معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 843315
تعداد نوشته ها : 268
تعداد نظرات : 77
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

 

دوباره شب،دوباره طپش اين دل بي‌قرارم

دوباره سايه حرف‌هاي تو كه روي ديوار روبرو مي‌افتد

دلم مي‌خواهد همه ديوارها پنجره شوند و من تو را ميان چشم‌هايم بنشانم

دوباره شب، دوباره تنهايي و دوباره خودكاري كه با همه ابرهاي عالم پر نمي‌شود

دوباره شب،دوباره ياد تو كه اين دل بي‌قرار را بيدار نگه داشته

دوباره شب، دوباره تنهايي، دوباره سكوت، دوباره من و يك دنيا خاطره

 

سكوت ،سكوت را در شب،

شب را در بستر،

بستر را براي انديشيدن به تو دوست مي‌دارم

من عشق را در اميد،

اميد را در تو،

تو را در دل،

دل را در موقع تپيدن به خاطر تو دوست دارم

من خزان را به خاطر رنگش،

و بهار را به خاطر شكوفه‌هايش و خدايي كه دل را براي تپش،

تپش را در پاسخ،

پاسخ را در چشمان قشنگ تو براي عصيان زندگي آفريد، دوست‌دارم

 

دسته ها : دل نوشته
دوشنبه 27 4 1390 11:29 صبح
  هندوانه منبع طبيعي از بهترين آنتي‌ اكسيدان‌ها است كه طبيعت فراهم كرده است. اين ميوه منبع خوبي از آنتي ‌اكسيدان‌هايي مثل ويتامين‌ C و A است كه از ما دربرابر بيماري‌ها محافظت مي‌كند. همچنين خطر كم ‌آب شدن بدن را هم كاهش مي‌دهد.تابستان و هندوانه دو يار جدا نشدني هستند. هندوانه تقريباً در همه جاي دنيا پيدا مي‌شود و بااينكه مي‌توانيم همه سال از بازار هندوانه بخريم اما فصل هندوانه تابستان است كه در اين فصل بهترين كيفيت را داشته و بسيار شيرين است. هيچ ميوه ديگري اينقدر موقع تشنگي نمي‌چسبد.فوايد هندوانه براي سلامتي1. فوايد هندوانه براي سلامتي بسيار زياد است. مهم نيست كه هندوانه را چطور برش بزنيد، بهترين آنتي ‌اكسيدان‌ها در آن يافت مي‌شود.2. هندوانه منبع بسيار خوبي از ويتامين C و A مخصوصاً با غلظت بتا‌كاروتين آن مي‌باشد.   3. هندوانه قرمز خوشمزه همچنين منبع قوي از آنتي ‌اكسيدان كاروتين است كه ليكوپن ناميده مي‌شود. اين آنتي‌ اكسيدان‌ها در بدن حركت كرده و راديكال‌هاي آزاد را خنثي مي‌كنند. راديكال‌هاي آزاد موادي در بدن هستند كه مي‌توانند آسيب زيادي به ما وارد كنند. اين مواد مي‌توانند كلسترول را اكسيد كند و باعث شود كه به ديواره رگ‌ هاي خوني چسبيده و موجب ضخيم‌تر شدن آن شود و اين مي‌تواند منجر به سكته قلبي و سكته شود. ليكوپن كه رنگ قرمز زيبا را به هندوانه مي‌دهد به كاهش خطر سرطان پروستات هم كمك مي‌كند.4. خيلي جالب است كه هندوانه تنها ميوه‌ اي است كه مقدار بالاتري از ليكوپن را نسبت به ميوه‌ها و سبزيجات ديگر دار
دسته ها : مجله سلامت 2
شنبه 25 4 1390 1:14 بعد از ظهر
اين مساله فقط يك موضوع بهداشت و سلامت نيست، بلكه داراي ابعاد اقتصادي است.  پژوهشگران هشدار مي‌دهند به خاطر افزايش شمار مبتلايان به آلزايمر، اين بيماري زوال دهنده قواي عقلي داراي آثاري بر اقتصاد جهاني خواهد بود. خبرگزاري اتريش از واشنگتن گزارش داد، كارشناسان در جلسه‌اي كه در كميته خارجي مجلس نمايندگان آمريكا برگزار شد، توضيح دادند كه در حال حاضر شمار مبتلايان به بيماري آلزايمر در جهان بين 24 تا 37 ميليون نفر است كه اين رقم ممكن است تا سال 2050 به 115 ميليون نفر افزايش يابد.  ديزي آكوستا، رييس انجمن بين المللي بيماري آلزايمر (ADI) گفت هزينه‌هاي درماني بيماران آلزايمر به شدت افزايش خواهد يافت.  به گفته آكوستا، سال گذشته هزينه‌هاي درماني اين بيماران به 604 ميليارد دلار رسيد كه يك درصد از توليد ناخالص داخلي جهاني است. بيل تيس، عضو انجمن آلزايمر هم خواستار در اختيار گذاشتن ابزار بيشتر براي مقابله با اين بيماري شد. وي گفت براي تحقيقات مربوط به سرطان، سالانه شش ميليارد دلار ، براي بيماري‌هاي قلبي چهار ميليارد دلار و براي ايدز دو ميليارد دلار صرف مي‌شود، اما سقف بودجه‌اي كه براي بيماري آلزايمر در نظر گرفته شده، 450 ميليون دلار است.  جورج ورادنبورگ، عضو سازمان آمريكايي مقابله با آلزايمر هم با اشاره به اينكه كشورهاي صنعتي غربي بيشتر با اين بيماري درگير هستند، گفت اين مساله فقط يك موضوع بهداشت و سلامت نيست، بلكه داراي ابعاد اقتصادي است.اين بيماري كه حافظه و رفتار بيمار را به شدت تحت تاثير قرار مي دهد، در حال حاضر غيرقابل درمان است.  اين بيماري به شدت وابسته به روند پيري افراد است. خطر ابتل
دسته ها : مجله سلامت 2
جمعه 24 4 1390 11:43 بعد از ظهر
امروزه تماشاي تلويزيون به اندازه يك بيماري مسري، فراگير شده است و در اروپا ميانگين روزانه انجام اين كار سه تا چهار ساعت است.متخصصان علوم پزشكي در دانشگاه هاروارد بار ديگر هشدار دادند افراد كم تحرك كه عادت دارند ساعات طولاني مقابل تلويزيون بنشينند با خطر ابتلا به بيماريهاي جدي مثل ديابت و امراض قلبي و عروقي و در نهايت خطر مرگ زودرس مواجه هستند.بيش از دو ساعت تماشاي تلويزيون در روز خطر ابتلا به ديابت و بيماري‌هاي عروقي را تشديد مي‌كند و همچنين بيش از سه ساعت تماشاي روزانه تلويزيون احتمال مرگ زودرس را افزايش مي‌دهد.به گفته كارشناسان دانشكده علوم بهداشتي دانشگاه هاروارد، هر قدر بيشتر پاي تلويزيون بنشينيد گروهي از مشكلات جسمي و رواني به سراغ شما مي‌آيند تا جايي كه حتي زمان مرگتان را نيز جلو مي‌اندازند.دكتر استيفن كوپكي متخصص قلب و استاد امور پزشكي در مركز تخصصي مايوكلينيك در روچستر يادآور شد: خطر افزايش احتمال بروز بيماري‌ها در رابطه با تماشاي تلويزيون مي‌تواند به اندازه خطر فاكتورهاي ديگر مثل افزايش كلسترول، افزايش فشارخون و يا حتي استعمال دخانيات باشد.به گفته كارشناسان، امروزه تماشاي تلويزيون به اندازه يك بيماري مسري، فراگير شده است و در اروپا ميانگين روزانه انجام اين كار سه تا چهار ساعت است. در آمريكا اوضاع از اين هم وخيم‌تر است به طوري كه ميانگين روزانه تماشاي تلويزيون 5 ساعت برآورده شده است.متخصصان ابراز نااميدي كرده‌اند كه اين روزها نه تنها مردم براي حفظ سلامت خود ميزان فعاليت‌هاي بدني‌شان را بالا نمي‌برند بلكه گرايش آنها هر روز به زندگي كم تحرك و يكجا نشستن افزايش پيدا مي‌كند و اين امر سلامت جوامع بشري را واقع
دسته ها : مجله سلامت 2
جمعه 24 4 1390 11:42 بعد از ظهر

يك آزمايش جديد نشان داد افراد چاق و كساني كه رژيم غذايي پر چرب دارند با خطر آسيب‌ دسته‌اي از نورون‌ها (سلولهاي عصبي) مواجه هستند كه در بخش كليدي مغز در كنترل وزن نقش دارند.

وقتي اين گروه از نورونها در اثر مصرف زياد غذاهاي چرب آسيب ببينند مغز در كنترل وزن بدن دچار مشكل و ناتواني مي‌شود.

دكتر جوشوآتالر، كارشناس مركز ديابت و چاقي اكسلنس در دانشگاه واشنگتن و دستياران وي روي مغز موشهاي آزمايشگاهي مطالعه كردند كه براي دوره‌هاي كوتاه مدت و بلندمدت از رژيم‌هاي غذايي پرچرب استفاده كرده بودند.

اين موشها به گروههاي 6 تا 10 تايي تقسيم شدند و در دوره‌هاي يك روزه تا هشت ماهه به آنها غذاهاي پرچرب داده شد. سپس در طول اين دوره‌ها مغز موشها به دقت و با جزئيات مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. در اين بررسي‌هاي دقيق متخصصان متوجه آسيب‌ديدگي و در نهايت از دست رفتن نورونها حياتي تنظيم كننده وزن در مغز موش‌ها شدند.

دكتر تالر در اين زمينه مي‌گويد: احتمال آسيب‌ديدگي سلولهاي مغزي در صورت مصرف زياد غذاهاي پرچرب مي‌تواند توجيه كند كه چرا براي اين افراد چاق كم كردن وزن كار دشواري است.

به گزارش روزنامه بلومبرگ، اين متخصصان دريافتند اگر موشها 3 روز متوالي از غذاهاي چرب مانند رژيم غذايي معمول آمريكايي استفاده كنند پس از اين 3 روز خيلي بيشتر كالري مصرف مي‌كنند و به مرور در طول اين مطالعات به وزن آنها افزوده مي‌شود.

دكتر تالر چنين نتيجه گرفت كه اگر بتوان دارويي توليد كرد كه از احتمال آسيب‌ديدگي به اين نورونها جلوگيري كند مي‌توان به راه‌كاري موثر براي مقابله با پرخوري و چاقي دست پيدا كرد.

دسته ها : مجله سلامت 2
جمعه 24 4 1390 11:41 بعد از ظهر

ترش كردن، سوزش گلو از علايم مشهود رفلكس اسيد معده است و مي‌تواند زنگ خطري براي ساير بيماري‌ها باشد.

غذا خوردن، خواب و بوي مواد غذايي باعث ايجاد حركات دودي شكل و ترشح اسيد در معده شده و دريچه‌اي كه حدفاصل معده و مري قرار دارد مانع برگشت و رفلكس اسيد به مري مي‌شود.

اين دريچه به صورت فيزيولوژيك در طول شبانه روز چندين مرتبه باز و مجدد محكم بسته مي‌شود و درصورتي كه دريچه حايل به دلايلي پايداري خود را از دست دهد اسيد به مري باز مي‌گردد.

با رفلكس اسيد معده به مري، ترشحات بزاق به منظور كاهش و خنثي كردن خاصيت اسيد افزايش مي‌يابد. همچنين حركات دودي مري، اسيد را به معده باز مي‌گرداند تا به بافت مري آسيب نرسد.

ترش كردن و سوزش گلو از علايم مشهود رفلاكس اسيد معده است. بيماري‌هاي آلرژي، سينوزيت، گلودرد، سرفه مزمن، تنگي نفس و حتي آسم مي‌تواند بر اثر رفلاكس اسيد معده باشد كه در مرحله اول بايد اين بيمار درمان شود تا بدن به داروها جواب دهد.

در صورت عدم درمان اين بيماري، مري ملتهب ومتورم مي‌شود و لقمه غذا در گلو گير مي‌كند و سلامت شخص را به خطر مي اندازد.

كاهش وزن، خوردن غذاهاي كم حجم، اجتناب از غذاهاي چرب، فست فودها، قهوه، از جمله عوامل پيشگيرانه رفلكس اسيد معده است.

دسته ها : مجله سلامت 2
پنج شنبه 23 4 1390 4:47 بعد از ظهر
عشق تاريخ مصرف دارد!!؟   امروز روز دادگاه بود ومنصور ميتونست از همسرش جدا بشه.منصور با خودش زمزمه كرد چه دنياي عجيبي دنياي ما. يك روز به خاطر ازدواج با ژاله سر از پا نمي شناختم وامرو به خاطر طلاقش خوشحالم. ژاله و منصور 8 سال دوران كودكي رو با هم سپري كرده بودند.انها همسايه ديوار به ديوار يگديگر بودند ولي به خاطر ورشكسته شدن پدر ژاله، پدر ژاله خونشونو فروخت تا بديهي هاشو و بده بعد هم آنها رفتند به شهر خودشون.بعد از رفتن انها منصور چند ماه افسرده شد. منصور بهترين همبازي خودشو از دست داده بود. 7سال از اون روز گذشت منصور وارد دانشگاه حقوق شد.دو سه روز بود كه برف سنگيني داشت مي باريد منصور كنار پنچره دانشگاه ايستا ده بود و به دانشجوياني كه زير برف تند تند به طرف در ورودي دانشگاه مي آمدند نگاه مي كرد. منصور در حالي كه داشت به بيرون نگاه مي كرد يك آن خشكش زد ژاله داشت وارد دانشگاه مي شد. منصور زود خودشو به در ورودي رساند و ژاله وارد شده نشده بهش سلام كرد ژاله با ديدن منصور با صدا گفت: خداي من منصور خودتي.بعد سكوتي ميانشان حكم فرما شد منصور سكوت رو شكست و گفت : ورودي جديدي ژاله هم سرشو به علامت تائيد تكان داد.منصور و ژاله بعد از7 سال دقايقي باهم حرف زدند و وقتي از هم جدا شدند درخت دوستي كه از قديم ميانشون بود بيدار شد .از اون روز به بعد ژاله ومنصور همه جا باهم بودند آنها همديگر و دوست داشتند و اين دوستي در مدت كوتاه تبديل شد به يك عشق بزرگ، عشقي كه علاوه بر دشمنان دوستان رو هم به حسادت وا مي داشت منصور داشت دانشگاه رو تموم مي كرد وبه خاطر اين موضوع خيلي ناراحت بود چون بعد از دانشگاه نمي تونست مثل سابق ژاله رو ببينه به همين خاطر به محض تمام شدن دانشگاه به ژاله پيشنهاد ازدوا
چهارشنبه 22 4 1390 2:25 بعد از ظهر
آلفرد در ٢١ اكتبر سال ١٨٣٣ در كشور سوئد به دنيا آمد. او توانست در سن پطرزبورگ تحصيل كند. وي بسيار با استعداد بود. پدرش امانوئل نوبل از جمله مخترعاني بود كه توانست يك مين زيردريايي بسازد. به همين دليل به درخواست دولت روسيه كه مين‌ها را خريداري كرده بود، به سن پطرزبورگ نقل مكان كرد. آلفرد نوبل در سال ١٨٥٠ به آمريكا رفت و در آنجا نزد اريكسن مشغول به تحصيل شد. وي در مدت اقامتش در آمريكا دائم به اين مسئله فكر مي‌كرد كه آيا مي‌شود با اختراع يك ماده منفجر كننده مي‌توان از زحمت و رنج هزاران كارگر كاست يا نه. اين موضوع هميشه فكر او را به خود مشغول مي‌كرد. اين شيميدان بزرگ و ارزشمند سوئدي كه در نهايت در سال ١٨٦٦ توانست ديناميت را كشف كند، نتواست به مردم بگويد كه نبايد از اين ماده براي كشتن و مقاصد جنگي استفاده كرد.   با اين اختراع نوبل در زمان بسيار كمي و اندكي، ميله‌هاي ديناميت جاي تركيبات بسيار خطرناك نيتروگلسيرين را گرفت. او اختراع خود را به ثبت رسانيد و البته با فروش آنها نوانست ثروت بزرگ و هنگفتي بدست بياورد. ديناميت سيما و چهره غرب را دگرگون كرد. از اين ماده منفجره هم در موارد صلح‌جويانه و هم در ضمينه ويران و تخريب تمدن بشري ميشد استفاده نمود. به خاطر كاربرد ناصحيح و غلط اين ماده توسط بعضي كشورها او در بين مردم به عنوان يك مخترع بدشگون و بدخيم شناخته ميشد.   آنها مي‌گفتند كه او معلومات و دانش خود را درجهت كشف وسايل ويرانگر و نابودكننده مورد استفاده قرار داده است. شناخته شدن اين وسيله (ديناميت) و كاربرد نادرست آن در جنگ‌ها و ويرانگري‌ها و كشتن انسان‌ها توسط بعضي كشورها نوبل بشيمان شد و براي آن كه بتواند آن را جبر
دسته ها : سفري در زمان 1
چهارشنبه 22 4 1390 1:57 بعد از ظهر
جريان‌هاي شكافنده مهمترين علت غرق شدگي در درياي خزر مي‌باشد. هر ساله شاهديم كه صدها نفر از هموطناني كه براي گذراندن تعطيلات تابستان و اندكي تفريح به دريا مي‌روند، به يكي از بدترين اشكال مرگ كه همان غرق‌شدگي است، گرفتار شده، خاطره‌اي تلخ نيز در ذهن و جان بازماندگان بر جاي مي‌گذارند. با وجودي كه در سال‌هاي اخير دليل اصلي مرگ شناگران درياي خزر به خوبي شناخته شده است، ليكن اطلاع رساني كافي در اين زمينه صورت نگرفته و متأسفانه هر سال در فصل گرما، همان وقايع اسفناك سال قبل تكرار مي‌شوند. خواندن چند خط زير مي‌تواند براي شما و عزيزان‌تان اهميت حياتي داشته باشد. لذا اندكي براي آن وقت بگذاريد. شنا در دريا هرگز مشابه شنا در استخر نيست و علاوه بر دانستن فن شنا و داشتن مهارت زياد، بايد ويژگي‌هاي آب دريا را نيز شناخت. آب شور دريا در صورت برخورد با چشم، سوزش چشمي دردناكي ايجاد مي‌كند و تمركز شناگر را كاملاً از بين برده و او را در يافتن مسير ساحل ناتوان مي‌كند. در صورت ورود آب دريا به ناي و ريه فرد، سرفه‌هاي شديدي ايجاد مي‌شود كه عملاً شنا كردن را غيرممكن ساخته و شناگر كاملاً مستأصل مي‌شود. ضربات امواج دريا، فرد را با خود به اين سو و آن سو برده، تمام توان و انرژي وي را مستهلك مي‌كنند گل‌آلود بودن آب‌هاي ساحلي درياي خزر موجب مي‌شود كه حتي با عينك شنا هم نتوان در زير آب چيز زيادي مشاهده كرد و مثلاً ناحيه كم‌عمق را از عميق تشخيص داده يا فرد در حال غرق شدن را در زير آب يافت. فردي كه در چنين شرايطي به دام افتد، بسيار دشوار بتواند خود را از مهلكه نجات دهد. ضمناً مطابق يك اصل، براي شناي افراد
دسته ها : مجله سلامت 2
چهارشنبه 22 4 1390 1:46 بعد از ظهر
ازدواج رضاخان با توران، كه مدتي آن را از تاج‌الملوك مخفي نگاه داشته بود، بر اختلافات رضاخان با تاج‌الملوك افزود و چندين بار كار به مشاجره و كتك‌كاري بين آنها كشيد. از اين تاريخ به بعد تاج‌الملوك ديگر حاضر به مصاحبت با شوهرش نشد و به همين دليل ديگر فرزندي از آنان پا به عرصه وجود ننهاد. زن فردا: رضا خان كه در سال ۱۳۰۴ شمسي، با خلع احمدشاه از سلطنت و انقراض قاجاريه به سلطنت رسيد در ده سال نخست سلطنت خود تغيير عمده اي در زندگي زن ايراني به وجود نياورد. زن ايراني در همان شرايط اواخر دوران قاجاريه زندگي مي كرد و رضاشاه نيز با اين كه چنين وانمود مي كرد به جنس زن علاقه چنداني ندارد، علاوه بر تاج الملوك كه مادر وليعهد و ملكه ايران به شمار مي آمد دو زن ديگر گرفت، كه اولي را پس از مدت كوتاهي طلاق داد ولي زن دوم را تا آخر عمر نگاه داشت. رضاشاه در سال دهم سلطنتش (۱۳۱۴) بعد از مسافرت به تركيه و تحت تأثير تلقينات آتاتورك، تصميم گرفت بعضي از كارهاي او را تقليد كند و اولين كاري كه در اين زمينه به نظرش رسيد برداشتن حجاب از سر زنان يا به اصطلاح معروف آن زمان «كشف حجاب» بود. اكثريت مردم ايران كه پاي‌بند معتقدات مذهبي خود بودند در برابر اين تصميم مقاومت كردند و بسياري از زنان براي اين كه مجبور نشوند بدون حجاب در كوچه و خيابان رفت و آمد كنند خود را در خانه‌ها محبوس نمودند. زناني هم كه از اين تصميم حكومت پيروي كردند و حجاب از سر برداشتند، نقشي بيشتر از گذشته در جامعه ايفا ننمودند و حتي مي‌توان گفت كه نقش زنان در دوران سلطنت شانزده ساله رضا شاه، كمرنگ‌تر از دوران قاجاريه بود.     از زناني كه در دوران حكومت و سلطنت رضا شاه نقشي هر چ
دسته ها : سفري در زمان 1
دوشنبه 20 4 1390 7:24 بعد از ظهر

جاني كوچولو با پدر و مادر و خواهرش سالي براي ديدن پدربزرگ و مادربزرگ رفته بودن به مزرعه. مادربزرگ يه تيركمون به جاني داد تا باهاش بازي كنه. موقع بازي جاني به اشتباه يه تير به سمت اردك خونگي مادربزرگش پرت كرد كه به سرش خورد و اونو كشت
جاني وحشت زده شد...

لاشه رو برداشت و برد پشت هيزمها قايم كرد. وقتي سرشو بلند كرد ديد كه خواهرش همه چيزو ديده ... ولي حرفي نزد.
مادربزرگ به سالي گفت "توي شستن ظرفها كمكم كن" ولي سالي گفت: " مامان بزرگ جاني بهم گفته كه ميخواد تو كاراي آشپزخونه كمك كنه" و زير لبي به جاني گفت: " اردكه رو يادت مياد؟" ... جاني ظرفا رو شست
بعد از ظهر اون روز پدربزرگ گفت كه ميخواد بچه ها رو ببره ماهيگيري ولي مادربزرگ گفت :" متاسفانه من براي درست كردن شام به كمك سالي احتياج دارم" سالي لبخندي زد و گفت:"نگران نباشيد چونكه جاني به من گفته ميخواد كمك كنه" و زير لبي به جاني گفت: " اردكه رو يادت مياد؟"... اون روز سالي رفت ماهيگيري و جاني تو درست كردن شام كمك كرد.


چند روزي به همين منوال گذشت و جاني مجبور بود علاوه بر كاراي خودش كاراي سالي رو هم انجام بده. تا اينكه نتونست تحمل كنه و رفت پيش مادربزرگش و همه چيز رو بهش اعتراف كرد. مادربزرگ لبخندي زد و اونو در آغوش گرفت و گفت:" عزيزدلم ميدونم چي شده. من اون موقع كنارپنجره بودم و همه چيزو ديدم اما چون خيلي دوستت دارم بخشيدمت. من فقط ميخواستم ببينم تا كي ميخواي به سالي اجازه بدي به خاطر يه اشتباه تو رو در خدمت خودش بگيره!"

يکشنبه 19 4 1390 7:51 بعد از ظهر
داروهاي گياهيانواع داروهاي گياهيدم‌كرده، جوشانده، جوشانده ملايم، جوشانده معمولي، جوشانده قوي، خيسانده، خيسانده با آب سرد، خيسانده الكلي، شيرابه، پودر، ضماد (بانداژ و كمپرس)، كمپرس مرطوب، كمپرس گرم و خشك، داروهاي مخصوص شستشو، استفاده از داروهاي گياهي در وان حمام.اندازه‌ها و مقاديراز آنجائي كه ممكن است در هنگام تهيه داروهاي گياهي ترازوي مناسب در دسترس نباشد مي‌توان از وسايل زير بعنوان واحد وزن استفاده نمود كه تقريباً برابر با اوزان مورد نظر مي‌باشد.٢٥.٠ گرم = يك چهارم قاشق مرباخوري٥.٠ گرم = نيم قاشق مرباخوري١ گرم = يك قاشق مرباخوري٢ گرم = يك قاشق مرباخوري سرپر٣ گرم = يك قاشق غذاخوري پر٤ گرم = يك قاشق غذاخوري لب‌پر٥ گرم = يك قاشق غذاخوري سرپر١ فنجان = در حدود يك چهارم ليتر آب و حدود ٢٠٠ ميلي‌ليتر مقدار مصرف يك بار = يك فنجان متذكر مي‌گردد كه در مورد اوزان كمتر از ربع گرم حتماً مي‌بايستي از ترازوهاي دقيق استفاده گردد و در مواردي كه تنطورها و يا عصاره‌هاي خاصي مورد نظر باشد بايستي داروهاي مورد نظر را از داروخانه تهيه نمود.طرز تهيه داروهاي گياهيالف) دم كردهدم كرده بهترين و با ارزش‌ترين روش تهيه داروهاي گياهي است، زيرا اكثراً مهم‌ترين مواد مؤثر گياهان داروئي در اثر جوشيدن از بين مي‌روند.عصاره دم كرده بدين ترتيب تهيه مي‌شود كه مقدار تعيين شده از گياه خرد شده را با يك فنجان آب جوش (حداكثر يك ليتر) مخلوط كرده و به هم مي‌زنند سپس روي ظرف را پوشانده و مي‌گذارند كه ١٥ الي ٣٠ دقيقه دم بكشد، سپس آن را صاف مي‌كنند. در صورتي كه بعضي از بيماران نسبت به داروي خاصي عدم تحمل نشان دهند، شايسته است كه در دفعات اول مصرف،
دسته ها : مجله سلامت 2
يکشنبه 19 4 1390 7:12 بعد از ظهر
پف‌كردن چشم‌ها، هشدار يك بيماري!پف‌كردن چشم‌ها مي‌تواند دلايل متعددي داشته باشد از جمله بيداري شبانه، تغييرات هورموني، آلرژي‌ها، كم‌كاري تيروئيد، بيماري‌هاي كليوي، بيماري‌هاي پوستي و خستگي.همچنين شرايطي كه موجب احتباس آب در بدن مي‌شود، اغلب پف چشم را تشديد مي‌كند. به‌عنوان مثال، مي‌توان از شرايطي مثل خوابيدن به پشت، خواب ناكافي يا زياد خوابيدن، زياد نمك خوردن، آلرژي يا تغييرات هورموني ماهانه در خانم‌ها نام برد. براي رفع پف چشم‌ها خوابيدن كافي، درمان آلرژي‌ها، خوابيدن روي ٢ بالش، پرهيز از خوردن نمك و كمپرس آب سرد مي‌تواند مؤثر باشد. براي خيلي‌ها هم ممكن است اين پف كردگي و تورم چشم‌ها منشأ ارثي داشته باشد.اين افراد بايد اين وضعيت را همان طور كه هست بپذيرند. داخل حفره استخواني اطراف كره چشم را چربي فراگرفته است. با افزايش سن اين چربي رفته‌رفته بيرون مي‌آيد و موجب حالت پف آلود زيرچشم مي‌شود. هنگامي كه آب در اين چربي جمع مي‌شود حالت پف آلود زيرچشم‌ها تشديد مي‌شود. پوست دور چشم‌ها بسيار حساس است و ماليدن پشت سر هم آنها نه تنها موجب تحريك و برانگيختن آن مي‌شود، بلكه آلرژي و حساسيت آن‌را بيشتر كرده و باعث مي‌شود پف‌كردگي دور چشم وخيم‌تر شود.براي جلوگيري از پف كردن چشم‌ها، خواب منظم داشته باشيد. نه تنها داشتن خواب كافي (٧ الي ٩ ساعت) هر شب اهميت دارد، بلكه بايد هر شب در يك ساعت معين به خواب رويد و هر صبح هم در ساعت معين از خواب بيدار شويد.اين باعث مي‌شود بدنتان هميشه استراحت كرده و منظم باشد و وضعيت ظاهريتان هم كاملا سالم
دسته ها : مجله سلامت 2
يکشنبه 19 4 1390 7:10 بعد از ظهر

آووكادو نام درخت و ميوهٔ آن درخت است. اين درخت در مناطق گرم و استوايي مي‌رويد و ميوه‌اي سبز رنگ با هسته‌اي درشت دارد.

آواكادو (پرسي آمريكانا) درختي است كه ميوهٔ آن در گونهٔ گياهان گل‌دار طبقه‌بندي مي‌شود. اين گياه بومي آمريكاي مركزي و مكزيك است و تا ۲۰ متر رشد مي‌كند و رشد خيلي سريعي دارد. اين گياه هميشه برگهاي سبز دارد كه طول آنها به ۱۲ تا ۱۵ سانتي‌متر مي‌رسد. گلهاي آن نامشخص (ناپيدا) و به رنگ زرد مايل به سبز و به عرض ۵ تا ۱۰ ميلي‌متر است. ميوهٔ گلابي شكل آن از نظر گياه‌شناسي يك سته يا شفت است كه ۷ تا ۱۰ سانتي‌متر طول دارد.در ايران

نهال‌هاي اين گياه در دهه ۴۰ شمسي از اكوادر وارد ايران شد ولي در ابتدا دچار سرما زدگي شد ولي بعد از گذشت چند سال با اب و هواي منطقه مورد كشت مقاومت ايجاد كرده كه هر كدام از اين درختان در حال حاضر ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ عدد ميوه توليد مي‌كنند. در ايران بيش از ۵۰ هكتار در استان مازندران به باغهاي آووكادو اختصاص دارد و هر ساله حدود ۱۰۰ تن ميوه توليد مي‌شود

دسته ها : مجله سلامت 1
يکشنبه 19 4 1390 11:50 صبح
تحقيقات ثابت كرده است كه فشار عصبي نه تنها باعث تغييرات خلقي مي‌شود بلكه باعث افزايش احتمال ابتلا به بيماري‌ها، از سرماخوردگي ساده تا بيماري‌هاي قلبي عروقي مي‌شود. راه‌هاي زيادي براي مقابله با استرس و فشار عصبي وجود دارد، يكي از اين راه‌ها استفاده از مواد غذايي است كه در كنترل استرس نقش مهمي به عهده دارند.غذاها مي‌توانند از راه‌هاي مختلفي بر ميزان استرس تاثير بگذارند. مثلا بعضي غذاها باعث افزايش سطح سروتونين (ماده شيميايي كه در مغز باعث ايجاد آرامش مي‌شود) در خون مي‌شوند. بعضي غذاهاي ديگر باعث كاهش سطح هورمون‌هاي كورتيزول و آدرنالين (هورمون هايي كه در بدن باعث ايجاد استرس مي‌شوند) مي‌شوند. همچنين بعضي غذا‌ها نيز با تقويت سيستم ايمني و كاهش فشار خون، بدن را ازعوارض استرس در امان نگه مي‌دارند. آيا شما غذاهاي ضد استرس را مي‌شناسيد؟كربوهيدرات‌ها:تمام كربوهيدرات‌ها در مغز باعث افزايش ترشح ماده شيميايي سروتونين (Serotonin) مي‌شوند. براي اين كه ميزان سروتونين در خون بالا بماند بهتر است از مواد غذايي داراي كربوهيدرات‌هاي كمپلكس كه به كندي هضم مي‌شوند استفاده كنيد. بعضي از اين مواد غذايي شامل حبوبات، نان، پاستا و جو دو سر مي‌باشند.مركبات:ويتامين C موجود در مركبات مي‌تواند سطح هورمون ايجاد كننده استرس را پايين آورده و همچنين باعث تقويت سيستم ايمني بدن شود.اسفناج:داراي مقادير قابل توجهي منيزيوم است كه در تعديل كردن سطح كورتيزول (Cortisol) خون بسيار موثر است. سطوح پايين منيزيوم در خون باعث افزايش سردرد و خستگي ناشي از استرس مي‌شود.روغن ماهي:اسيد چرب ا
دسته ها : مجله سلامت 1
يکشنبه 19 4 1390 11:49 صبح
كفير چيست؟ به چه دليل اين نوشيدني خواص سحر آميز دارد؟ كفير يك نوع ماست نوشيدني است كه خواستگاه آن كوه‌هاي قفقاز واقع در اتحاديه جماهير شوروي سابق مي‌باشد. اولين توليدكنندگان آن چوپانان قفقازي بودند كه توانستند اين نوشيدني خوشمزه را از دانه‌هاي كفير تهيه كنند. افسانه‌هاي مردم قفقاز مي‌گويد كه دانه‌هاي كفير هدايايي از طرف خداوند هستند. كفير بر گرفته از كلمه كف �kefir� در زبان تركي است كه به معناي خوشي و لذت مي‌باشد. چرا مردمان قفقاز به داشتن عمر طولاني شهرت دارند؟ مردمي كه با داشتن عمري بالاي صد سال هنوز هم بر اسب سوار مي‌شوند و در دامنه‌هاي قفقاز يكه تازي مي‌كنند. آنها راز سلامتي و عمر زياد خود را به مصرف كفير نسبت مي‌دهند. به چه دليل اين نوشيدني خواص سحر آميز دارد؟ اين نوشيدني تخميري از مجموعه‌اي از باكتري‌هاي زنده و مفيد براي بدن تشكيل شده است بطوري كه دانشمندان راز سودمندي كفير را براي سيستم ايمني و گوارش وجود اين باكتري‌ها مي‌دانند. به اين باكتري‌ها "پروبيوتيك" اطلاق مي‌شود. همچنين مخمرهاي موجود در آن قادر به ساخت اسيد فوليك بوده كه كوآنزيم يك سري واكنش‌هاي حياتي جهت رشد سلول‌ها است. كمبود اسيد فوليك در خانم‌ها بويژه خانم‌هاي باردار شايع است. اين محصول معجزه آسا در پيشگيري و درمان بيماري‌ها بسيار مفيد است. مهمترين خواص درماني آن در مراكز تحقيقاتي معتبر دنيا به ثبت رسيده است. خواص درماني كفير: اصلاح سيستم گوارش در زمان مصرف داروهاي آنتي بيوتيك. افزايش حركات دودي روده و درمان يبوست. جلوگيري از بيماري پوكي استخوان. درمان آلرژي‌ها. درمان اسهال و
دسته ها : مجله سلامت 1
يکشنبه 19 4 1390 11:48 صبح
هفت راه براي جلوگيري از خروپفهمان طور كه مي‌دانيد خروپف يك عامل خطر براي فشار خون بالا، بيماري عروق كرونر و نارسايي قلبي است. شايد امتحان كردن اين چند راه شما را از خروپف نجات دهد.خروپف به دليل مسدود شدن مجراي تنفسي اتفاق مي‌افتد حال ممكن است اين انسداد بعلت يك سرماخوردگي و يا ناهنجاري‌هاي آناتوميكي در بيني و يا گلو باشد. در هر حال، شايع‌ترين علت خروپف اين است كه عضلات اطراف و يا داخل گلو بيش از حد شل و در حال استراحت مي‌باشند. اين بدان معناست كه مدخل ورودي گلو باريك مي‌شود و هوا براي عبور با مشكل مواجه مي‌گردد.در حالي كه شخص به همان اندازه هوا براي ريه‌ها نيازمند است در نتيجه سرعت تنفس افزايش مي‌يابد و زبان كوچك و كام نرم شروع به لرزش مي‌كنند. اين صدا كه در اثر اين لرزش ايجاد مي‌شود خروپف ناميده مي‌شود.خروپف به عملكرد افراد در طول مدت روز آسيب مي‌رساند.مطالعات دانشگاه زوريخ نشان مي‌دهد كه افراد بومي كه از سازهاي بادي استفاده مي‌كنند كمتر دچار خروپف مي‌شوند. سازهاي بادي موجب تقويت عضلات و منبسط كردن مجراي تنفسي مي‌شود و به همين دليل افرادي كه از اين نوع سازها استفاده مي‌كنند كمتر در معرض خروپف قرار مي‌گيرند.بعضي از ورزش‌هاي زبان منجر به شكل‌گيري بهتر، ورزيدگي و در نتيجه قرار گرفتن بهتر آن در دهان مي‌شود. براي اين ورزش ابتدا با دو انگشت دهان خود را كاملا باز كنيد سپس اجازه بدهيد زبانتان به مدت سه ثانيه از دهانتان آويخته شود.يك قالب از پيش آماده شده را ميان دندان‌هايتان قرار دهيد تا زماني كه خواب هستيد مجراي تنفسيتان را باز نگه دارد. مواظب باشيد
دسته ها : مجله سلامت 1
يکشنبه 19 4 1390 11:48 صبح
چرا رگ‌هاي ما آبي است درحالي‌كه خون قرمز است؟ همه مي‏دانيم كه خون واقعا قرمز است. اما رگ‌هاي ما به رنگ آبي بيشتر شبيه هستند تا قرمز. اما يك سوال ساده: چرا اين طور است؟ قلب، جهت دريافت اكسيژن، خون را به شش‌ها پمپاژ مي‏كند. خون غني از اكسيژن توسط سرخرگ‌ها به سرتاسر بدن ارسال مي‏شود. تا اينجا خون قرمز است. خون از طريق سرخرگ‌ها به مويرگ‌ها (رگ‌هاي فوق‌العاده باريك) راه مي‏يابد و در آنجا محموله اكسيژن خود را تخليه نموده و در واقع به بافت‌هاي بدن تحويل مي‏دهد. لب انسان پر از همان مويرگ‌هاست كه اكسيژن را تحويل مي‏دهند. به همين دليل قرمز است. وقتي‌كه خون خالي از اكسيژن مي‏شود، رنگش به تيرگي مي‏گرايد و سپس از طريق سياهرگ‌ها مجددا به قلب باز مي‏گردد. اطلاعاتي درباره دندان عقل دندان عقل آخرين دندان و داخلي‌ترين دندان مي‌باشد و آخرين دنداني است كه مي‌رويد. در واقع اين دندان، دندان آسياي سوم مي‌باشد كه به دليل زمان رويش آن كه بعد از سن بلوغ مي‌باشد به آن دندان عقل گفته مي‌شود. در مواردي اين دندان آسيا در هنگام روييدن به صورت كج رشد مي‌كند و بنابر اين سبب وارد آوردن فشار بر روي دندان‌هاي مجاور مي‌شود، از طرفي موقعيت آن به گونه‌اي است كه حفظ بهداشت آن سخت مي‌باشد. به همين دليل عده‌اي از دندان‌پزشكان معتقدند كه اگر اين دندان سالم هم روييده باشد بهتر است خارج شود. اگر هم رشد اين دندان به گونه‌اي است كه سبب وارد آوردن فشار بر روي دندان‌هاي مجاور مي‌شود، باز هم لازم است خارج شود. چرا دچار آبريزش بيني مي&zwn
دسته ها : مجله سلامت 1
يکشنبه 19 4 1390 11:45 صبح
سير: Garlicنام علمي: Sativum Alliumسير گياهي است علفي و دائمي كه ساقه آن تا ارتفاع ٤٠ سانتيمتر نيز مي‌رسد. قسمت زير زميني آن متورم و مركب از ٥ تا بيست و يك قطعه و محصور در غشاهاي نازك و ظريف به رنگ خاكستري مايل به سفيد مي‌باشد. برگ‌هاي آن باريك و نواري شكل به رنگ سبز تيره و گل‌هاي آن كوچك و صورتي رنگ كه بصورت يك چتر در انتهاي ساقه ظاهر مي‌شود. سير و پياز رابطه‌اي نزديك با هم دارند كه شايد بدليل بوي بد آنها مي‌باشد. نام سير در كتاب مقدس آمده است و در مصر قديم براي موميايي مردگان و خوش طعم كردن غذاها بكار مِي‌رفته است. هومر شاعر باستان در نوشته‌هاي خود از آن ياد برده است. مردم در اروپا و اسپانيا از قبل از ميلاد مسيح آن را مي‌شناختند و از آن استفاده مي‌كردند. بقراط پدر علم طب در نوشته‌هاي خود از خواص آن ياد كرده و يكي ديگر از دانشمندان قديم ٦١ خاصيت مختلف براي سير قائل شده است.انواع سير:١) سير آمريكايي بنام Greole ناميده مي‌شود. اين نوع سير داراي پوست سفيد بوده و از انواع ديگر قوي‌تر است.٢) سير تاهيتي كه از بقيه درشت‌تر است و گاهي قطر آن به ٨ سانتيمتر مي‌رسد.حضرت محمد (ص) براي سير ٧٠ خاصيت مختلف قائل شده‌اند و مي‌فرمايند:از سبزي سير تا مي‌توانيد استفاده كنيد زيرا سير دواي هفتاد درد است اما آنكس كه سير و پياز خورده به مسجد نيايد و به مردم نزديك نشود.تركيبات شيميايي:سير داراي تركيبات گوگردي مي‌باشد كه خاصيت ضد عفوني كننده، ميكرب‌كشي، و جرم كشي باين گياه مي‌دهد.سير همچنين داراي موادي بنام آليسين، آليساتين مي‌باشد كه ميكرب‌هاي حصبه و پاراتيفوئيد ر
دسته ها : مجله سلامت 1
يکشنبه 19 4 1390 11:44 صبح
عادات نادرست در مورد غذا خوردننوشيدن آب:نوشيدن آب بلافاصله پس از صرف غذا، موجب رقيق شدن شيره معده مي‌شود و اثر آنزيم‌هاي هضمي را به تعويق مي‌اندازد، به اين ترتيب در هضم غذا اختلال ايجاد مي‌شود. بنابراين بهتر است مصرف آب، هنگام غذا به حداقل برسد و اين عمل يك تا دو ساعت قبل و يا بعد از صرف غذا انجام شود. گفتن اين نكته هم ضروري است كه نوشيدن آب قبل از غذا، باعث تحريك اشتها مي‌شود.پياده روي آهستهحركت و تغذيه مناسب دو روي سكه هستند، حركت، قبل از غذا اشتها‌آور است و حركت آهسته، چند دقيقه پس از صرف غذا، باعث سهولت عمل معده مي‌شود، به طوري كه احساس سنگيني و حتي اشكال در تنفس ناشي از سنگيني معده را از بين مي‌برد.همچنين پياده‌روي به خصوص به خانم‌هايي كه دردهاي استخواني در ناحيه پا دارند و يا از پوكي استخوان در هراسند بسيار توصيه مي‌شود.سيگار كشيدنكشيدن سيگار پس از صرف غذا، امكان ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد، چون معلوم شده كه سيگار خطر رفلاكس يا بازگشت محتويات معده به مري را بالا مي‌برد و رفلاكس هم در دراز مدت، خطر سرطان را بالا مي‌برد. البته فراموش نكنيد كه سيگار نه تنها پس از صرف غذا، بلكه در همه حال سرطان‌زاست.خوردن ميوهبا توجه به اين كه بعد از غذا خوردن، معده پر و سنگين است، خوردن ميوه به اين سنگيني دامن مي‌زند و در عمل هضم، مشكل ايجاد مي‌كند و بهتر است يك تا دو ساعت پس از صرف غذا باشد. البته برخي افراد، به علت حساسيت نداشتن گيرنده‌هاي انسولين، پرخوري يا تحريك‌پذيري پانكراس، بعد از خوردن غذا تمايل به مصرف ماده شيرين دارند، كه تنها به اين افراد توصيه مي‌شود بعد از
دسته ها : مجله سلامت 1
يکشنبه 19 4 1390 11:43 صبح
خيار: Cucumberنام علمي: Cucumis Sativusخيار گياه بومي هندوستان است و از آنجا به نقاط ديگر جهان راه يافته است. حدود بيست قرن قبل از ميلاد مسيح مصريان قديم از آن استفاده مي‌كرده‌اند.خيار گياهي است علفي و يك‌ساله داراي ساقه خزنده و پوشيده از خارهاي نازك و خشن است. برگ‌هاي آن بزرگ و داراي زاويه و دندانه‌دار است. گل‌هاي آن زرد رنگ كه به دو صورت نر و ماده روي يك پايه قرار دارند ميوه آن سبز رنگ و بسته به نوع و نژادهاي مختلف ممكن است كوچك و يا دراز باشد.تركيبات شيميايي:خيار داراي ساپونين و آنزيم‌هاي مختلفي مانند پروتئولي‌تيك و غيره و ويتامين‌ها و مواد معدني مختلف مي‌باشد.در صد گرم خيار مواد زير موجود است:انرژي؛ ٨ كالريآب؛ ٩٥ گرمپروتئين؛ ٦/٠ گرممواد چربي؛ ١/٠ گرممواد نشاسته‌اي؛ ٥/٢ گرمفسفر؛ ٣٠ ميلي‌گرمآهن؛ ٢/٠ ميلي‌گرمكلسيم: ٢٥ ميلي‌گرمپتاسيم؛ ١٦٠ ميلي‌گرمويتامين A؛ ٢٥٠ واحدسديم؛ ٦ ميلي‌گرمويتامين B1؛ ٠٣/٠ ميلي‌گرمويتامين B2؛ ٠٤/٠ ميلي‌گرمويتامين B3؛ ٢/٠ ميلي‌گرمويتامين C؛ ٧ ميلي‌گرمخواص دارويي:خيار از نظر طب قديم ايران سرد و تر است و خنك كننده بدن مي‌باشد و به هضم غذا كمك مي‌كند.١) خيار حل كننده اورات و اسيد اوريك است، بنابراين مرض نقرس را درمان مي‌كند.٢) خيار ادرار آور است.٣) خيار خون را تصفيه مي‌كند.4) عصاره برگ‌هاي له شده خيار ايجاد تهوع مي‌كند، بنابراين در مسموميت‌ها و اختلالات دستگاه جهاز هاضمه مصرف مي‌شود.5) خيار عطش را تسكين مي‌دهد.6) خيار ملين است.7) خيار را حلقه حلقه كرده و روي پوست صورت بگذاريد چين و چروك‌ه
دسته ها : مجله سلامت 1
يکشنبه 19 4 1390 11:43 صبح
زيتون: Oliveنام علمي: Olea Europaeaزيتون درختچه‌اي است به ارتفاع تقريبا ٣ متر ولي هنگامي كه در شرايط مساعد پرورش مي‌يابد، ارتفاع آن حدود ١٢ متر و قطر تنه‌اش به ٣ متر مي‌رسد. چوب درخت زيتون بسيار سخت و مقاوم است. رنگ آن زرد است كه خطوطي قهوه‌اي رنگ در آن وجود دارد. از چوب زيتون براي تهيه اشياء چوبي ظريف استفاده مي‌شود. برگ‌هاي آن سبز رنگ، بيضوي و دراز و بوضع متقابل يكديگر بر روي ساقه قرار گرفته‌اند. منشاء درخت زيتون احتمالا منطقه مديترانه بوده و از آنجا به نقاط ديگر دنيا راه يافته است.زيتون معمولا در اوائل تابستان شروع به گل دادن مي‌كند و ميوه آن كم‌كم ظاهر مي‌شود. در اواخر تابستان ميوه آن به ثمر مي‌رسد. در اين هنگام زيتون سبز است و بتدريج تبديل به بنفش و قهوه‌اي و سپس سياه مي‌شود، بطوري كه در اواخر پائيز كه موقع برداشت ميوه است رنگ آن بكلي تيره است.تركيبات شيميايي:زيتون رسيده در حدود ٣٠ درصد روغن دارد. اين روغن مخلوطي از اوليئك اسيد Oleic Acid، لينولئيك اسيد Linolenic Acid و پال ميتيك اسيد Palmitic Acid مي‌باشد.روغن زيتون مايعي است زلال به رنگ زرد روشن مايل به سبز يا زرد طلايي. براي استخراج روغن زيتون ميوه‌ها را له كرده و در داخل كيسه‌اي مي‌ريزند و سپس كيسه را تحت فشار قرار داده تا روغن آن خارج شود. البته از باقيمانده تفاله زيتون كه روغن آن گرفته شده، تحت اثر آب جوش، حرارات و فشار، روغن زيتون معمولي را استخراج مي‌كنند كه ارزش روغن فشار اول را ندارد. زيتون داراي سديم، ويتامين A و E و آهن مي‌باشد.خواص دارويي:زيتون رسيده از نظر طب قديم ايران گرم و قابض است و ميوه
دسته ها : مجله سلامت 1
يکشنبه 19 4 1390 11:42 صبح
تمبر هندي: Tamarindنام علمي: Tamarindus Indicaتمبر هندي از واژه Tamaria Hindi مشتق شده و به معناي ميوه هندي مي‌باشد. تمبر هندي درختي است بلند كه منشا آن از هند و آفريقاي شمالي بوده است، ولي امروزه در بيشتر مناطق گرمسير دنيا پرورش مي‌يابد. برگ‌هاي آن متناوب و مركب شامل ١٠ تا ٢٠ جفت برگچه فشرده و نزديك بهم است. گل‌هاي آن به رنگ زرد مايل به قرمز و به شكل خوشه در انتهاي ساقه ظاهر مي‌شود. ميوه آن شبيه باقلا به شكل غلاف و نيام و با كمي خميدگي است. اين غلاف به طول ١٠ سانتيمتر مي‌باشد كه در آن بين ٣ تا ١٠ دانه قرار دارد.براي تهيه تمبر هندي‌ها، ميوه‌ها را شكافته و قسمت گوشتدار آنها را با هسته بيرون آورده و خشك مي‌كنند. خشك كردن تمبر هندي طرق مختلفي دارد و در هر منطقه فرق مي‌كند. مثلا در جزاير آنتيل قسمت گوشتدار آنرا در ظرف بزرگي كه داراي شربت غليظي در حال جوش است وارد مي‌كنند تا شربت در منافذ ميوه نفوذ كرده و آنرا حل كند.تركيبات شيميايي:قسمت گوشتدار ميوه داراي كمي قند و پكتين و همچنين اسيد سيتريك، اسيد ماليك، تارتارات و اسيد پتاسيم مي‌باشد. در پوست درخت تمبر هندي مقداري تانن وجود دارد. سرشاخه‌هاي جوان و سبز اين درخت داراي مقدار زيادي ويتامين‌هاي گروه B مي‌باشد.خواص دارويي:تمبر هندي از نظر طب قديم ايران سرد و خشك است.١) خوردن تمبر هندي باعث پائين آمدن تب مي‌شود.٢) به هضم غذا كمك مي‌كند.٣) تمبر هندي خنك كننده بدن است.٤) براي رفع تشنگي مفيد است.٥) دل بهم خوردگي و تهوع را برطرف مي‌كند.٦) پوست تمبر هندي قابض و رفع كننده اسهال است.٧) بهترين طريقه استفاده از تمبر هندي اين است كه اين ما
دسته ها : مجله سلامت 1
يکشنبه 19 4 1390 11:38 صبح
X