيوه كلئوپاترا چشم‌هاي‌تا ن را زيبا و جذاب كنيد. تنها كافي است به روش او دست به دامن روغن فندق شويد و با اين روغن مژه‌ها را ماساژ دهيد. تنها كافي است سرانگشتان هر دو دست را به 2قطره از اين روغن آغشته كنيد و مژه‌ها را ماساژ دهيد. اين كار را هر روز انجام دهيد تا نتيجه آن را بعد از يك ماه ببينيد. خواهيد ديد كه اجراي اين روش ساده و مستمر تا چه حد مي‌تواند جذابيت و زيبايي چشم‌هاي‌تا ن را بيشتر كند. تنها اين نكته را به ياد داشته باشيد كه نبايد از روغن فندق بيش‌ از اندازه استفاده كنيد حداكثر 3 تا 4 قطره از روغن فندق براي ماساژ مژه‌ها كفايت مي‌كند و به راحتي جذب مي‌شود.

مي‌خواهيد جلوه چشم‌ها را بيشتر كنيد
از تاثير ابروها غافل نشويد
داشت ن ابروهاي پرپشت و خوش‌حالت را دست كم نگيريد. اگر مي‌خواهيد جذابيت چشم‌هاي شما نمود بيشتري داشته باشد لازم است كه توجه بيشتري به ابروهاي‌تا ن داشته باشيد. به پرپشتي آنها توجه كنيد. اگر ابروهاي كم‌پشتي داريد بهتر است از روغن نارگيل براي ماساژ آنها استفاده كنيد. يكي، دو قطره روغن نارگيل كفايت مي‌كند تا هر شب آن را به آرامي روي تارهاي مو و ريشه‌ موي ابرو بماليد يا صبح ابروها را با روغن نارگيل ماساژ نرم دهيد و ظهر آنها را با آب نيمه ولرم بشوييد و با يك برس چوبي كوچك به خوبي برس بكشيد. برس كشيدن هم يكي از راه‌هايي است كه به رشد بهتر ابروهاي شما كمك مي‌كند. توصيه درمانگران طب سنتي اين است كه از برس چوبي هم براي شانه كردن موها و هم شانه كردن موي ابرو استفاده كنيد چرا كه برس‌هاي پلاستيكي موجب ايجاد جريان الكتريسته مي‌شوند و اين خود مي‌تواند عاملي براي ريزش موي‌ها باشد. روش ديگر براي پرپشتي و خوش‌حالتي ابروها استفاده از يك قاشق‌چاي‌خ وري زرده و سفيده تخم‌مرغ است. اين دو را خوب با هم مخلوط كنيد و آن را روي ابروها بماليدو بعد از نيم‌ساعت آن را با آب نيم ولرم بشوييد و ابروها را برس بكشيد.

مي‌خواهيد خستگي را از چشم‌ها بگيريد 
كمپرس تي‌بگ را حتما تجربه كنيد
اگر زياد به تماشاي تلويزيون مي‌نشينيد، اگر به واسطه كارتان مدت زمان زيادي از روز را مقابل مانيتور كامپيوتر مي‌گذرانيد ، اگر زياد مطالعه مي‌كنيد يا در روزهاي پاياني تابستان تصميم داريد دوباره سراغ ميل بافتني برويد و يك شال يا پليور براي همسرتان ببافيد، بايد مراقب چشم‌هاي‌تا ن باشيد. شايد براي‌تان عجيب باشد اگر بدانيد خستگي چشم‌ و رسيدگي نكردن به آن يكي از دلايلي است كه به مرور زمان مي‌تواند موجب بروز چين و چروك در اطراف چشم شود و زيبايي چشمان‌تان را تحت تاثير خود قرار دهد. توصيه ما براي شما كه در طول روز زياد از چشم‌هاي‌تا ن كار مي‌كشيد اين است كه در طول هفته دو يا سه بار از كمپرس تي‌بگ يا چاي‌كيسه‌ا ي استفاده كنيد. چاي طبيعي و غير‌صنعتي بهترين انتخاب است. بهتر است سراغ تي‌بگ چاي‌هاي گياهي مثل بابونه و چاي سبز برويد. درون 2 نعلبكي كمي آب ولرم بريزيد. 2‌عدد چاي كيسه‌اي را درون آن قرار دهيد تا آب را به خود جذب كند. اجازه دهيد تي‌بگ‌ها كاملا خيس بخورد و گرماي آب از بين برود. سپس دراز بكشيد و تي‌بگ‌ها را به مدت 15 تا 20 دقيقه روي چشم‌هاي‌تا ن قرار دهيد و تمركز كنيد.

از سرخي چشم‌هاي‌تا ن بيزاريد 
خواص اين گياه را دست‌كم نگيريد
سرخ ي و پرخوني چشم يكي ديگر از دلايلي است كه مي‌تواند زيبايي فرد را تحت تاثير خود قرار دهد. مردان و زنان زيادي هستند كه از سرخي چشم شكايت دارند و به دنبال چاره‌اي براي آن هستند. سرخي چشم مي‌تواند دلايل مختلفي داشته باشد اگر مطمئن‌ هستيد كه مبتلا به فشار خون يا بيماري ديگري نيستيد كه احتمال قرمزي چشم‌تان را به همراه دارد. مي‌توانيد با كمك گياهان دارويي براي كاهش ميزان سرخي چشم‌تان اقدام كنيد. براي اين‌كار استفاده از كمپرس سنبل‌الطيب و گشنيز پرفايده است. كافي است سنبل‌الطيب را دم‌كنيد و آن را پس از ولرم شدن با آب گشنيز مخلوط كنيد. سپس يك گلوله از پنبه‌هاي تميز بسازيد و آن را به اين عصاره آغشته كنيد. چشم‌ها را ببنديد و گلوله پنبه را روي چشم‌ها بگذاريد. اين روش كمك مي‌كند به مرور قرمزي و سرخي چشم‌ها كمتر شود و چشمان شما جذاب‌تر از هميشه به نظر برسد.

دسته ها : مجله سلامت 16
جمعه 12 7 1392 1:58 صبح

 

 

حذف و اضافه ترم اول سال تحصيلي ۹۳-۹۲ دانشگاه پيام نور از دوشنبه آغاز خواهد شدبر اساس آنچه در تقويم آموزشي دانشگاه پيام نور آمده است، زمان حذف و اضافه نيمسال اول سال تحصيلي ۹۳-۹۲ از ۸ مهرماه آغاز و تا ۱۶ مهرماه ۹۲ ادامه خواهد داشت.در حذف و اضافه محدوديتي براي حذف و يا اضافه كردن واحد ها وجود ندارد و شهريه دروس حذف شده بازگردانده ميشود.كليه دانشجويان ملزم به رعايت پيش نياز ها براساس برنامه ترمي (ليست ارائه دروس)مي باشند. دانشجويان پيام نور مي توانند با مراجعه به سيستم گلستان و از مسير : ثبت نام -> عمليات ثبت نام -> ثبت نام اصلي نسبت به حذف و اضافه و يا انتخاب واحد ترم اول خود اقدام كنند. 
تاريخ تغيير محل آزمون براي دانشجويان كارشناسي ارشد در اين نيمسال از ۱۰ تا ۱۸ آذر ۹۲ تعيين شده است.
لازم به ذكر است آخرين مهلت براي ثبت نمره ميان ترم براي دانشجويان كارشناسي ۲۹ آذر و براي دانشجويان ارشد پيام نور ۳۰ ديماه ۹۲ مي باشد.
كارت ورود به جلسه امتحانات پيام نور از ۲۶ آذر بر روي سيستم گلستان فعال و قابل دريافت خواهد شد. امتحانات ترم اول پيام نور از ۳۰ آذر آغاز و تا ۲۶ دي ۹۲ ادامه خواهد داشت

دسته ها : اخبار دانشگاه
شنبه 6 7 1392 6:44 بعد از ظهر

 

به گزارش باشگاه دانشجويان دانشگاه پيام نور ( باشگاه پيام نور ) مهلت ثبت نام و انتخاب واحد كليه پذيرفته شدگان كارشناسي و كارشناسي ارشد سراسري ، بدون آزمون پيام نور ، استعدادهاي درخشان و پذيرفته شدگان دكتراي پيام نور ورودي مهرماه ۹۲ تا روز يك شنبه ۷ مهر ۹۲ تمديد شد.

 

اين دسته از دانشجويان براي ثبت نام نيازي به مراجعه حضوري به دانشگاه پيام نور ندارند و كليه روند ثبت نام و انتخاب واحد آنها به صورت غير حضوري و اينترنتي و از طريق سيستم گلستان پيام نور به آدرس reg.pnu.ac.ir انجام مي شود.


همچنين لازم به ذكر است حذف و اضافه كليه دانشجويان از ۸ مهر آغاز و تا ۱۶ ادامه خواهد داشت.

دسته ها : اخبار دانشگاه
شنبه 6 7 1392 6:42 بعد از ظهر

 

معاون امور مالي دانشگاه پيام‌نور گفت: با صدور كارت‌هاي اعتباري براي دانشجويان دانشگاه پيام‌نور، هديه‌هاي ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار ريالي از طريق اين كارت‌ها به دانشجويان اين دانشگاه تعلق مي‌گيرد.

فرشاد ابراهيم‌پور معاونت امور مالي دانشگاه پيام‌نور گفت:با صدور كارت‌هاي اعتباري براي دانشجويان دانشگاه پيام‌نور، هديه‌هاي ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار ريالي از طريق اين كارت‌ها به دانشجويان اين دانشگاه تعلق مي‌گيرد.وي افزود: اين مبالغ با توجه به مقطع تحصيلي دانشجويان تغيير مي‌كند و مبلغ ۱۰۰ هزار ريال براي دانشجويان مقطع كارشناسي و ۲۰۰ هزار ريال براي دانشجويان مقاطع تحصيلات تكميلي در نظر گرفته شده است.معاون امور مالي دانشگاه پيام‌نور در ادامه خاطرنشان كرد: هديه‌ها از طريق كارت‌هاي اعتباري صادر شده براي دانشجويان قابل برداشت است و اين اقدام با همكاري بانك عامل دانشگاه پيام‌نور صورت گرفته استدسته ها : اخبار دانشگاه
شنبه 6 7 1392 12:30 صبح

 

شايد اين ادعاها عجيب به نظر برسد، اما هر كدام از آنها نتيجه بيش از ٢٠ سال تحقيقات دانشمندان ايالات متحده روي بيماري سرطان است. اين دانشمندان متوجه شدند درصد زيادي از سرطان‌ها بر اثر عوامل بسيار ساده‌اي به وجود مي‌آيند كه ما هر روز به راحتي و بدون توجه از كنار آنها مي‌گذريم. اين در حالي است كه اگر بيماراني كه امروز بر تخت‌هاي بيمارستان خوابيده‌اند، اين موارد را مي‌دانستند شايد هيچگاه در طول عمر خود به سرطان دچار نمي‌شدند.

شايد تعجب كنيد اگر بشنويد سرماخوردگي‌هاي مكرر‌ يكي از دلايل ابتلا به سرطان در بين بعضي از مردم به شمار مي‌رود. اگر هر روز در يك ساعت مشخص ناهار بخوريد، احتمال ابتلا به اين بيماري در شما كمتر مي‌شود.

دانشمندان بعد از سال‌ها مطالعه روي فعاليت‌ سلول‌هاي سرطاني در مقياس مولكولي به اين نتيجه رسيدند كه واقعا پيشگيري از ابتلا به اين بيماري، بهترين روش براي پيروزي بر آن است. واقعيت اين است كه ما تقريبا به طور دائم با غذاهايي كه مي‌خوريم و كارهايي كه انجام مي‌دهيم بدن خود را سرطاني مي‌كنيم، يعني ژن‌هاي ما به طور مرتب در معرض رشد غيرعادي سلول‌هاي سرطاني است. اما در يك بدن سالم به سرعت با اين تغييرات مقابله شده و از رشد غيرطبيعي سلول‌هاي سرطاني پيشگيري مي‌شود. مشكل اصلي زماني ظاهر مي‌شود كه مكانيسم دفاعي بدن ما ضعيف شود و در آن زمان است كه سلول‌هاي سرطاني شروع به رشد در بدن ما مي‌كنند. زماني كه ما استرس و فشار زيادي به بدن خود وارد مي‌كنيم، براي مثال برنامه خواب منظمي نداريم، ورزش نمي‌كنيم يا بعضي از داروها را مصرف مي‌كنيم، سيستم ايمني بدن را ضعيف كرده و آن را آماده ابتلا به سرطان مي‌كنيم. در اينجا به بعضي از عوامل سرطان‌زا اشاره مي‌كنيم كه در عين اهميت معمولا بسياري از مردم آنها را نمي‌دانند.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ١) كفش‌هاي پاشنه‌بلند

پوشيدن كفش‌هاي راحت و داراي پاشنه كوتاه مي‌تواند يكي از عوامل ايجاد تورم‌هاي غيرضروري در بدن را برطرف كرده و مانع از ابتلاي ما به سرطان شود. تورم يكي از فرآيندهاي طبيعي بدن براي درمان است و زماني ايجاد مي‌شود كه بدن در برابر يك محرك آزاردهنده مانند باكتري‌ها، آسيب‌ها و جراحت‌ها قرار مي‌گيرد. اما زماني كه اين تورم حالت هميشگي و مزمن به خود بگيرد، بسيار مخرب مي‌شود.

بخشي از اين تورم‌هاي مزمن بر اثر ابتلا به بيماري‌هايي مانند آلزايمر، ديابت، بيماري قلبي و مانند آن به وجود مي‌آيند. براي همين است كه در افراد مبتلا به اين بيماري خطر ابتلا به سرطان بسيار بيشتر از ديگران است. سرطان در اصل زماني به وجود مي‌آيد كه ژن‌هاي بدن دچار نقص يا آسيب مي‌شوند. در بسياري از موارد بعد از وارد شدن اين آسيب‌ها، بدن سعي مي‌كند آنها را ترميم كند، اما زماني كه اين عوامل مانند تورم حالت دائمي به خود بگيرند، بدن مجبور است وقت زيادي را صرف برطرف كردن آن كند و به همين دليل از ترميم ژن‌هاي آسيب‌ديده اجتناب مي‌كند و اين درست زماني است كه ما مستعد ابتلا به سرطان مي‌شويم. متاسفانه پوشيدن كفش‌هاي پاشنه بلند يكي از كارهاي اشتباهي است كه بسياري از زنان هر روز انجام مي‌دهند و بدن خود را مستعد ابتلا به سرطان مي‌كنند. با اين كار مفاصل پا به طور مداوم در معرض آسيب و تورم قرار مي‌گيرند و توجه بدن را به خود جلب مي‌كنند. در اين زمان سيستم ايمني به جاي درمان ژن‌هاي آسيب‌ديده مجبور است بخش زيادي از توجه خود را معطوف به اثرات جانبي كفش‌هاي پاشنه بلند كند.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ٢) سرماخوردگي‌ها

يكي ديگر از روش‌هاي مهم براي پيشگيري از ايجاد تورم در بدن كاهش تعداد ابتلا به سرماخوردگي‌ها و آنفلوآنزاهاست. اين بيماري‌ها نه تنها باعث ايجاد تورم زيادي در بدن مي‌شوند، بلكه آسيب‌هايي را به وجود مي‌آورند كه اثرات آنها تا مدت‌ها باقي مي‌ماند.

براي مثال هنگام ابتلا به سرماخوردگي مقدار زيادي از مواد شيميايي با عنوان سيتوكين‌ها در بدن ترشح مي‌شوند كه به سلول‌ها فرمان مي‌دهند فعاليت طبيعي خود را متوقف كرده و به جاي آن پروتئين‌هاي خاص را توليد كنند. اين فعاليت‌ها مي‌توانند باعث ايجاد نقص‌هايي در سلامت ما شوند كه تا ١٠ سال بعد هم اثرات آن باقي مي‌ماند. اما در سال ٢٠١٠ دانشمندان متوجه شدند افرادي كه هر سال واكسن‌هاي سرماخوردگي و آنفلوآنزا مي‌زنند نه تنها از ابتلا به اين بيماري‌ها پيشگيري مي‌كنند، بلكه احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و سرطان نيز در آنها كاهش پيدا مي‌كند.

جالب است بدانيد اگر سرماخوردگي‌ها و آنفلوآنزاها بيش از ٢ هفته طول بكشند خطر ابتلا به بيماري‌هايي مانند چاقي، حمله قلبي، سكته و سرطان را تا آخر عمر زياد مي‌كنند. بنابراين اگر نمي‌توانيد از واكسن‌هاي سرماخوردگي يا آنفلوآنزا استفاده كنيد بهتر است حتما بهداشت را رعايت كرده و تا حد امكان از افراد مبتلا فاصله بگيريد.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ٣) مكمل‌ها و مولتي‌ويتامين‌ها

فقط افراد مبتلا به كمبود ويتامين و مواد معدني و زنان باردار مجاز به استفاده از مكمل‌ها هستند. در سال ٢٠١٠ آژانس تحقيقات سلامت ايالات‌متحده با بررسي ٦٣ تحقيق گسترده به اين نتيجه رسيد كه استفاده از مولتي‌ويتامين‌ها هيچ تاثيري در پيشگيري از ابتلا به سرطان و بيماري قلبي در بين اكثر مردم جهان ندارند. در عوض استفاده از بعضي از مكمل‌ها مانند ويتامين E، بتا كاروتين و ويتامين C مي‌توانند به سلامت بدن آسيب وارد كرده و خطر ابتلا به بيماري را افزايش دهند. بسياري از مردم معتقدند آنتي‌اكسيدان‌هايي مانند ويتامين E مي‌توانند با راديكال‌هاي آزاد و مضر بدن كه بر اثر عواملي مانند سيگار كشيدن، نور آفتاب و مصرف غذاهاي چرب به وجود مي‌آيند، مبارزه كنند.

حقيقت اين است كه از بين بردن كامل اين راديكال‌هاي آزاد كار درستي نيست. بدن در بعضي موارد اين راديكال‌هاي آزاد را توليد مي‌كند تا با سلول‌هاي مضر از جمله سلول‌هاي سرطاني مبارزه كند. اگر شما با مصرف دائمي ويتامين‌ها اين مكانيسم را متوقف كنيد، بدن توانايي طبيعي كنترل خود را از دست مي‌دهد. بنابراين بهتر است به جاي آنكه پول خود را صرف خريد مكمل‌هاي گران‌قيمت كنيد، غذاهاي سالم و باكيفيت بهتر تهيه كنيد.

 

عامل سرطان‌زاي شماره ٤) غذا و خواب نامنظم

افرادي كه هر روز در يك ساعت مشخص غذا مي‌خورند، به تختخواب مي‌روند و صبح‌ها از خواب بيدار مي‌شوند، ميزان فشار به بدن خود را به حداقل مي‌رسانند. يكي از مواردي كه بدن‌ ما به شدت به آن نياز دارد، داشتن برنامه منظم و يكنواخت است. براي همين بهتر است برنامه خواب منظمي داشته باشيد و اگر يك شب دير به تختخواب رفتيد، سعي كنيد روز بعد در همان ساعت معمول و هميشگي از خواب بيدار شويد. نداشتن برنامه خواب و غذاي نامنظم مي‌تواند باعث افزايش شديد هورمون استرس به نام كورتيزول در بدن شده كه در درازمدت اثرات آن در سراسر بدن قابل مشاهده است.

 

دسته ها : مجله سلامت 16
چهارشنبه 3 7 1392 1:48 صبح
X